Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1260
 

Türkiye, İstiklal Savaşı'ndaki "Rus Yardımı"nın Tekrarını mı Yaşıyor?

Türkiye, İstiklal Savaşı'ndaki "Rus Yardımı"nın Tekrarını mı Yaşıyor?
 

Geçen yüzyılın başlarında biz Kurtuluş Savaşı veriren, Çarlık dönemi bitirip Sovyetler Birliği devrine geçen Rusya, Türkiye'ye yardım etmişti.

Sovyet Rusya, Batının sınırlarına kadar gelmemesi için, Türkiye'nin bir tampon olarak Bağımsız kalmasını kendisi için uygul buluyordu. Elbette, yardımlar kendi çıkarları içindi.

Ancak ne için olursa olsun, Rusların o dönemde yatıkları mali ve silah yardımı İstiklal Savaşımızın başarılı olmasında etkili oldu.

Daha sonraki Soğuk Savaş dönemlerinde Türkiye, bir bakıma her iki blok'un çatışma alanı oldu... Komünist Rusya da, Kapitalist Amerika da Türkiye üzerinde oyunlar oynadı.

Ama, asıl oyuncunun Amerika olduğunu, Komünizm tehlikesini bahane ederek Türkiye'yi istediği gibi kullandığını biz bugün öğrenmiş bulunuyoruz.

O kadar ki, Türkiyedeki sol hareketlerin, nerdeyse tamamı da Amerika'nın güdümündeymiş...Bunu geçtiğimiz aylarda İçişleri Eski Bakanlarından Mehmet Ağar, açık açık söylemişti.

FETÖ'nün inşasınında yine elli yıl önce ele başına Komünizmle mücadele dernekleri kurdurularak başlandığını ve bu yollar eleman devşirildiğini şimdi öğrenmiş bulunuyoruz.

Son olarak da, Suriye sınırında Rus uçağını düşürülmesinin, Rusya ile Türkiyenin arasını bozarak, Türkiye'yi bölgede hareketsiz kılmak isteyen Amerikanın FETÖ'lü elemanlarının marifeti olduğu ortaya çıktı.

Demek ki, Rusya'yı göstererek bizi kendine mahkum eden Amerika olmuş...Elbette, devletler arasında ebedi dostluk yada düşmanlık olmaz, esas olan menfaatleri karşılıklı tevhit etmektir.

Bizim, tuzu kuru, akmaz kokmaz monşerizm kafalıların "Yanıldık" içerikli ucuz muhalefetinin aksine Türkiye, şu zor zamanlarda çamurlu alandan sağ sağlim geçmek için taşlar üzerinden sekerek yürümeye çalışıyor.

Bu coğrafyada şartlar öylesine hızlı değişiyor ki, kimse kimseden emin olamıyor... Ne var ki, topyekün Batı saldırısı karşısında bölgenin güçlü devletleri bugün menfaat(beka) birliğine gidiyor.

Bölgeyi yeniden viran etmek isteyen ABD/İsrail güçlerinin yeni hamlesi Barzani Referandumu'nu boşa çıkarmak için Türkiye, bölgenin güçlü ülkeleriyle birlekte politika üretmek için çabalıyor.

Bu cümleden olarak Rusya Devlet Başkanı Putin bugün Türkiyede olacak; bir kaç gün sonra Türkiye Cumhurbaşkanı İran'a gedecek...

Yani geçmişteki hesapları bir yana bırakıp Türkiye, Rusya ve İran yeni bir "pakt" oluşturma yoluna giriyor ve girmelidir.

Bu bağlamda Rusya'nın S-400 Füzeleri vermesi, FETÖ darbesi sırasında istihbarat yardımı yapması, İstiklal Savaşı yıllarındaki yardımlarına benziyor... 

NATO'dan hayır görmeyen Türkiye'nin bölgenin bu güçlü ülkeleriyle yeni bir "Büyük Doğu İttifakı" kurmasının gereğini bir yazımda vurgulamıştım.

http://blog.milliyet.com.tr/kuzey-atlantik-ittifaki-yerine--buyuk-dogu--ittifaki-/Blog/?BlogNo=538329

Emperyalist Batı'nın Barzani oyunu ile tüm Doğu'yu işgal girişimi başladığına göre, Büyük Doğu İttifakının kurulma zamanı da gelmiştir, adı tam olarak böyle olmasa bile...

Benim asıl kaygım, Rusya üzerindeki İsrail etkisi... İsrail'in Rusya'yı bir şekilde etkileyerek bu ittifakın oluşmasına mani olması bu en riskli yeri.

Batı'ya karşı sağlam duruş gösteren Putin'in, İsrail'e karşı aynı kararlı duruşu gösterip gösteremeyeceğini yakında göreceğiz...

İnşallah, şu günlerde bir Netanyahu-Putin görüşmesi gerçekleşmez.

Allah yar ve yardımcımız olsun!

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gelen yardımların (Pakistan, Afganistan ve Türk'i devletlerden) bir kısmının tren vagonlarından Bolşeviklerce alındığı da bilinmektedir. Tam anlamı ile ayaklarımızın üstüne basana kadar geçerli bir hamle olduğu görüşündeyim. Saygı ve muhabbetlerimle.

E Ruhi YALÇIN 
 29.09.2017 11:47
Cevap :
Bu coğrafyada askeri maharet kadar diplomatik maharet de gerekiyor Ruhi bey...İkincisinde hep zayıf kaldık, inşallah bundan sonra diplomaside de etkin oluruz...Teşekkür ederim...Selamlarımla  29.09.2017 20:27
 

İnşallah bu görüşme dünya barışı için iyi bir adım olur. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 29.09.2017 10:52
Cevap :
Teşekkür ederim Abdülkadir bey...Tüm dileğimiz dünyanın mazlumlarının ve mağdurlarının bir an evvel kurtuluşa ermesidir...Selamlarımla  29.09.2017 20:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 4200
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 780
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster