Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
996
 

Türkiye Azerbaycan Milli Marşını izlediniz mi?

Türkiye Azerbaycan Milli Marşını izlediniz mi?
 

Bu maç hep aklımda kalacak


Dün hayatımda ilk kez maça gittim. Hiç bir zaman futbola merakım olmadı.
Fakat 3 senelik memleket ayrılığının ardından Kayseriye AZerbaycan takımı gelince artık duramadım, dedim ki, mutlaka onlara taraftaşlık etmem lazım.
Eşimle Kayseri yeni stadına gittik ve elimize Türkiye Azerbaycan bayraklı pankart verdiler.

32 binlik seyircinin hep bir ağızdan "Türkiye- Azerbaycan" haykırması beni çok duygulandırdı.

Bense karşı tribündeki Azerbaycan taraftarlarının heyecan ve coşkusunu görüp, nerdeyse onların yanına gitmeyi düşündüm. Çünki Türkiyelilerin arasında oturmuştum ve "Azerbaycan" diye bağırmam, hele ki, kadın olmamdan kaynaklanan utancaklık ve zayıf ses onalara yeterince destek olmamaı engelledi. Tabi eşim de yüksekten bağırmamam için beni bir kaç kez tenbih etti.
Ama Azerbaycan bayrağını yorulana kadar salladım.

Azerbaycan takımı için Türkiye gençlerinin heyecan dolu çağırışları ve destekelri beni çok duygulandırdı.

Azerbaycan Milli Marşı çalınan zaman her kes ayağa kalktığında da aynı hisleri yaşadım, fakat keşke Türkiye Milli Marşı gibi Azerbaycan Milli Marşı da sesli çalınsaydı. Ben Türkiye gençlerinin Azerbaycan Milli Marşının sözlerini de öğrenmelerini isterdim. Nitekim Azerbaycan halkı Türkiye Milli Marşını nerdeyse ezbere bliyor.

Maçı son derece heyecan ve telaşla izlerken AZerbaycan Takımının iyi savunmasını takdir ettim Ama gol vurmak için çaba göstermekte zayıf olmaları da gözümden kaçmadı. Eşim de aynı hatayı bana söylerken katıldım. 69. dakikada Azerbaycan kalesine ilk gol atılırken üzüntüden kalbim duracaktı. Hayır tabi ki, her iki kale Türkün kalesi ha o taraf kazanmış, ha bu taraf. Fark etmez.
Lakin, Türkiye futbolunun gücünü her kes biliyor zaten. Ben isterdim, bu sefer zafer Azrbaycanın olsun. AZerbaycan futbolunun maddi imkansızlıktan kaynaklanan zayıf seviyesi beni kaygılandırıyordu. Hatta Türkiyenin daha fazla gol atacağını tahmin etmiştim.

Neyse ki, Azerbaycan futbolunun canlandığının şahidi oldum ve bu, beni daha güzel geleceğe umutlandırdı.

Bir şey de itiraf edeyim: Azerbaycan futbolunun güçlenmesinde de yine Türkiye "abi"mizin desteği var. Hatta onu da diyeyim ki, futbolumuzun tek sponsoru Azercell-in general direktörü de Türkiyeli iş adamıdır.

Umarım bundan sonra Azerbaycan hem spor hem siyaset alanında gittikçe güçlenir ve dünya arenasına çıkacak kadar yeterli söz sahibi olan güçlü bir Devlet olur!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 90
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 793
Kayıt tarihi
: 18.02.08
 
 

1978 doğumluyum. Bakü'de doğdum. Ben Kayseri'de yaşayan Azerbaycanlıyım. Kayseri'de yaşıyorum. Be..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster