Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Şubat '07

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
695
 

Türkiye ' de çocuklar nasıl yanıyor ?

Türkiye ' de çocuklar nasıl yanıyor ?
 

Isının varolduğu heryerde yanık kaçınılmaz bir risktir. Neredeyse insanlık varolduğundan bu yana ısı da kullanıldığına göre, bazı kazalar olabilir, ancak bunların büyük kısmı önlenebilir olaylardır.

Yanık, deri bütünlüğünün yüksek ısıya maruz kalması sonucu bozulmasıdır kısaca. Yüksek ısıya maruz kalmak deri bütünlüğünü çeşitli derecelerde etkileyebilmekte, ısıya maruz kalan vücut yüzeyi genişliği, oluşturduğu yanığın derinliğine göre yaşamı tehtid eden önemli sağlık bir sorunu haline gelebilmektedir.

Çeşitli şekillerde yanık oluşabilir.

En iyi bilinenleri alev, sıcak sıvılarla haşlanma olmakla birlikte, buhar, ütü soba gibi sıcak cisimlere dokunma, kimyasal maddeler, elektrik ve elektriğin oluşturduğu alev ve sıcak gaz patlamalarının oluşturduğu hava dalgası da yanık nedenlerindendir.

Türkiye'de çocuklar, en sık haşlanma yanığına maruz kaldıkları için sağlık merkezlerine getirilmektedirler (%82). Bu çocukların büyük kısmında öyküde 'Türk usulü çaydanlıkların üzerine devrilmesi' nden söz edilmektedir. Ve bu bu şekilde yanan çocukların büyük kısmı 1-4 yaş arasındaki, süt çocuğu ve oyun çocuklarıdır.

Aynı yaş grubu çocukların özellikle kırsal kesimde yaşayanlarında süt tencereleri, salça kazanı, pekmez kapları vb. içine düşerek yanma da azımsanmayacak kadar sık rastlanan durumlardır.

Hal böyleyken, anne baba ve bakıcı konumundaki kişilerin, özellikle bu yaş grubundaki meraklı, önüne geleni elleyip ağzına götüren çocuklara azami dikkat göstermesi şarttır.

Sıcak veya yakıcı sıvıların çocukların erişemeyeceği yerlerde olmasına özen gösterilmesi gereklidir.

Bu yaş grubu çocukların (aslında her yaş grubunun), giyeceklerinin, ısıyı kolay iletmeyen, kolay alev almayan ve bu durumlarda vücuda yapışmayan pamuklu ve yünlü kumaşlardan seçilmesi ayrıca küçük ama çok önemli bir ayrıntıdır.

Görülmez kaza, oldu ve haşlanma yanığı oluştu diyelim:

Diş macunu, yoğurt, salça hiçbir zaman hiçbir şekilde acil veya tanımlayıcı tedavi aracı değildir.

Musluk suyu ile 2-3 dakika yıkamak en doğrusudur ancak, sürenin uzatılmaması şarttır.

Asla buz kullanılmamalıdır.

Çok ağrılı olan bu durumda, mümkünse yaşına uygun dozda evde bulunan bir ağrı kesici kullanılabilir. Kullanılıp kullanılamadığı sağlık merkezine gidildiğinde dile getirilmelidir.

Geniş yanıklı hastalar deri bütünlükleri bozulduğundan üşümeye ve sıvı kaybetmeye çok açıktırlar,

Bu nedenle (evde varsa) piyasada satılan yanık örtüleri, gümüş sülfodiazin veya benzeri bir antimikrobiyal krem boca edildikten sonra, oyalanmadan, temiz bir pike veya battaniyeyle yaraları mutlaka örtülmeli, çocuk sıcak tutulmalıdırlar. Bu tür bir ilaç yoksa yine temiz bir örtü ile örtülmeli ve en yakın sağlık merkezine bu şekilde hızla yollanmalıdır.

Konunun pek çok ayrıntısının önünde sık rastlanan haşlanma yanıklarında ebeveynlerin panikle davranmaması ve bilinçli olması en büyük kazanç olacaktır.

Tanrı çocuklarımızı korusun, ama ona sıra gelmeden önce bizler de gerekenleri bilelim...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aydınlatıcı, uyarıcı önemli bir yazı okudum bunun için ise sonsuz teşekkürler. Birden 2,5 yaşında ki kelebeğimi çok büyüdü diye düşünüp ara sıra ihmalkar olduğum noktaları yakaladım... (söylememesi ayıp, bizim ki biraz bilmiş durumlarında da , amannn kulağına gitmesin , ayıp olur :) bu yüzden ocakta yemekleri ön sırada da tutabiliyorum .. demek ki neymiş bundan sonra pişerken de sonrasında da arka bölümlerde bırakacağız tencereleri falan... pekii aldım dersimi :))

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 27.03.2008 1:14
Cevap :
Ne mutlu faydalı olduysa, sevgilerimle:).  27.03.2008 10:18
 

Yanık vakaları özellikle kırsal kesimde, ya da varoşlarda oluyor. Benim bir kız öğrencim vardı, başına tencere devrildiği için, bir kısım yerde hiç saç çıkmıyordu. Veli ziyaretlerimden birinde, evdeki 2 yaşında çocuk sobanın etrafında koşturuyor, evdekiler hiç aldırmıyordu. O kadar huzursuz oldum ki, benim uyarılarıma da kulak vermediler. Anne babaların cahilliğinden oluyor bunlar. Sevgilerimle..

moonlight1 
 05.03.2008 10:23
Cevap :
Teşekkürler değerli katkınıza, sevgilerimle.  05.03.2008 14:12
 

Sevgili Zülal gerçeketen de çok doğru söyledin, çocukların yanmaktan korumak gerek, ve bu yanıkla ilgili bilgileri herkes öğrenmeli, benimde başıma geldi bundan 12 sene evvel ağbimin çocuğu Erhan evde sobanın üstündeki kaynar dolu su ğümü devriliş, Çapada neler çektik, allahım sabahlara kadar bekledik, o üzüntü, o acı çok zordu, zamanla iyleşti ama izlerini hep taşıyor ve taşıyacakta.. Dediğin gibi çocukların korunmaya ihtiyaçları çok var.. sevgilerimle...

Mehmet EREN 
 25.02.2008 23:29
Cevap :
Geçmiş olsun Mehmet, sevgilerimle  26.02.2008 8:32
 

en korktuğum şeydir. Küçükken benim başıma da gelmiş çaydanlık devrilmiş,biraz izi kaldı. Bu yüzden sanırım ben çocuklarımdan uzak tutarım.Ama ben yanığa buz koyulur sanıyordum yanlışp bildiğim birşeymiş!teşekkürler

deniz rüzgarı 
 04.09.2007 9:12
Cevap :
Bilgilendirdiyse ne mutlu:), Sevgilerimle  04.09.2007 14:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1041
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster