Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '13

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
2013
 

Türkçe'yi İngilizce yapmayalım

Türkçe'yi İngilizce yapmayalım
 

www.aliozdemir.net


Her dilin kendine has bir tadı, tuzu, aroması vardır. Yabancı biri Türkçe'yi öğrense bile dildeki nüansları yakalayamaz. Telaffuzları tam yapamaz.

1945 yılından sonra Amerikan kültürünü bir matah sanıp olduğu gibi almaya başladık. Temel eğitimden itibaren İngilizce eğitim yoluna saptık.

Güzel dilimiz Türkçe'yi küçümsedik, geliştirmedik. Korumadık. Ürün markalarını, işyerlerini, binaları İngilizce özentisi sözcüklerle adlandırdık.

Türk Einstein'ı olarak nitelenen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu yazdığı kitaplarında ve röportajlarında Türkçe'nin nasıl yok edildiğini nezih bir dille anlatır. Attila İlhan, Erol Manisalı, Özdemir İnce, Melih Aşık, Yılmaz Özdil, Nihat Genç, Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, İlhan Selçuk gibi aydınlarımız yıllardır Türkçe'nin yok oluşa gittiğini seslendiriyorlar. Ancak bunları pek dikkate alan yok.

Sağcı, solcu, liberal, milliyetçi, ırkçı, İslamcı, muhafazakar, Marksist, sosyalist, kapitalist düşünceye mensup insanlarımız Türkçe'yi korumak için yeterli özeni göstermiyorlar.

Medya'da Borsa İstanbul (doğrusu İstanbul Borsası), elektrik süpürgesi (doğrusu elektrikli süpürge), Hotel Ankara (doğrusu Ankara Oteli), off günü (doğrusu izin günü), start aldı (doğrusu başladı) vb. gibi Türkçe'ye aykırı söyleyişlere hoşgörüyle bakamıyorum.  

 

 Ali Özdemir / Eğitimci - Yazar - Yayıncı

Web: www.aliozdemir.net

Tlf.: 0505 220 83 85 (TC) – 0533 838 60 97 (KKTC) - 0542 885 34 78 (KKTC)

E-posta: aliozdemir@e-kolay.net

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkçülük akımının oluştuğu ilk dönemde (1914-1918 arası) "tüm dükkan isimlerinin türkçe olması konusunda" meclisi Mebusan kararı var! 1970'lerin ortalarında Fransa'da -efsanevi ulusal Eğitim bakanı Jack lange döneminde- alınmış benzer bir karar var!Onu hatırlıyorum. Türkçülüğün her yönden darbe yediği böylesi bir dönemde, ışıklar içinde yatsın efsanevi F. Hüsnü Dağlarca'nın " Türkçem, ses bayrağım benim" deyişini anımsatırcasına bu haklı ve yerinde talebinize uygun bir eylem beklemek acaba hoş bir hayal mi olur? Saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 15.02.2013 16:23
Cevap :
Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Selamlar   15.02.2013 16:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 272
Toplam yorum
: 158
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1787
Kayıt tarihi
: 24.04.11
 
 

Eğitimci - Yazar - Yayıncı. 1968'de doğdu. Marmara Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesini bitird..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster