Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '07

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
2078
 

Türkçenin lastikli kelimeleri

Türkçenin lastikli kelimeleri
 

Fotoğraftaki Japon kızının gülüşünü çok beğendim. Muzır bir şekilde gülüyordu. Acaba bizim Türkçemizdeki lastikli kelimelere gülüyor olabilirmiydi? O gülüşten yola çıkarak tanık olduğum bazı olayları yazmak istedim. Aslında burada söylenilen cümleler tamamen masumane bir şekilde söylenmiştir. Söyleyenlerin hiçbirinde art niyet olmadığına eminim.

Tanık olduğum bu olaylara editörlerin onay verip vermeyeceklerini de bilmeden hoşgörülere sığınarak yazıyorum.

Türkçemizde bir çok lastikli kelimelere rastlayabiliriz. Bunlar biz farketmeden ağzımızdan çıkabilir. Sonradan belki söylediğimizin farkına varırız ama iş işten geçmiş olabilir. Karşımızdaki insanlar samimi arkadaşlarımızsa kelimeleri başka bir manaya çekerek açıkça gülerler, yabancılarsa herhalde içlerinden tebessüm ederler.

- Çalıştığımız müessesede öğle yemekleri dışarıdan geliyordu. Ama Hababam sınıfındaki rahmetli Adile Naşit gibi bir hizmetlimiz vardı. Herşeyi yapan tek hizmetli yani. Biz genelde erkek arkadaşlar erkenden toplu olarak yemeğe inerdik. Kızlar da ayrı olarak inerlerdi. O gün işlerimizin gecikmesi nedeniyle bizler yemeğe daha geç inmiştik.
Bize yemek dağıtırken kadıncağız, kızların her zaman yemeğe geç geldiklerini, bugün ise erken yemek yediklerini bize şu şekilde anlattı.

- Kızlar her zaman arkadan yiyorlardı, bugün önden yediler.

...........

- Çalıştığımız müessese de hedef kitlemiz, paralı, iyi ve kaliteli müşterilerdi. Bunun için diğer Bankalardan müşterileri kendi bankamıza kazandırmak çok önemliydi. Müdür muavinlerimden biri bir gün heyecanla yanıma geldi. Yeni bir müşteri bulup ön görüşme yaptığını söylüyordu. Yani müşteri çalıştığı finans kuruluşunu bırakıp artık bizimle çalışacaktı.

- Müdür bey, bir müşteri buldum. Çok iyi. Artık bize kayacaklar.

- Ben nasıl yani? dedim. Arkadaşım bu kelimede bir pot kırdığını farketmiş olacak ki hemen düzeltmeye kalktı.

- Yani artık bize akıtacaklar. Yanımdaki diğer arkadaşlarım hepsi başka bir yere kaçtı.

............

Bulunduğumuz apartmanın garajında düzensiz park nedeniyle zaman zaman çıkışlar zor olmaktadır. Kapı komşum ise kendi otomobilinin arkasına başka arabalar park ettiği zaman, samimi olmadığı kişilere haber göndermek istemiyor. Onun için kendi arabasının arkasına benim arabamı park etmemi istiyor. Bu isteğini de şu şekilde dile getiriyor.

- Garajda arkama başka biri koymasın. Sadece sen koy.

.............

Vergi dairesinde bayan şef, personeline bağırıyor. Nedeni de önemli bir evrağı kendisine haber vermeden masasının üzerine koymaları. Kadıncağız da evrakı görmemiş, gecikmeden dolayı Müdürden fırça yemiş.
Elinde evrak bağırıyor.

- Size kaç kere söyledim elime verin diye.

................

Sürçü lisan ettikse af ola....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

affiniza siginarak yaziyorum,buna benzer bir olay bizim basimiza geldi bir turk lokantasinda.corbalarimizi ictik ve döner isteyecektik.arkadas garsona,änümüzdekileri kaldirir,arkadan döner verirsin dedi.allahtan garsonun jetonu gec düstü.

volkan kilic 
 31.01.2009 13:03
Cevap :
:)  31.01.2009 23:14
 

adam senin gibi muzur olunca heryerde kendini belli eder, bizde bekliyorduk ne zaman muzur neşriyata başlayacagını ama cok uzun sürmedi beklediğimiz, buda beklediğimize değdi, şirkette patladık gülmekten, bir ara uğrarsan yeni doneleri alırsın, görüşmek üzere hoşçakal selamlar

YACUHA YD 
 23.07.2007 11:48
 

Bence bütün bu yazdıklarınız türkçeyi doğru kullanmamaktan kaynaklanan yanlışlar. Cümleyi kısaltma adına yapılan yanlışlar.. Ve bazen insanların bilerek üzeri kapalı terbiyesizleşmesinden kaynaklanan yanlışlar... Saygılarımla

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 19.07.2007 13:41
Cevap :
Benim tanık olduklarımın bu sözleri kasıtlı söylediklerini sanmıyorum. Ancak dediğiniz doğru. Bazı kişiler üstü kapalı olarak terbiyesizleşerek bu sözleri söylüyorlar. Tepki alınca da masum olarak gösteriyorlar kendilerini. Katkılarınız için teşekkürler.  19.07.2007 14:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3336
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster