Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2340
 

Türkiye, Katar’a, ‘demokrasiye geç’mesini önersin

Türkiye, Katar’a, ‘demokrasiye geç’mesini önersin
 

Trump, Katar Emiri'ni Beyaz Ev'e davet etti (habervaktim.com)


Bilumum Körfez ülkelerini ve tek adam rejimlerini kurtaracak formül “demokrasi” ve “laiklik”tir. Yoksa hepsinin sonu yıkım, hepsinin sonu hüsrandır. Demokrasi ve laiklik önlerindeki tek “çıkar” yoldur. Direnmek boşunadır. Geciktirmeye çalışmak ülkelerin aleyhinedir. Bir an evvel demokrasiye geçmek, başta krallar-emirler olmak üzere herkesin, hepsinin menfaatinedir.

Neden?

Sayısız faydaları var da en önemlisini vurgulayalım: Kanıtlanmış bir hakikat, “Demokratik ülkeler sömürülememektedir”.

Düşünün, Katar’ın yerinde nüfusu ve yüzölçümüyle onun dörtte biri kadar olan Lüksemburg olsaydı, üzerine böyle çullanabilirler miydi?

Çullanamazlardı. Çünkü en başta, demokratik bir ülkede yönetim, o çullanma bahanelerini üretmez ve kimseye yan bakma fırsatı vermezdi.

Onun için Katar, hemen, işleyen bir demokrasi için reformlara başlamalı.

Tabii demokrasiye geçmek demek emirliğin yok edilmesi demek değildir. İngiltere, Belçika, İspanya’da olduğu gibi, “emirlik” sembolik bir biçimde devam edebilir. Parlamento açılır, siyasî partiler kanunu çıkarılır, adil bir seçim yapılır, kuvvetler ayrılığı tanımlanır ve uygulanır… Katar elitini, büyük oranda, şimdi iktidarda bulunan Es-Sani ailesi oluşturduğu için zaten mecliste ve hükümette de temsilcileri olur. Böylece demokrasiye yumuşak bir geçiş gerçekleşir.

Kurumları olan, işleyen bir demokrasiye de kimse hiçbir şeyi dayatamaz. Halkın seçtiği yönetimlere kimsenin söyleyeceği bir şey olamaz.

Demokrasiye geçmek konusunda Katar’ın çok önemli imkân ve fırsatları var: Bunlardan biri, “önde gelen Amerikan üniversiteleri”nin Katar’daki şubeleri… İkincisi, sadece demokratik ülkelerde izin verilen ve yaşayabilen “Sivil Toplum Kuruluşları”…

Üçüncüsü ve en önemlisi ise El-Cezire televizyonu… Dünya çapında bir yayın yapan bu Katar TV’si, son derece “demokratik” ve “laik” bir yayın çizgisine sahip…

Katar Emirliği, yıllardır dünyaya yayın yoluyla gösterdiği ilkelere kendisi de uyacak, yönetim için bu ilkelere uygun kurallar getirecek, o kadar!

Eğer bu zengin ülke demokrasiye geçer, demokrasiyi bir hayat tarzı olarak benimserse müthiş güç kazanır. Kimse ona akıl öğretmeye, bişeyleri dayatmaya kalkmaz. Sömürmeye yeltenemez ve sömüremez.

Zaten demokratik bir ülke, hiç de demokratik olmayan “Müslüman Kardeşler” gibi “siyasî İslamcı” yapılara destek vermez. Katar, demokratikleşirse, bölgede bir yıldız olur. Model ülke olur. Bütün çağdaş dünyanın desteğini arkasında bulur.

Dolayısıyla, Türkiye Katar’a iyilik etmek istiyorsa ona “demokrasi”yi ve “laikliği” tavsiye etmeli.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öğüdünüz öğüdümdür canım arkadaşım... Sağlıcakla kalınız...

Halil Güven (Sökeli) 
 13.06.2017 11:05
 

Merhaba, Kendisi muhtac-ı himmet bir dede, Nerede kaldı gayriye himmet ede:)) Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 10.06.2017 15:03
 

Sayın Cengiz görüşlerinize katılıyorum. Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.06.2017 9:16
 

Türkiye demokratik ve laikte şimdiye kadar olumlu anlamda ne oldu? Allahınızı severseniz size YALVARIYORUM, her gün bir yazı yazıyorsunuz bari bir kerede Türkiyenin demokrasi ve laiklik vasıtasıyla somut olarak ne kazandığını yazında bende bileyim. ABD demokratik ülke de olumlu olarak ne oluyor? Gelişen ülkeler BİLİM ve TEKNOLOJİ sayesinde gelişiyor, demokrasi veya laiklik sayesinde değil. Bütün demokratik ülkelerde halklar sömürülüyor ve bunu hala kimse göremiiyor. Selamlar

Matilla 
 08.06.2017 18:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1417
Toplam yorum
: 4714
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1147
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Anadolu Üniversitesi, Uluslararası..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster