Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '07

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
489
 

Türkçe'yi Türkler katlediyor

Geçenlerde radyoda kanallar arasında geziniyorum. Kulağıma garip bir sözcük geldi: İ-ha-ha

Allah Allah! Kahkaha desem değil... At kişnemesi hiç değil...

Taramayı otomatik yaptığımdan, i-ha-ha sözcüğü biter bitmez bir başka kanala geçti radyo. Kanala tekrar döndüm, ama i-ha-ha gitmiş bile. Ne olabilir bu sözcük? Çıldıracağım...

Belki tekrar eder diye işyerine kadar o kanaldan ayrılmadım. Akşam dönüşte de aynı kanalda kaldım ama bana inat bir daha hiç çıkmadı i-ha-ha. Hatta sonraki günlerde de, muhtemelen benim dinlemediğim saatleri tercih etti.

En nihayetinde hafta sonu gazetede bir ilan dikkatimi çekti. Kurban bağışlarının kendilerine yapılması istiyordu. Yazıyı sonuna kadar okudum, bir de ne göreyim: İHH... İnsani Yardım Vakfı demekmiş. İ harfinin “İnsani”yi temsil ettiğini anlamak için Bush kadar zekâya bile ihtiyaç yok ama HH’den nasıl “Yardım Vakfı” yapılmış, hâlâ çıkarabilmiş değilim.

Esas mesele de harflerin okunuşunda. H harfinin he diye okunduğunu daha ilkokul birinci sınıf, ilk sömestrde öğretiyorlar. İlginçlik olsun diye mi ha deniyor, kulağa komik ve eksantrik gelsin diye mi?

İsmi böyle şatafatlı bir kuruluş bağıra çağıra bu hatayı yaptığında, çocuklarımıza nasıl anlatacağız, doğrusu he; ha değil?

Aslında Türkçe katliamı yapan sadece i-ha-ha değil. Onlar bugüne dek az duyulan bir şeyi yaptılar, herkesin he diye telâffuz ettiğine ha deyiverdiler. Bazen Fransızca okuyormuş gibi haş diyenler de azımsanmayacak sayıda. Peki ya K harfi? Ka diye okumak galat-i meşhur (yaygın yanlış) oldu, öyle demeyenler ayıplanıyor.

Bu harfi doğru telâffuz eden var mı? Var pek tabii ki! Ama Türkler değil Kürtler. Onların da pe-ke-ke dediklerinde enselerinde boza pişiriliyor: Teröristler gibi konuşma!

AKP’yi a-ka-pe diye söyleyenler şimdilik azınlıkta, çoğunluk doğru okuyup a-ke-pe diyor. Fakat bu defa AKP yönetimi isyanda: Doğru okuyun, a-ke-pe değil; ak-parti...

Ey Türk Dil Kurumu!

Ey şanlı yazarlar, dilbilimciler!

Sesinizi yükseltin, Türkçemizi biz Türkler de en az Kürtler kadar doğru konuşalım...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hilmi bey: Belki bize harfleri dediğiniz gibi öğrettiler. Yani ha, değil he, ka değil ke şeklinde. Fakat bu, diğerlerinin yanında sadece bir nüanstır. Hangi okulumuz HSBC harflerini öğrencilerine Heyc-Es-Bi-Si olarak öğretmiştir. Peki öğretmemiştir de, dili türkçeye dönesi marjinaller niçin böyle demektedirler? Esasen bunları sorgulamamız gerekiyor. Galiba İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri (insani yardım) Vakfı demek.Selamlarımla.

Hüseyin Atacan 
 10.12.2007 17:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 304
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2119
Kayıt tarihi
: 03.10.07
 
 

1958'de Trabzon'da doğdu. Darüşşafaka Lisesi ve M.Ü. Siyasal Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster