Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '10

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
101403
 

Türkçede kaç sözcük var?

Türkçede kaç sözcük var?
 

Kaşgarlı Mahmut


Merhaba !

Burada Türkçe ve diğer güncel konularla ilgili bilgi ve düşünçlerimi sizlerle paylaşacağım.

Bir dili değerli yapan nedir ?

Dilin sözcük sayısı mı, o dili konuşanların sayısı mı, dilin anlatım gücü mü, ses yapısı mı, kolay öğrenilişi mi, kolay konuşuluşu mu, kolay yazılışı mı ?

Elbette dilin değeri bunlarla ve daha başka kriterlerle ölçülebilir. Bu biraz niyete bağlıdır.

Biz, Türkçeye bilmezler tarafından yapılan bir haksızlığı yanıtlayacağız.

Türk Dil Kurumu Türkçe sözlükte 111.027 sözcük olduğu bunlardan 14.198 sözcüğün yabancı dillerden geçtiği iddia ediliyor. Kaldımı 96.829 sözcük ! Yâni, yüzbin bile değil.

Pek iyi! Bu bilgiler doğru mu?

Değil, doğru değil. Çünkü Türk Dil Kurumu Türkçedeki sözcükleri saymaktan âciz.

Birkaç örnek verelim :

Bitik= bitmiş olan / yitik= yitmiş olan /

Yâni eylemin köküne -İk eki getirilirse , o eylemin tamamlandığını , öznenin eylemin tamamlanmış hâline geldiğini tanımlayan bir sıfat elde edilir. Bu Türkçenin kurallarına tam uygun bir yapıdır.

Şimdi soruyoruz : TDK'nun Türkçe Sözlüğü'nde "gelik , kalık, esik , gidik" v.b. sözcükleri var mı ?

Yok! Yukarıdaki anlamda yok. ( Bakınız : http://www.tdkterim.gov.tr/bts/ )

Buradan çıkarılacak sonuç şudur ki, Türkçede - ik eki ile tüm eylemler(fiiller) durum sıfatı hâline getirilebilir.

O zaman Türkçedeki eylem sayısı kadar - ik eki almış sıfat Türkçe sözcük sayısına eklenmeklidir.

Aynı durum - il , - im , - in , - is , - iz , - iş v.b. ekler için de geçerlidir.

Şimdi sayalım Türkçede kaç sözcük var !

Ben 12 yaşındaki yeğenimde bunu denedim. Dedim ki : - Bitik ne demek ? Yanıt verdi : Bitmiş olan. Tekrar sordum yitik ne demek ? Cevap: yitmiş olan. Tamam dedim , gelik ne demek ? O zaman çocuk hemen yanıt verdi : Gelmiş olan!

Oysa , kendisi o güne kadar gelik sözcüğünü ne duymuştu ne de kullanmıştı. Fakat doğru yanıtı verdi. Çünkü Türkçeyi biliyordu..

ŞİMDİ SORUYORUM : TÜRKÇEDE KAÇ SÖZCÜK VAR ?

ybk bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oğlum küçükken kasaba ' Etçi ' derdi. Neden öyle dediğini sorduğumuzda da ' Süt satana sütçü, sebze satana sebzeci ' dediğimizi hatırlatırdı bize. Haklıydı çocuk:) Şimdi ise 4 yaşındaki torunumun türettiği sözcüklere hayran oluyorum. Düzeltip güzelleştirmek yerine bir sözcük uydurdu; güzeltmek:) Hoş geldiniz aramıza...Saygı ve selâmlarımla...

Tülin Aksoy 
 25.11.2010 15:44
Cevap :
Çocuklar müthiş gerçekten. Oğlunuzun kafası matematiğe uygun çalışıyor. Türkçede matematiksel bir dildir. O sebeple de sözcük sayısı sonsuzdur. Bâzı çocuklar soruyorlar anne babalarına :"Orada DANIŞMA yazıyor,neden biz gidip danışıyoruz onlara?" Günlük yaşamda buna benzer bir çok yanlış kullanım var. Başka bir örnek lokantalarda menüde başlık şöyle:YİYECEKLER. Kim yiyecek:))  04.12.2010 22:21
 

Türkçe, Dünya dilleri arasında, anadil olarak kullanılan beşinci büyük dil olduğunu ve 125 milyon kişinin Türkçe konuştuğunu birkaç yerde okudum. Türkçedeki kelime sayısını tesbit etmek pek de kolay değildir. Doğu Anadolunun birçok yerinde taşa korga denir. TDK sözlüğünde korgayı bulamazsınız. Anadolunun birçok yerinde ket kelimesi uçurumun başlangıcı anlamında kullanılır. TDK sözlüğünde ket kelimesine, sadece ket vurmak değiminde rastlarsınız. Öyle inanıyorum ki, Türkçede kullanılan kelime sayısı TDK sözlüğünde belirtilen rakamdan daha fazladır.

Bünyamin Yavuz 
 25.11.2010 1:36
 

"Buradan çıkarılacak sonuç şudur ki, Türkçede - ik eki ile tüm eylemler(fiiller) durum sıfatı hâline getirilebilir. " Kelime türetmede bu mantık tek kıstas değildir. -ik ekiyle "uydurduğunuz" kelimeleri neyin yerine kullanacaksınız? Hangi ihtiyacı karşılayacaksınız bununla? Bu mantık geçerli yol olsa yazarsınız fiil ve/veya isimleri sola, o kelimelerin arkasına gelebilecek ekleri de sağa, binlerce kelime üretebilirsiniz. İyi bir jimnastik olur o kadar. Deneyelim sizin mantığınızı. -it eki fiilden isim türeten bir ektir değil mi? Kökleri veriyorum: ban-, san-, et-, bul-, koy-, al-, sor-, yor- ... Kelimelerimize bakalım şimdi de: banıt, sanıt, etit, bulut, koyut, alıt, sorut, yorut. Türetme Türkçe'ye uygun ama anlamı ne bu kelimelerin sizce? Üretin, türetin gülün (!) Selam ile.

Kongar Tekin 
 25.11.2010 0:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 54564
Kayıt tarihi
: 26.10.10
 
 

1992 Marmara Üniversitesi Hukuk Fakultesi Mezunuyum. Hâlen İzmir'de serbest avukatlık yapıyorum. İzm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster