Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
406
 

Türkiye, İran'a petrol ambargosuna kısmen katıldı. Sebep ve sonuç analizi

Türkiye, İran'a petrol ambargosuna kısmen katıldı. Sebep ve sonuç analizi
 

Bundan sonra İran'dan %20 daha az petrol alacağını açıklayan Türkiye, bu petrol talebini Libya'dan karşılayacağını duyurdu. Böylece İran'a Petrol ambargosu koyan AB'nin ardından Türkiye İran'a kısmende olsa bu ambargoya katılacağını duyurdu. Bu duyuruyu İranlı diplomatlara tip olarak benzeyen ama siyasal olarak farklı kulvarda durması gereken, çoktan istifa etmesi gereken ve Dünyada en pahalı enerjiyi halkına satan Sayın Bakan Taner Yıldız yaptı.

Türkiye, bile bile ve isteyerek daha maliyetli olan ve uzaktan nakliyeninde bineceği Libya petrolünü tercih etmesini bazıları çıkıp Libya'nın ekonomisine destek ve bu ülkeyle ilişkileri geliştirmek diyebilir.

Aslında durum böyle değil. İsrail ve ABD olabildiğince İran'ı ekonomik olarak köşeye sıkıştırmaya, bölgesinde yalnızlaştırmaya ve Orta Doğu'da ki son kalesi Suriye ve Lübnan Hizbullahı'nı elinden almaya çalıştığı bilinen gerçekler. Mısır'da ki askeri dikta rejimine, Suudi Arabistan'da Kral despotizmine ses çıkarmayan Batı, Suriye'ye olanca gücüyle yükleniyor.

Medya organları aracılığı Esad'ı cani gösteriyor. Halbuki Esad'ın suriye'de aldığı can Irakta ve Afganistan'da ABD'nin aldığı canların yanında hiç birşey. Tabiki bu Esad'ı haklı çıkarmaz ben burada Orta Doğu'da yaşayan CAHİL Müslüman halkların nasılda Sosyal Medya gazına gelip kolayca ayaklanmalarıdır.

Suudi Arabistan'da ve Mısır'da Askeri diktaya karşı Halk kuzu gibi şu anda. Neden? Çünkü Koyun gibi görülen ve güdülen Müslüman halklar cahil ve kolaylıkla Sosyal medya aracılığı ile ayaklandırılmaktalar. Ben asla ne Suriye, ne Libya veya diğer yerlerdeki müslümanların siyasal bilinç arttırarak Devrim yaptıklarına inanmıyorum, bu devrimler devrim değil bu devrimler SUNİ SOSYAL MEDYA devrimleridir ve kesinlikle Batı güdümlüdür.

Türkiye'nin şu an önü açıldı gibi görünmekte ve Orta Doğu'ya girmesine İngiltere ve ABD göz yummakta, bu her zaman söylediğim gibi geçici bir durum. Bize Neo Osmanlıcılık havucunu uzatan batı, Orta Doğu bölgesinde Rus, İran etkisini bitirdikten sonra Türkiye'nin defterini dürmeye çalışacaktır. Bunun için ilk önce yapacağı şey, şu ana kadar "Durun, sabredin, henüz değil" diyerek Kürt Ayrılıkçıları harekete geçirecek ve ilerde Türkiye'yi kendi halkını öldürüyor imanjı verdirerek Kürdistan bağımsızlığını Türkiye'ye Lozan'da dayattığı gibi dayatacak, bu arada Türkiye elinde kalan son Neo Osmanlıcılık havucunun son kısımlarını bitiriyor olacak.

Bu sebeple Esad düşmemeli, Ruslar ve İranlılar Orta Doğu'da var oldukları sürece BATI, bir sonraki aşamada Türkiye'yi mahvetme planına geçemez ve sürekli Türkiye'ye ihtiyaç duyar. Bu da Türkiye'ye şu an devam etmekte olan, ekonomik destek sağlayan Arap Petro dolarlarından pay demek. İngitere emrederde Suudi Kral hayır der mi?

İşte, bu bağlamda Ak Parti, şidiye kadar devam ettirdiği dengeli siyasete devam etmek zorunda. Hükümeti istediğiniz kadar eleştirebilirsiniz ama önünüze kanan Lozan, Boğazlar, Nato anlaşmalarını asla çiğnemden var olma savaşı verilecekse ancak bu kadar oluyor işte.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3660
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster