Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Yrd Doç Dr Ekrem ÇELİKİZ

http://blog.milliyet.com.tr/ekremcelikiz

10 Nisan '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
31920
 

Türkiye- Suriye Savaşı Başladı

Türkiye- Suriye Savaşı Başladı
 

Türk F16 savaş uçağı


Suriye’de yaşanan iç savaş  Türkiye sınırına dayandı. Suriye tarafından açılan ateş sonucu iki  Türk vatandaşı yaralandı. Bugünlerde  Başbakan Erdoğan ve Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, Çin’de temaslarda bulunuyor. Dün  Suriye tarafından açılan ateş sonucu iki Türk vatandaşının yaralanması üzerine, Başbakan Erdoğan Suriye’yi sert bir şekilde uyardı. Başbakan “Suriye’yi sınır ihlali yapmakla suçladı”. Dışişleri bakanı Davutoğlu, Çin gezisini yarıda kesip alelacele Türkiye’ye dönmeye karar verdi.

Bugün 10 Nisan. Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın 6 maddelik barış planının uygulanması için son gün. Ama gözüken o ki Annan planı uygulanmayacak. Suriye’de katliam tüm hızıyla devam ediyor.

Suriye’den her gün 100 lerce mülteci Türkiye sınırından içeriye giriyor. Şu ana kadar yaklaşık 26 bin  Suriye vatandaşı Türkiye’ye sığındı. Ve bu sayının artmasından da endişe ediliyor. Başbakan  Erdoğan, mültecilerin Türkiye’ye şu ana kadar olan toplam maliyetinin 150 milyon doları geçtiğini açıkladı. Ve bu rakamın her geçen gün artmaya devam edeceğini söyledi. Türkiye, Suriye’de yaşanan savaştan en çok etkilenen ülkedir. Türkiye’nin Suriye ile olan dış ticareti durma noktasına gelmiştir. Suriye’deki savaşın su ana kadar Türkiye’ye maliyeti kaba bir hesapla  en az 2 milyar dolar düzeyindedir.

Birleşmiş milletler ve diğer uluslar arası toplum mültecilerin Türkiye’ye maliyeti konusunda acil olarak Türkiye’ye  maddi olarak destek vermelidirler. Mültecilerin maliyetini tek başına Türkiye, üstlenmemelidir.

ABD ve Batı, Suriye konusunda adeta örtülü bir şekilde Esad’a destek vermektedirler. Sanki bu batılı devletler, Türkiye’nin bir şekilde tek başına Suriye’ye girmesini istemektedirler.

Türkiye, istediği an Suriye’ye saldırabilir. Ama bunun sonucunda Türkiye, çok daha ağır bir fatura ile karşılaşabilir. Türkiye’nin yapması gereken  tıpkı Libya’da olduğu gibi  Nato ve ABD desteğinde Esad rejiminin yıkılmasını sağlamak olmalıdır. Türkiye, tek başına Suriye’ye saldırmamalıdır. Sınırda bir tampon bölge oluşturabilir.

Türkiye, Suriye savaşı konusunda bazı güçlerin figüranı olmamalıdır. Tek başına Türkiye’nin Suriye’ye  müdahale etmesi en çok İsrail’i sevindirecektir. Mevcut durumda İsrail, sessizliğini korumaktadır.  Ancak İsrail, aslında Esad rejimini desteklemektedir.

Sonuç olarak Suriye’deki savaş Türkiye’ye maddi anlamda sıçramıştır. Savaşın Türkiye’ye maliyeti her geçen gün artmaktadır. Türkiye, çok dikkatli bir şekilde politika belirlemeli, batılı güçlerin taşeronu olarak hareket edip, Suriye’ye tek taraflı olarak bir müdahalede bulunmamalıdır.

Ekrem  ÇELİKİZ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Turkiyenin suriye ile savasmasi ancak turkiyeden disari ciki9p dis dunya ile hic bir alakasi ve iliskisi kurmamis kardeslerimiz tarafindan savunulabilir,Suriyeliler tum arab ulkelerinde yayilmis durumdadirlar ve hepsi onemli gorevler icra etmektedirler,,,Israilin sn esadi destekledigini dusunmuyorum,cunku bir sekilde devamli onlar uzerinde bombalama tehditi ile bugunlere kadar gelmistir,Suriye bunlarin disinda lubnani arka bahcesi gibi kullanmaktadir,,,bizlerin istedigi yada isteyecegi son sey suriye ile direk bir savasa girmemiz olacaktir.Biz buyuk bir devletiz suphesizki yoneticilerimizin elinde cok degisik imkanlari bulunmaktadir...aslinda suriye son hamlesini yapmistir bundan sonrasi bir cozulme seklinde kendiliginden gelisecektir,karsilarinda mucadele eden suriyeli muhalefet gucleri her zamankinden cok daha fazla destege kavusacaklardir..ben olsam bugunlerde hic uyuyamazdim sn esadin yerinde

levent sev 
 26.06.2012 23:22
 

Tayyip bu konuda ateşle oynuyor.Sanıyor ki Esad bir delilik yaparsa Suriye'ye girer haddini bildiririz.Ortadoğu bataklığı konusunda hiçbir bilgisi yok. "Altın çocuk Beyrut'ta" filmini bile seyretmemiş.

Kerim Korkut 
 23.06.2012 8:38
 

Türkiye, ABD ve Avrupalı dostlarımızın da yardmıyla ortadoğuda bir demokrasi modeli olmalıdır. Türkiye bu konuda Suriyede de üstüne düşen görevi yapmalıdır. Hükümetimizi bu konuda çok başarılı buluyorum

xxx yyy 
 15.04.2012 8:45
 

Baslik: "Turkiye Suriye'ye savas açti" olmaliydi. Cunku filmin basina gelirsek, Turk hukumetinin, çogu salafist olan, arap parali askerleri, Katar parasiyla besleyip Suriye harekâtinda destekledigini ve uluslararasi alanda savas çigirtkanligi yaptigini goruruz. "ABD ve Bati,.....Turkiye'nin tek basina Suriye'ye girmesini istemektedirler" diyorsunuz. Cok dogru, çunku gaye komsularimizla dusman olmamiz."Tek basina Turkiye'nin....Israil çok sevinecektir" demeniz de bunu gostermektedir."Tampon bolge" olursa, bagimsizlik ilâni için firsat bekleyen Barzani bu bolge ile birlesip, ufak Israil'in tabanini gerçeklestirecektir.Maliyete gelince: su anda, gaddar salafist yonetimindeki Katar ve Suudi Arabistan, Israil'in kendilerini koruma vaadi karsiliginda kesenin agzini açip bu kiskirtmalara para saglamaktadirlar (Turkiye'ye 7 milyar verildi deniliyor).

colette pastutmaz 
 14.04.2012 11:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 92
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 10138
Kayıt tarihi
: 17.09.11
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi 2006 mezunuyum. İstanbul Üniversitesi'nde Radyo,Televizyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster