Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
564
 

Türkçeyi bozanlara tebrik koyuyorum!

Türkçeyi bozanlara tebrik koyuyorum!
 

Türk Dil Kurumu, Türkçeyi yabancılaşmaktan kurtarmak için, günlük hayatta sıkça kullanılan pek çok sözcüğe yeni karşılık bulmuş! Bunların arasından televizyonla ilgili birkaç örneği paylaşmak istedim… Yapılan değişikliğe göre bundan böyle ‘klip’ yerine ‘görümsetme’, ‘prime time’ yerine de ‘altın saatler’ denilecek. Aynı şekilde ‘tribün’ün karşılığı ‘sekilik’, ‘amblem’inki de ‘belirtke’ oldu. TV izleyicisi de artık ‘zaping’ yerine ‘geçgeç’ yapacak!

TDK, dilimizi kurtarmaya çalışırken televizyon dizileri de bozmak için çabalıyor! Farklılık yaratıp izleyicisini artırmak isteyen yapımcılar, dizi karakterlerini ya şiveli konuşturuyor ya da bildiğimiz kelimeleri değiştirerek garip bir Türkçe yaratıyor. Şive açısından konuyu ele alırsak, kış aylarının gözdesi ‘Doğu şivesi’! Ağaların, aşiretlerin hüküm sürdüğü ‘Aşk Bir Hayal’ gibi dizileri izlemekten bıkanların önündeki seçenekse Abiye Kuzu’nun anlamsızlaştırdığı atasözleriyle dolu olan ‘Türk Malı’… Kışın doğudan sert esen rüzgâr yazla birlikte yerini batının yumuşak esintisine bırakıyor. Geçen yaz ‘Son Ağa’, ‘Baba Ocağı’ dizileriyle ‘Ege şivesi’ ekranlara taşınmıştı. Kolaycılığı yaratıcılık sayan yapımcılar, bu sene de aynı çizgideki ‘Düriye’nin Güğümleri’ni izleyicinin önüne koydular. Listede seçilecek yemek sayısı da sınırlı olunca izleyici çaresiz, ‘Baba Ocağı’nın ‘anaerkil’ çeşidini hazmetmek durumunda kalıyor. İncir çekirdeğini doldurmayan konusu bir yana, şivenin abartılı kullanımı da rahatsız edici! Sürekli ‘Gari’ kelimesinin tekrarlandığı ‘Abooov’larla dolu konuşmalar, yöresellikten çıkıp tüm Türkiye’nin diline dolanıyor. Bunları izledikçe, özenle yaratılan Türkçemizin ‘Ne kadan mikemmel’ bir bozulma sürecine sokulduğunu görmemek mümkün değil! Türk Dil Kurumu istediği kadar Türkçeyi yabancı kelimelerden kurtarmaya çalışsın, televizyoncularımız ‘Söz sükûtsa gümüş altındır’ vecizeleriyle, onu yozlaştırıp gençlerin beynine işlemeyi çok iyi başarıyor. Hadi gari, size tebrik koyuyorum! Abooov…

Anibal Güleroğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah aşkına, "görümsetme" ne kadar kabul edilebilir ve kulağa "Türkçe" gelen bir sözcük olabilir? Bir dilin geliştirilmesi ve yabancı sözcüklerden arındırılması için karşılık olarak seçilen sözcükler, halk tarafından benimsenebilme özelliğine de sahip olmalıdır. Ayrıca insanlar bu niteliksiz dizi bolluğunda tamamiyle çaresiz de değiller, hiçbirini izlememeyi seçebilirler. TV'yi kapatıp, sıcak bir bardak çay eşliğinde sohbet keyfini yaşayabilirler, değil mi? Saygılar.

Güz Özlemi 
 30.08.2010 11:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1195
Toplam yorum
: 259
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1551
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster