Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
11952
 

Türkiye' de sanayii atıkları sorunu

Türkiye' de sanayii atıkları sorunu
 

Sanayii atıklarının sebep olduğu başlıca kirlilikler hava ve su kirliliğidir.

Gübre sanayii’nden, enerji üretimine kadar (termik santraller) bir çok sanayi türü ve tesisleri genel olarak üretim sırasında havaya, kükürt di oksit, karbon monoksit, amonyak, aromatik hidrokarbonlar, katran bileşikleri, hidro karbonlar, baca gazları, toz duman ve çeşitli partiküller bırakarak hava kirliliğine neden olmaktadır.

Deniz, göl ve akarsularda görülen kirliliğin ana nedenlerinden biri bu çevrelerde bulunan , çeşitli sanayi tesislerinden çıkan atıklardır.

Bu önemli kirlenme körfezlerde görülmektedir. Bu kirliliklere kısa da olsa değinmemiz gerekirse;.

İzmit Körfezi: Sanayi tesislerinden bırakılan atık sularda yapılan analiz sonuçlarına göre; pH, KOD -ya da COD- (Kimyasal Oksijen İhtiyacı), BOD5 (Biolojik Oksijen İhtiyacı), renk, bulanıklık, katı madde, askıdaki katı madde, koli bakterisi, yağ, civa, amonyak, oksijen, krom, çinko, gibi maddelerin sınır değerlerinin çok üstünde olduğu görülmüştür.

Ayrıca bu bölgede bulunan bazı dere sularında yapılan analiz sonuçlarına göre; pH, KOD, BOD5, renk, koli bakterisi, askıdaki katı maddelerin sınır değerlerinin çok üstünde olduğu görülmüştür.

Bütün bunlardan anlaşılacağı üzere İzmit körfezindeki sanayi tesislerinin neden olduğu organik kirlilik, yağ, yüzücü atıklar, koli bakterisi en önemli kirlilikler arasındadır. Ayrıca, İzmit körfezindeki kirlilik her geçen gün daha da önemli boyutlara ulaşmaktadır.

Gemlik Körfezi: Burada daha ziyade ağır metal kirliliği görülmektedir. Bu kirliliğe neden olan metal iyonlarını; çinko, kadmiyum, mangan, bakır, nikel ve kurşun olarak olarak sıralayabiliriz. Ayrıca, BOD5, askıdaki katı madde değerleri de sınır değerleri aşmış durumdadır.

İzmir Körfezi: Burada, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, sülfat, klor, flor, karbonik asit’in yüksek değerlerde olduğu, ayrıca, katı madde konsantrasyonunun da yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, körfeze kanalizasyon suları da dökülmektedir.

http://nukleer.greenpeace.org/

http://www.dilovasi.org.tr/

var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E")); try { var pageTracker = _gat._getTracker("UA-7006964-1"); pageTracker._trackPageview(); } catch(err) {}

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba sevgili Işın, İzmit Dil Ovasının 25 yıl öncesi...Ne bir fabrika ne de sanayi tesisi vardı...İlk Öğretim Okulunu yıkıp, yerine Boya fabrikası yapıldı...Dünyada bir örneği, İnsan hayatının bu kadar ucuza satıldığı bir ülkede yoktur...Sevgi ve saygılar.

Latif 
 27.06.2007 10:52
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim.Maalesef durum içler acısı ve daha da kötüye gidiyor.İzmit'te okul yıkılıp boya fabrikası yapılıyor.Ankara'da da durum pek farklı değil tarihi binaları yıkıp yerine iş merkezleri,oteller vb. inşaa etmeye çalışıyorlar.Böylesine çarpık kentleşme,sanayiileşme olmamalı.Ne çevre, ne tarihi eser ne de başka konular hiç birşeye saygı kalmadı.Gelişme uğruna okulları bile feda edilebiliyorsa.söylenecek söz kalmıyor.Oysa eğitim olmadan fabrikalarda çalıştırılabilecek kalifiye teknisyeni,mühendisi,işçiyi nereden bulacaklar?Bunu düşünen yok ki Selam veSaygılarımla  27.06.2007 17:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 476
Toplam mesaj
: 111
Ort. okunma sayısı
: 1318
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

1960 İstanbul doğumluyum. Kitap okumayı, yazı yazmayı, resim yapmayı ve yabancı dil'den Türkçe'ye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster