Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
411
 

Turkcell'in sponsorluk meselesi

Sevgili dostlar, Turkcell'in ''Mustafa'' filmine ''bazı vatandaşların tepkilerinden çekindiği için sponsor olmadığına'' dair haber üzerine yazdığım yazıda, bu durumu kınamış ve haberin yalan olmasını dilemiştim. Aksi halde Turkcell'in Türk Milleti'nin vicdanında mahkum olacağını ifade etmiştim.

Turkcell'den kamuoyuna beklenen açıklama geldi. Sponsorluk haberi yalanlanmadı ama yapılan açıklamada:
''Çalışmalarına saygı duyduğumuz proje yapımcısıyla yaptığımız ön görüşmelerde, filmin beklentimiz yönünde Atatürk'ün liderliğini, dehasını ve kahramanlığını dünyaya tanıtmaktan çok, Atatürk'ün özel hayatına odaklanan bir film olduğunu görünce projede yer almayı tercih etmedik.
Gelecekte de, Ulu Önder Atatürk'ü dünyaya tanıtacak ve tarihin en önemli liderlerinden biri olduğunu vurgulayacak projeleri desteklemekten gurur duyacağız.
Kalbi Türkiye'ye hizmet için atan Turkcell ailesi olarak ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz.''
denilmekte.

Turkcell'den duymak istediğimiz buydu. Teşekkür ederiz.
Zira '' bir memlekette namusluların namussuzlardan daha cesur olması'' gerektiğine inanalardanız.
Film ile ilgili Turkcell yönetiminin kanaati ayrı bir konu. Elbette halkımız filmi izlediğinde gerekli notu verecek. Sponsorluğa karar verme yetkisi ve iradesi Turkcell'e ait.

Bizim üzerinde durduğumuz, haberde yer alan Atatürk ile ilgili bir belgesele sponsor olmakatan bazı vatandaşların tepkilerinden çekinme nedeniyle vazgeçme olgusuydu.
Bu Türkiye'de duymak istemediğimiz, yaşamaktan hicap duyacağımız ve devletin varlığının ciddi tehlikede olduğunun göstergesi olabilecek durumdu.

Turkcell'in böyle bir tepkiden korkmadan, çekinmeden hareket ettiğini duymak yüreğimize su serpti.

Türk vatandaşlarının ödediği parayla hizmet veren, ticaret yapan ve varlığını sürdüren Turkcell ve diğer tüm birey, kurum ve kuruluşların, Atatürk ilke ve inkılapları ile Cumhuriyet'imizden yana, cesurca tavır almalarını ve bunu yüreklilikle haykırmalarını; haykırmaya devam etmelerini bekliyoruz.

Umarız açıklamada belirtildiği gibi Turkcell, Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili beklenen bir esere sponsor olmak bir yana; önderlik ederek bu alandaki eksikliğin giderilmesine katkıda bulunur.

Bu dileğimiz, memleketimizin ekmeğini paylaşan tüm birey, kurum ve kuruluşlar için de geçerli.

Teşekkürler Turkcell. Haydi şimdi icra zamanı...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Can Dündar'ın Zorunlu açıklamalarını okuduktan sonra kendime sordum. Sen Türkcell in karar verici mekanizmasında olsan ne yapardın diye. Çünkü bu firma yıllarca kız çocuklarını okula göndermek için kampanyaya destek olmadı mı? Beni ilgilendiren tam da Yanıttaki gibi Mustafa Kemali'in liderliği, dehası ve ülke sorunlarını çözme mantığı, halkına yaklaşımı, eğitime yaklaşımı, başka önemli devlet adamlarından, o devirde yaşamış ve Gazi ile yakın iletişimde bulunmuş olanlarınca yapılan gözlemler vs dir. Bence emperyalizme karşı verdiği büyük mücadele ile paramparça edilmiş bir ülkeyi yeniden yarattı Mustafa Kemal şehitlerimizin ve düzenli ordumuzun ve kendisine inanlardan aldığı güç birliği ile.Bunları gelecek nesillere taşıyan bir filme vet derdim. Özel yaşantılar ise zaten özeldir ve onu yaşayan dışında kim gerçekten bilebilir. Böyle bir dehanın alıp yetiştirdiği bir kimsesiz delikanlının üzerinden, hem de ölümünden sonra ardından çıkarılan haber de hiç hoş değil. saygılar.

Ezgi Umut 
 31.10.2008 0:31
Cevap :
Değerli Ezgi Umut, katkılarınız için teşekkür ederim. Konu ile ilgili her iki yazımda da belirttiğim gibi benim açımdan Turkcell'in sponsorluğu önemli değil. Turkcell sponsor olup olmamakta elbette serbest, bundan doğal ne olabilir! Önemli olan, ilk gün haberlerinde yer aldığı gibi birilerinin tepkilerinden çekindiği için sponsorluktan vazgeçmesi durumu idi. Böyle olmadığını açıklaması da konuyu çözdü. Bundan sonra icraatıyla, yani açıklamasında belirttiği şekildeki eserlere sponsor olması, desteklemesi ile inandırıcılığını kanıtlayacak. Kısaca '' namusluların namussuzlardan korkmadan'' hareket etmesi bizim beklentimiz. Saygılar.  03.11.2008 23:57
 

http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&Kategori=guncel&KategoriID=&ArticleID=1009538&a=Can Dundar&b=Zorunlu bir aciklama Can Dündar'ın konuyla ilgili açıklamasını okuyup, teşekkür edin isterseniz.

Arzu Pınar 
 30.10.2008 11:01
Cevap :
Arzu hanım Can DÜNDAR'ın açıklamsını yayına girer girmez okudum. Filmi henüz izleyemedim. Teşekkürü hak ettiğini düşünüyorum ama izledikten sonra yazmayı yeğledim. Selamlar...  30.10.2008 12:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 1425
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

Artvin Şavşat doğumlu, İstiklal Savaşı Gazisi oğluyum. Emekli subayım. Binicilik Engel Atlama mil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster