Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2374
 

Türkiye' de geri kalmışlığın tarihi

Türkiye' de geri kalmışlığın tarihi
 

Yakın zamanda aramızdan ayrılan "İSMAİL CEM" Türkiye' nin en önemli aydınlarından biriydi bence. Gazetecilikten, TRT'ye, oradan da siyasete uzanan hayatında yazmayı da sürdürmüştü. İşte onlardan biri de "Türkiye'de Geri Kalmışlığın Tarihi" idi. Bir tarihçi olarak en beğendiğim kitaplar arasında görüyorum. Türkiyede' ki geri kalmışlığı en güzel şekilde tasvir etmişti bu kitapta.

1970 yılında yayımlanan bu yapıt, o günden bu yana on iki baskı yapmış, güncelliğini korumuştur. İleri Osmanlı toplumundan yola çıkarak nasıl ve neden geri kaldığımızı araştıran bu kitap, geri kalmışlığı alt edemeyen son iki yüzyıllık iktidarların hangi ortak sınıfsal tercihi paylaştıklarını ve tercihlerinin günümüzdeki sonuçlarını başarıyla incelemiştir. Ancak geri kalmışlığın incelenmesinde, toplumun tarihsel gelişme sürecinde aldığı yol ve başlangıç noktasıyla vardığı yer önemlidir. Bütün toplumsal olgular gibi hareket halinde olan geri kalmışlık sorunu, belirli ve sınırlı bir anda ülkenin sosyal ve iktisadi durumu üzerinde yapılmış gözlemlerle çözümlenemez. Geri kalmışlığın incelenmesi, ancak olgunun dinamik özelliğine uygun, tarihten günümüze, hatta yarına kadar uzanan bir yöntemle mümkün olabilir.

"Türkiye'nin geri kalmışlığı, bir Afrika ülkesinin geri kalmışlığı değildir. Koskoca bir geçmiş ve geleceği olan, sağlam temelleri hâlâ direnen ve kendini ileriye götürecek birikimi çeşitli alanlarda gerçekleştirmiş bir toplumun geri bıraktırılmışlığıdır, " diyor İsmail Cem bu önemli yapıtının sunuş yazısında.

Bu kitabı Türkiyeyi anlamaya çalışan ve demokrasiye özlem duyan gençlere tavsiye ediyorum. Ve yazımı İsmail Cem' in anlamlı mısralarıyla bitirmek istiyorum :

Boşa geçmedi hayatım
Daha fazlası olabilirdi ama
'Buna da şükür' demeliyim
İşte sevgili dostlar
Ben böyle veda etmeliyim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 83
Ort. okunma sayısı
: 11350
Kayıt tarihi
: 21.01.07
 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi "Tarih Öğretmenliği" bölümü mezunu. Eğitim sektöründe çalışıyor. Yazmak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster