Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '07

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
1571
 

Türkçe ve İngilizce'nin ortak meyvesi: Türkilizce

Türkçe ve İngilizce'nin ortak meyvesi: Türkilizce
 

Anadilimiz Türkçe, babadilimiz İngilizce olunca... Tabi ataerkil bir toplumda yaşayınca... Konuştuğumuz dilin Türkilizce olması kaçınılmaz oluyor.

Buraya kadar her şey normal görünüyor. Yani olması gerektiği gibi. Sonuçta, annenin de babanın da genlerinden almış az biraz. "yoq daha neler" mi dediniz? Ama globalizasyondan kaynaklanan bir trend bu, ne yapalım yani? Sewiyorum ben böyle uchuk laflar etmeyi ishte!

Aman Allah'ım neler yazıyorum ben, kaybettim kendimi! Bugüne kadar hep eleştirdiğim hadiseyi gerçekleştiriyorum sanırım... Beni de kendilerine benzettiler en sonunda!

Birçok insan bu "Türkilizce" denen özentili dili kullanmayı bir marifet sayıyor. Daha kültürlü ve seçkin oldukları hissine kapılarak kendi egolarını bu şekilde tatmin etmeye çalışıyorlar. O kadar kalabalıklar ki, onların arasında ezile ezile onlara benzemekten korkuyorum. Cep telefonundan mesaj gönderirken imla kurallarına dikkat ettiğim için alay konusu olduğumdan beri sözcükleri kısaltarak yazmaya başladım mesela. "Okuyacağım" yazdığımda, insanlara haftalarca anlatacak malzeme vermek istemediğim için, "Okuycam" yazmaya başladım. Ben bunu yapmaktan utanıyorum, oysa herkes Türkçe'yi katletmekten adeta zevk alıyor!

Bu konuda yazılmış yüzlerce blog var bu civarlarda, 2-3 tanesi de bana ait. Bu konu ne kadar çok kişiye ulaşırsa ulaşsın, değişen pek bir şey olduğunu sanmıyorum. Dış kuvvetler dilimizi çepeçevre sarmışken, ve çember giderek daralmaktayken kaçış giderek zorlaşıyor.

Aslında bir virüs gibi bir şey bu. Bir film izlemiştim, bilimsel bir deney yapılırken yapışkan bir madde, temas ettiği insanları ele geçiriyor, o insanlar da virüsü diğer insanlara bulaştırıyordu ve gittikçe kalabalıklaşıyorlardı. 5-6 kişilik bir grup da bu duruma son vermek için ellerinden geleni yapıyordu.

Burada da benzer bir durum söz konusu. Türkçe'nin yozlaşmasına, zehirlenmesine ve özünden uzaklaşmasına sebep olan virüs her geçen gün hızla yayılıyor. Korkarım benim gibi düşünen bir avuç insanın da bu virüse karşı dayanma gücü gün geçtikçe tükeniyor.

Az önce bahsettiğim filmde, o virüs savaşı kaybediyordu. Ama o sadece bir film. Gerçek hayatta iyiler değil, sadece güçlüler kazanır. Bakalım virüs mü güçlü biz mi... Kim bilir?!

<özlem boral="">Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de Messengerde hiç kısaltma kullanmam. Biraz zaman alıyor ama olsun. Türkçemizi mümkün olduğu kadar güzel kullanırsak ne kaybederiz? Sizin bu konudaki duyarlılığınızı ve çok güzel cümlelerle konuyu ifade etmenizi kutluyorum. Mustafa Mumcu

Mustafa Mumcu 
 01.05.2007 2:31
Cevap :
Teşekkür ederim Mustafa Bey. Güzel Türkçe'mizi en güzel şekilde kullanabilmektir aslolan. Nedense başka sözcükler kullanmak ve alfabemizde olmayan w,q,x harflerini katmak daha hoş geliyor bazılarına, bense anlamıyorum hoşluk bunun neresinde! Saygılarımla  01.05.2007 11:22
 

Şaka, espri, alay, tenkit, ne sebeple olursa olsun kelimelerimizi yanlış yazmıycaz, kullanmıycaz. Sonra görenler öyle zannediyorlar...

Ahmet YILMAZ 
 29.04.2007 19:38
Cevap :
Çok haklısınız. "Yazmıycaz" ve "kullanmıycaz" sözcüklerinizi kasıtlı olarak yazdığınıza eminim :) Teşekkür ederim yorumunuz için...  29.04.2007 20:22
 

Sayın Ümit Culduz'un 26.04.07 tarihinde yapmış olduğu yoruma yazdığım cevapta kastettiğim şuydu: "İngilizce Öğretmeni adayı olmam tabi ki anadilime karşı duyarlı olmadığım anlamına gelmeyecek asla..." Bu konuda beni uyardığı için kendisine teşekkür ediyorum.

OynamıYorum 
 28.04.2007 22:08
 

mesaj çekmek konusunda aynı dertten muzdaribiz sanırım. o kadar dikkatle ve özenle seçtiğim kelimelere karşılık aldığım kısa öz ve en kötüsü türkilizce cevaplar şaşırtıyor ve üzüyor beni...yazdıklarına katılıyorum ama ümidimi kaybetmiyorum. evet gerçek hayatta güçlüler kazanır ama her zaman değil. az da olsa iyilerin de kazandığı zamanlar var. yeterki gücümüz tükenmesin ve vazgeçmek olmasın.

beenmaya 
 27.04.2007 12:19
Cevap :
İyimser bir bakış açısı görmek ne güzel :) Umudu yitirmek yok, kim bilir belki el birliğiyle düzeltiriz bu vahim durumu Özlemcim. Sevgiler  27.04.2007 12:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 964
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 1916
Kayıt tarihi
: 19.08.06
 
 

Ortada bir problem görüyorsak bu bizim de problemimizdir. Ve eğer 'birisi'nin bu konuda bir şeyle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster