Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '09

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
1024
 

Turkcell'in bir baz istasyonu ve düşündürdükleri...

Turkcell'in bir baz istasyonu ve düşündürdükleri...
 

Baz istasyonlarının insan ve çevre sağlığı açısından ihmal edilemez olası sakıncaları her geçende basına yansımaktadır. Ankara'da İnönü Bulvarı No:27 de 'enerji ve elektrik' konusunda kamu kurumlarının yer aldığı alandaki arsada, Turkcell’in TEDAŞ ile yaptığı ifade edilen anlaşmayla, Yüksel sitesine ve özellikle E blokun çok yakınında büyükçe bir baz istasyonu bulunmaktadır. Bu durum, bizi ve blok sakinlerini çok tedirgin etmektedir.

Baz istasyonlarının zararları konusunda bilim henüz tam bir mutabakata varamasa da, yine aynı mantıktan gidildiğinde, bu yapıların “zararlı olmadığı da söylenememektedir”. Geçmişi çok da eskilere dayanmayan bu yapıların, gelecekte, hatta yakın gelecekte zararlı sonuçlar yaratma olasılığı dikkate alındığındaysa, bilim, hukuk ve sosyal duyarlılık, insan ve çevre sağlığının riske atılamayacağı noktasında birleşmektedir.

Gerçekte Avrupa’da ve ABD’nde bu türden yapıların hızla yerleşim alanlarının dışına taşınmakta olduğu bilinmekte ve şükür ki, ülkemizde de giderek daha duyarlı tavırların sergilenmeye başlandığı kaydedilmektedir..

Yüce Yargıtay'ın son kararlarında da, mealen; "ticari kaygılar insan ve çevre sağlığından daha fazla önemli sayılamaz. İnsan sağlığı parayla ölçülemez" anlayışı doğrultusunda, "Yönetmeliğe uygun baz istasyonlarının da zararlı olduğu" (Bkz: Milliyet, internet 5 Ocak 2009) hükmü yer almakta ve bu konuda insan ve çevre lehine bir içtihat da belirmektedir.

Yıllık "dolar bazında" kurulmasına olanak tanınan baz istasyonları konusunda, karşıt argümanların bir ekseninde demin yukarıda andığım “zararın kesin kanıtları henüz yok” argümanı diğer ekseninde ise “kullanım yararı” yer almaktadır. Elbette, teknoloji ve iletişim çağının olanaklarından yararlanmak tüm toplumun hakkıdır, üretim ve iş yaşamı açısından haberleşmenin önemi de yadsınamaz.

Ancak, konumuzu genelden daha bir özele daraltırsak yani, “baz istasyonları ve yerleşim alanlarına yakınlık” şeklinde daha bir sınırlarsak, belki de daha net değerlendirmelere varabiliriz, ki, bu yarıçapıyla bile bu konu, insan denen en yüce yaratılmışı ilgilendirdiği kadar da geniştir ve öykülerin öznelliği bir yana, doğal olarak bir o kadar da, yaşamsal tümevarımları içermektedir.

Evet, baz istasyonları ve yerleşim alanlarına yakınlık konusunun kuramsal “yandaşları” ve “yansızları” kadar karşıtı olan bilim çevreleri bulunabilir... Yine de deyim yerindeyse, “bilimi sosyal duyarlıkla birleştirmiş” çevreler, “baz istasyonlarının insan ve çevre sağlığı üzerinde olası olumsuz etkilerinin kesinlikle ortaya çıkacağı zamanların beklenilmesinin sakıncalarını” ve tezlerinin "aksinin ispatına" bırakılamayacağını haklı olarak düşünüyor olabilirler.

Çağrıları ve çırpınışları bundan olsa gerekir. Ve bu çağrıların “sosyal sorumluluk” anlayışını daha çok taşıyan ticari yapılarda daha fazla karşılık bulması da yine doğal bir beklenti olsa gerektir.

Kaldı ki hukuk kurumlarımız başta olmak üzere, yerleşim alanlarının, örneğin evlerin, okulların, kreş ve yuvaların, camilerin, spor alanları ve parkların başta olmak üzere çok yakınındaki baz istasyonlarının, insan ve çevre sağlığı üzerinde olumsuz etkileri konusunda en küçük bir olasılığın bile ihmal edilemez olarak yorumlandığı ve sosyal sorumluluk çerçevesinde bu yorumun da bu anlamda okunduğu koşullarda; baz istasyonlarının yerleşim alanlarına en uzak noktalara taşınması kaçınılmazlaşmaktadır.

İnanıyoruz ki, başta kamu kurumlarımız ve topluma büyük katma değer yaratan uluslararası kalite standardında çalışan şirketlerimiz kendilerine yaraşan önlemleri alacaklar ve konuyu sağlıklı yaşamın önceliği sosyal sorumluluk anlayışının ihmal edilemezliği çerçevesinde yeniden değerlendirileceklerdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 488
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Merhaba! Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olgularla ulusal ve evrensel düzlemde ilgilenme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster