Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1553
 

Türkiye Avrupa Birliğini Dağıtabilir!

Türkiye Avrupa Birliğini Dağıtabilir!
 

Kendini AB'nin "Ağabeyi" sayan Almanya, Türkiye ile hesabını Avrupa Birliği üzerinden görmenin hazırlıklarını yapıyor.

Alman Başbakanı Merkel, muhalefet lideri Schulz'la yaptığı televizyon tartışmasında, Türkiye'nin durumunu ittifak üyeleriyle Ekim'de görüşeceğini ve Türkiyenin AB'ye girmesinin kapısını kapatacağını söylüyor.

Türkiye'nin Avrupa Birliğine girmesine hiçbir zaman taraftar olmadığını itiraf eden Merkel, binlerce FETÖ'cüyü ve PKK'lıyı kendi ülkesinde ağırlarken, bir yandan da Türkiye hapishanelerindeki bir kaç Alman vatandaşı için "hukuk" isteğinde bulunuyor!!!

Elbette, ekim ayı eylül ayından sonra geldiği için, Alman Başbakanı öncelikle seçim ayı olan eylülü hedefliyor. Yani, bu sözlerin ne kadar gerçekçi olduğunu Almanya seçimlerinden sonra test edeceğiz.

Buna rağmen, Alman seçimlerine Türkiye -özellikle de Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan- damgasını vurmuş bulunuyor. Bu damga, "kim daha fazla Türkiye/Tayyip Erdoğan karşıtı" üzerinden yürüyor.

Peki, İngilterenin de terk ettiği AB üzerinde Almanya'nın sandığı kadar etkisi var mı?

Aslında bu sorunun cevabı ne yazık ki bir parça Evet.. .Ancak, yine de Almanya tüm Avrupa Birliği ülkelerini istediği gibi domine edebilecek güce sahip olamaz.

Esasen Avrupa Birliği Brexit'ten sonra eski gücünü kaybetti. Almanya belki mukadder sona yaklaşmanın sıkıntısını da yaşayarak Türkiye karşıtlığı üzerinden güç kotarmaya çalışıyor.

Dünyadaki ekonomi otoriteleri önümüzdeki on yılların gelişmekte olan ülkeleri parlatacağını ve otuz yıl sonra, bugünkü ekonomik güç sıralamasının tamamen değişeceğini söylüyor.

Bunun işaretleri de bugünden ortaya çıktı. Avrupa Birliği'nin büyümesi yavaşlarken, tüm saldırılara rağmen Türkiye'nin büyümesi artarak sürüyor.

Almanya'yı telaşa kaptıran işte budur. Bu yüzden kendi başlarına yola getiremedikleri Türkiye'yi ve Tayyip Erdoğan'ı Avrupa Birliğini kullanarak pes ettirmek peşindeler.

Fakat, tarih göstermiştir ki, Avrupalılar ekonomik çıkarları söz konusu olduğunda birbirlerine çelme takmaktan asla geri durmazlar. Yani, Almanya için Avusturya dışında kimse en küçük fedakarlıkta bulunmaz.

Eğer, Merkel'in bu sayıklamaları sadece 24 Eylül'de yapılacak seçimlerde üç beş fanatik Almanın oyunu almaya yönelik değilse, Ekim'den sonra ense traşını önünde görecektir.

Şu saatten sonra, ne siyasi olarak ne ekonomik olarak Avrupa, Türkiye'yi görmezden gelemez. Yakın bir gelecekte hem enerji yollarıyla hem ekonomik ve siyasi dinamizmi ile Türkiye vazgeçilmesi mümkün olmayan partner olacaktır.

Almanya bunu bilmez mi?..Elbette biliyor. Ne var ki, biraz da Amerikanın güdülemesiyle bu gidişi durdurmak için şekilden şekile giriyor. Nafile bir çaba bile olsa...

24 Eylül seçimlerinden sonra, bugünki küstah Almanya'nın yerine çok ılımlı ve Türkiye dostu bir Almanya alabilir.

Bugün, tüm AB ülkelerini Türkiye'ye karşı kışkırtmaya çalışan Almanya, yarın hepsini satıp Türkiye'nin koluna girerse hiç şaşırmayacağız.

Biz onların ciğerini biliriz ne de olsa...

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Almanya maalesef uzun yıllardır terör örgütlerinin yuvalandığı bir ülke durumundadır. Ancak bu konunun çözümü diplomatik yöntemlerle aranmalıdır. Çünkü ülkemizin AB üyeliği konusu çok çok önemli bir konudur. Dünyadaki imajımız dahi AB ile, komşularımızla ilişkilerimiz doğrultusunda şekillenir. AB ile köprüleri atarsak çok uzun sürmeden büyük maddi-politik sıkıntılarla karşı karşıya geleceğimiz kesindir. Bakınız Rusya bile ekonomik konuları dilediğince bize karşı koz olarak kullanmaktadır. Almanya ise -hoşumuza gitmese de- AB'nin en güçlü ülkesi adeta lokomotifidir. Ülkemizin uzun vadeli çıkarlarına yönelik gerçekçi,soğukkanlı ve dengeli dış politikaya ihtiyacımız tarihte ilk kez böyle hayati önem taşımaktadır. Sonuç olarak Almanya'da ülkemiz aleyhinde yaratılan fırtınanın seçimlere yönelik olduğu konusunda haklı çıkmanızı, sonrasında tansiyonu düşürmelerini ben de çok arzu ediyorum.

beyazışık 
 07.09.2017 12:33
Cevap :
Merhaba Sayın beyazışık...Almanya iyi niyetli olsaydı elbette karşılıklı menfaatler çerçevesinde ilişkiler sürdürülürdü. Oysa, Merkel'in itiraf ettiği gibi Almanlar, AB içinde asla Türkiyeyi görmek istemiyor. Hadi onu da bir yana bırakalım, adamlar Türkiyedeki iktidarları da belirlemek istiyor. Elbette, sorunların suhuletle çözülmesinden yanayız. Ama karşınızdaki sizin egemenlik haklarınız tanımıyorsa ne yapacaksınız?.. Türkiye Hükumeti Almanyayla niye sorun istesin, orada milyonlarca insanımız var. Yazımda da anlatmaya çalıştığım gibi sorun isteyen Almanya...Ben de dileğinize katılarak Almanyanın bu isteğinin sadece seçime yönelik olmasını umuyorum...Fakat, Türkiye bu gelişme trendini sürdürdükçe Almanyayla sorunlar yaşamamız kaçınılmaz olacaktır. Ta ki Almanların menfaatlerini çatışmada değil uzlaşmada gördükleri ana kadar. Selamlarımla  07.09.2017 19:53
 

Merhaba Ali Bey...Seçim kazanmak için Türkiye'de Erdoğan düşmanlığı anlaşılır; zaten bunu açıkça yapıyorlar...Ama, Almanya'da yapılacak bir seçimi kazanmak için aynı şekilde Erdoğan düşmanlığını yapmak, dünya siyasi tarihine geçecek bir tavırdır....Almanya'daki, Türkiye düşmanı terör örgütleri ile işbirliği yapmak Almanya için yüz karası bir durumdur...Başta Almanya olmak üzere AB'nin, Türkiye'nin kapısını çalarak "biz ettik; sen etme" demeleri yakındır...Selamlar.

cdenizkent 
 07.09.2017 10:43
Cevap :
Teşekkür ederim deniz bey...Biz duruşumuzu bozmadıkça Avrupa yamulmaya devam edecek...Avrupa kimliğini Türkiye karşıtlığı ile inşa etmiştir geçmişte... Eğer Osmanlı olmasaydı Avrupa olmazdı. Şimdi de durum aynı yöne gidiyor...Bizim için olumlu, onlar için olumsuz anlamda tarih tekerrür ediyor yani... Selamlarımla  07.09.2017 11:24
 

Şaşılacak bir şey yok. Siyasetçi dünyanın her yerinde siyasetçidir ve her zaman kendi 3 kuruşluk çıkarı için sadece kendi ülkesini değil tüm insanlığı satmaktan çekinmez. Zaten bu böyle olduğu içinde bütün ülkelerde yapılan kamu oyu araştırmalarında halkların gözünde en itibarsız meslek erbapları siyasetçilerdir. Kısacası Ali bey Merkel konusunda haklısınız ama bir kuruş olsa alacağınız yoktur. Selamlar

Matilla 
 07.09.2017 8:54
Cevap :
Merhaba Mustafa Bey...Ben siyasetçi konusunda sizinle aynı fikirde değilim. Şöyle ki, evet kendini merkeze alıp ülkesini etrafında döndüren siyasetçiler vardır. Türkiye yıllarca bunların hırsının etrafında döndü durdu. Ancak bir de ülkesinin etrafında dönen siyasetçi türü vardır. Her ne kadar, seçim kazanmadan siyasetçi olunmadığı için her siyasetçi popülist yaklaşım içine girse de, bu ikinci tür siyasetçiler ülkelerini kalkındıran, büyüten adamlar olmuştur. Merkel'den alacağıma gelince: Aslında ta Birinci Cihan Harbinden bu yana Almanlardan epeyce alacağımız birikmiştir. Amma malumunuz Almanlar hesap ödemeyi sevmez. Bugünki Türkiye düşmanlıkları da biraz bununla ilgili. Hesap soran değil, hesap ödeyen Türkiye istiyorlar...Selamlarımla  07.09.2017 11:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1637
Toplam yorum
: 4236
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 793
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster