Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
604
 

Türkiye, Türk'ün yurdudur!

Türkiye, Türk'ün yurdudur!
 

Evet… TÜRKİYE, “uyruğu” Türk olanların yurdudur.
 
Ne güzel söylemiş;
İstanbul Barosu Başkanı Sn. Ümit Kocasakal’dan bir uyarı:
 
“Türkiye Cumhuriyeti devletini Türk halkı kurduğu için uyrukluğu da TÜRK’tür. Bu topraklar Cumhuriyete ve Atatürk’e meydan okunacak topraklar değil. Herkes haddini bilsin!”
 
Bu kadar.
Kısa, öz ve net!
 
Ve bugün 19 Mayıs…
Büyük bir iştahla TÜRK’ün anayurduna göz koymuş ve türlü emelleri olanlara karşı TÜRK halkının “bütün zamanlarda önderi olacak” ATATÜRK liderliğinde o büyük mücadeleyi, “Kurtuluş Savaşı’nı” başlattığı günün yıldönümü!
 
Bayramımız..!
 
İşte nice 19 Mayıs’lar ve diğer bütün milli gün ve bayramlarımızda öncelikle Türkiye Cumhuriyeti devletine vatandaşlık bağı ile bağlı HERKESE, Kurtuluş Savaşı’mızın bilinciyle birlikte Ümit Kocasakal’ın bu sözünün idrakini de tavsiye ederim!
 
19 Mayıs’ımız kutlu olsun…

 

.Filiz Alev
19.05.2015
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar. Kerim beyle birlikte bu konuyu epey sardırmışsınız. Bu konuda söylenecekleri söylemiş ve konuşulacakları konuşmuşsunuz. Ben de çok farklı bir şey diyemiyeceğim. Herkes kendini nasıl hissediyorsa öyle olsun. Ama Türkiye Cumhuriyeti devletine bağlılığımızda herkesin uyrukluğu bir olsun. Onu da zaten Baro başkanı söylemiş. Türkiye Cumhuriyeti devletini kim kurmuş? Türk halkı kurmuş, o zaman mesele kalmamıştır. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 08.01.2016 10:11
Cevap :
Bir de niyet de önemli tabii. Eğer vatanımdır, milletimdir diyerek halis bir niyetle çıkılırsa yola, o gerekli olan aidiyet duygusunu da zaten o zaman ancak doğru bir şekilde hissedebiliyor insan. Ama bu yoksa, ya da yeterince ve gereğince değilse, işte böyle en basit bir şeyi dahi düşünemiyor, anlamakta zorlanıyor kimileri ne çare. Tekrar ilginize çok teşekkür ediyorum Recep Bey, hayırlı seneler...  08.01.2016 13:19
 

Size "Cennete giden yol Şarkışla'dan geçer" başlıklı yazımdan bir bölümle veda ediyorum. Sağlık mutluluk dileklerimle sayın yazarım. Biz 3–5 bin yılda 16 devlet kurup buralara “Asyalı baldırı çıplak Türk” olarak gelmedik. Saçlarımızda nice iklimlerden rüzgâr, ayaklarımızda çağların tozu dumanı var. Bunları unutup kendini bir halta benzetemeyenler “Anayasadan Türklüğü kaldıralım” diyerek Türk’ün adını kirletemezler! Bu ülkede Türklüğünden utanan varsa defolup gitsin! Sizin dediğiniz konu çok farklı Filiz hanım.

Kerim Korkut 
 02.11.2015 15:10
Cevap :
Asıl sizin dediğiniz konu çok farklı Kerim Bey, benim dediğimin sizin şu yazdıklarınızla alakası bile yok. Anlaşılan o ki siz de demekki "uyruk" kelimesinin anlamını bilmiyorsunuz.Bir insanın uyruğunun yani vatandaşlığının, dolayısıyla bir milletin-ulusun adının Türk olması demek ne milliyetçiliktir ne de ırkçılık. Diğer ırkları yok saymak hele hiç değildir. Aksine tam da olması gerekendir. Çünkü Uyruk hem sosyoloji hem siyasal bilimler hem de hukuk biliminde yer alan, var olan, olması da gereken yadsınamaz bir gereklilik ve bir gerçekliktir. Bütün açıklamayı aşağıda K.Kanpak'a zaten yaptığım için burada tekrar yazmayacağım, bir zahmet oradan okuyunuz.Ve bir yazı da, bu konuyu Sn.Nizamettin Biber kardeşim de işin sosyoloji bilimi boyutundan açıklamış mutlaka okuyun "Bir Yurttaş oluşturmak" BlogNo:513406. Zira bu tür karıştırmalar ve uyruğun ne demek olduğuna halâ vakıf olamamışlık sizin gibi üstelik siyasete atılıp lider olma iddiasında ve hevesindeki birine hele hiç mi hiç yakışmıyor.  02.11.2015 19:36
 

Türklük konusundaki hassasiyetinizi anlıyorum ama bu sizin gibi çok değerli bir yazar/düşünür hanım efendiye hiç yakışmıyor. Bu ülkede sayıları az olsa da başka soydan insanlar yaşıyorlar.Onlar ne yapacağız. Valla bence onlarda kendi soylarının gerektiği gibi yaşamalılar. Ve bu ülkede onların da bizim kadar hakları var.

Kerim Korkut 
 02.11.2015 15:08
Cevap :
Siz demek ki Nutuk'u da halâ daha okumamışsınız. Keza Atatürk'ü de henüz hiç anlamamış olduğunuz şu yazdıklarınızdan açıkça görülüyor. Neden, "Ne mutlu Türküm diyene" denebilmesini empoze etmeye çalışmıştır mesela?! E hal böyle olunca benim yazımda neyi vurgulamakta olduğumu da anlayamamış olarak bir itiraz geliştirmemiş olmanız da haliyle beklenemez. Ah işte memleketimin okumuşları dahi böyleyse, kimi okumamışlarından ya da sırf ilkokul-orta-lise mezunlarından ne bekleyebiliriz ki diye hayıflanma da dur. O yüzden, memleketin şu son 15 yıldır içinde bulunduğu tablo çok normaldir yani:(( Kusura bakmayın, her fikre açık olduğunuzdan, ülkem ve milletim adına içimden yükselen esef, üzüntü, hatta çaresizlik karışık sesi kendime saklamayıp, yani gerçeği sizden esirgemeyip, böyle işte yazarak da paylaştım. Mazur görünüz lütfen. Pek tabiki kendime de saklayabilirdim, ama işte, gerçeği bilmek daha hayırlıdır her zaman! Zira bilmeye bilmeye ancak bugünlere geliniyor işte maalesef!! Selamlar.  02.11.2015 20:40
 

Ancak diğer ırkları yok saymak Türklüğünü yaşamak değildir.Bu ırkçılık/milliyetçiliktir. Türklük başka milliyetçilik başka.Türklükte sorun yok. Türklüğünü yaşamaya karşı çıkanların ağzını yırtarım. Kimse benim soyuma laf söyleyemez. Ama Türkiye Türkerindir dediğiniz zaman faşizm olur. Dünyanın neresinde bir Türk varsa benim ülkemin sınırları oradan başlar sözü de öyle. Keza Türk için,Türk'e göre,Türk tarafından sözü de.

Kerim Korkut 
 02.11.2015 15:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 1723
Toplam mesaj
: 185
Ort. okunma sayısı
: 3188
Kayıt tarihi
: 03.03.11
 
 

Ekonomistim, emekliyim. İki evlat annesiyim. Müzikle ilgilenirim, bestelerim vardır. Düşünürüm, a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster