Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
634
 

Türkcell’in Sarı Flütü.

Türkcell’in Sarı Flütü.
 

Türkcell’in öztürkcell temalı son reklamını baştan sonra izledim; hem ilginçti, hem de eğlenceli. Orada çocukların flütleri dikkatimi çekti. İçimden bir sızı bıçak gibi deldi bağrımı. Ciddi diyorum. 

Ortaokula başlarken müzik dersinde demirbaş olarak flüt alınması şart koşulmuştu. Köyde yaşıyorduk ve bize çok ilginç geliyordu. Kırmızıydı flütüm. Okuldan eve gelen köy yolunda şimdiki vuvuzelalar gibi öttürüp duruyorduk; çocuktuk, çok gürültü yapıyorduk; flüt, ses kirliliğiydi. 

Fış-fış ka-yık-çı- ka-yık-çı-nın kü-re-ği… 

İlk ve son öğrendiğimiz sanırım budur. Hiçbir öğrencinin tamamen gönül vererek flüt çaldığını sanmıyorum. Müzik öğretmenlerimizin de herhangi bir enstrüman çaldığını da sanmıyorum. 

Çünkü, müzik öğretmenlerinin de pek de müziğe sevdalı olmadıklarını, şimdi düşündükçe anlıyorum. 

Müfredatta kayıkçı vardı, Flüt vardı. 

Acaba benim ellerim saza değse, kemana değse… 

Bizim ellerimiz daha çocukken, yeteneğimize göre resme, tiyatroya, sinemaya, fotoğrafa, yazmaya değse… Küçük yaştan fark edilse yetenekler. Maalesef ki, Ülkemizdeki bu durum halâ devam etmekte. 

Çağ atlama kriterlerinden biri de bu olmalı. İlköğretimde müfredatın yeteneklere göre düzenlenmesi. Ama yok işte. 

Bir örnek vermek gerekirse günümüzden; Dün bir gazeteci köşesinde okudum ama kimin yazdığını hatırlamıyorum. Müze Müdürlerinin dışarıdan ithal edilmesi gerektiği yönündeydi. 

Çünkü 300 yıllık tahtı evine götüren zihniyette aynı bizde, çocuğu müfredata göre yetiştiren öğretmen de. 

Yüreğimde bir yerlerde bu sızı hep var. Bakıyorum da çocukluktan gelen yanlış yönlendirmeler ya da önemsenmeyen yetenekler kimleri hangi sanat dalından ediyor, bunu yaşımız büyüdükçe daha iyi anlıyoruz. 

İşte yıldız, ailen niye yönlendirmedi diye bir soruya da verebileceğim en iyi cevap, köyde ve küçükken ailem ekmek çıkarmakla meşguldü. 

İşte, Türkcell’in sarı flütü geçmişi böyle hatırlatıyor. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okuyunca ben de o yılları anımsadım. Sadece müzik değil... Resim dersi, bedeb eğitimi dersi... Bunların hangisini çocuklara gerçekten öğrettiler ki? Sevmemizi sağlamak için kim çaba gösterdi ki? Spordan ve güzel sanatlardan kopmuş bir tplumun yaratılmasına neredyse çaba harcandı... Düşününce canım sıkıldı şimdi...

yeşilsoğan 
 12.06.2011 8:20
Cevap :
Benim de canım reklamları görünce sıkılıyor. Müfredatın içinde yittik gittik. Hadi bizden geçtik geelcekte aynı. Değişen birşey yok gibi. Sadece özel okullar belki:( o da paran varsa sanatkarsın yavrum, yoksa senden birşey olmaz evladım repliği gibi.  13.06.2011 9:27
 

Bloğunuzdan esinle çocukluğuma gittim ve dün ile bugün arasında hüzünlü bir köprü kurdum. İşte öyle bir blog çıktı ortaya. O kadar benzer düşünüyoruz ki. Kaleminize sağlık. Selam ve saygıyla.

Güz Özlemi 
 10.06.2011 15:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 3042
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 1530
Kayıt tarihi
: 29.11.06
 
 

Deli-dolu, akıllı,  yalandan yere çamura yatan, normal değerlerde zekalı, esprili, şakacı, kendin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster