Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '16

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
81
 

Türkçe Şiir Dilimi

Türkçe Şiir Dilimi
 

Türkçe, uzun söze gerek duymayan bir şiir dilidir. Yani kısa anlatımı seçmesi onu dünyanın seçkin, varsıl dilleri arasına sokabilir. Bunu başarmanın yolu şiirimizi verimli, nitelikli kılmaktan geçiyor. Dilimiz gelişince şiirimiz, şiirimiz nitelik kazanınca dilimiz gelişecektir.
 
satırbaşı
*
sesi kuşandı sözcükler
sonrasız
taşıyor günceli
satırbaşında çığlık
uyanış ağlamaklı
düş korkulu
gün bayram değil
türkay korkmaz
 
Bu örnek şiir, niteleyici sözcükleri sıralayarak oluşturulan betimleme dilinden uzak, şiirde eylem sözcükleri dışlanmadığından şiir devinim kazanmış, yaşantılara akabilmiştir. Şiir bilgi aktarmayı amaçlamadan ozanın yarattığı dille imgelerden, düşlerden, özlemlerden oluşan bir yaşantı birikimini sunuyor. Şiir duyumsatıp, anımsatıp sezdirirken giz taşıyor.
Bu şiir biçim ve içerik olarak diğer örneklerden ayrılıklar taşıyor. Dizelerin küçük harflerle başlaması, şiirin başlığı, ozanın adının dilbilgisel kurallara uyulmadan yazılması neden böyle diye sorulabilir. Bu soruların yanıtı ne olabilir?
. ŞİİR ANLAYIŞI
*
Şiiri, yazın türleri içinde özgür, dilbilgisi kuralı tanımayan bir türdür diye tanımlayabiliriz. Ozan şiirini kendine özgü bir anlayışla, kurallarını kendi koyarak örmüş. İkiliklerle kurulan şiir tek dizeyle bitmektedir.
Bu örgü, şiirin omurgası kurgulanan şiirde ozanın düşündüklerini, duyumsadıklarını bir bütünlük içinde şiirine aktarması alışılmış şiir anlayışının dışına çıkarak gerçekleştirilmiş.
Bu açıklamadan şiirin yerinde durmadan biçim ve içerik olarak değişiklere uğrar sonucunu çıkarabiliriz.Her çağ kendi şiirini, her ozan kendi dilini yaratır.Şiir, her ozana, her okura göre biçimlenen; içerik kazanan bir türdür. Bu tanım da bu şiire uygun düşmektedir.
Şiir, içerik olarak hemen kendini ele vermiyor. Her okur şiirde ayrı sesler, söylemler, duyumsamalar, anlamlar, anlamsızlıklar yakalayabilir. Ozan kadar okur da özgürdür. Ozan, şiirini kurarken nasıl özgürlüğüne düşkünse okura da aynı özgürlüğü tanıyor. Sözcüklerin çağrışımlar yaratacak biçimde imge olarak kullanılması anlamı ya da duyumsananı arka planda vermesini sağlıyor. Bu da ozanı özgünlüğe götürüyor.
Kısaca:
Şiir, özgül ve özgün bir kişilik kazanarak nesnel gerçekliği yeniden üretir.
Şiir, dilsel yapının güzelduyusal değeridir.
Şiir, sözcükleri kanatarak, sözcüklere kanat takarak gerçekleşir.
. ŞİİRDE İMGE
*
Ozan, imge denizinde yansımaların kaynağına yönelir, kavrayış ve dil arasındaki soyutlamayla duyumsatır, yeniden üretir. İşte bir ustadan:
 
SAİT’E AĞIT
 
Ölmüş Sait 
Deniz mavisinden erken 
Bunca sevgiden sonra 
Ölmüş, annesini öperken
Ölmüş, eli ayağı uzak 
Camların üstü buğu 
Ölmüş, çocuklar izin vermeden 
Yüzünde sarışın çocukluğu
Yıldızlar gitmez gün doğmaz, 
Ölmüş, korkunç uykusu yerde; 
Ölmüş, belli belirsiz düşcek 
Üşür balıklar öykülerde
 
FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA
Hüzün anlatan bu şiirdeki sevginin büyüklüğü, yüceliği boy veriyor ama, hüzünle.
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

TÜrkiye 'de ( hatta dünya'da ) ne kadar şair varsa, bir o kadar şiirin tanımı vardır" derler.Şiir sözün darası alınmış sözcüklerdir...Okunmaya değer bir yazı, emeğinize sağlık...Selamlar...

Abdülkadir Güler 
 28.05.2016 9:10
Cevap :
SEVGİLİ DOST, İlginize teşekkür ederim.  28.05.2016 12:43
 

Duyguları titretip insan üzerinde tesirler yaratan ahenkli bir dilin güzelliğinden söz etmek ne güzel!.Öylesine ki dizeler dokunaklı olmasına rağmen can sıkıntısını güzelleştirip düşünce yorgunluğunu da atar okuyucunun üzerinden...Paylaşımınız için sağolun dostum.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 27.05.2016 22:53
Cevap :
Sevgili Dost, İlginiz, değerlendirmeniz için teşekkür ederim.  28.05.2016 12:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 710
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster