Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
655
 

Türkiye Barışını Arıyor(muş)!

Türkiye Barışını Arıyor(muş)!
 

Demokratik Barış İnisiyatifi'nin düzenlediği, 'Türkiye barışını arıyor' konulu toplantıda Kürt sorunu tartışıldı. Toplantıya akademisyen, gazeteci, yazar ve eski politikacılardan oluşan çok sayıda isim katıldı.

Toplantıya değişik kesimlerden isimler katıldı ve yorumlarını & önerilerini dile getirdiler. Gazeteleri ve köşe yazılarını takip ettiğimde hep aynı noktada kilitlenip kaldım.

1. Yaşar Kemal: "Mustafa Kemal Paşa, 'Kürtlere özerklik verilecektir, verilmezse ellerinden geleni yapacakları bellidir' diyor. Niye olmadı? Mustafa Kemal Paşa ölmeden önce bunu başarmak istedi, ama başaramadı" demiş.

Kırmızı hatlarla çizili bölge Ulusal sınırlarımız olarak bizlere öğretilirken, nasıl oluyordu içimizden bir parça toprağı Amerikan tarzı özerkleştiriyoruz veya son dönemde belli kesimlerce tekrarlanan eyalet sistemi ve valinin halk tarafından seçilmesi gibi konularda tepkiler oluşturuyoruz?

Ben Atatürk'ün bu şekilde bir yorum sunmuş olsa da çözümü Yaşar Kemal'in söylediği şekilde uygulayacağına inanmıyorum.

2. Yaşar Kemal: "Kendi halkıyla savaşan ülke olduk... Türkün Türkten başka dostu yokmuş. Bu kadar iğrenç bir şey söylenemez. Gerillanın adını terörist koyduk. Bundan da bir umut bekledik."

Bu noktada yine dona kaldım. Yeni göreve başlamış ve mecburi hizmet için sıcak yuvasını bırakmış öğretmenleri, doktorları, o bölgede doğmuş günahsız bebeleri ve silah arkadaşlarımızı, Ordumuzun şehitlerini canice katledenlere "terörist" değil de ne diyeceğiz? Bir Türk aydınından bunları duymak bir Türk genci olarak beni derinden yaraladı. Sanırım Nobel'e yeni bir adayımız var...

3. Yaşar Kemal: "Türklerle Kürtlerin dost olduğunu vurgulayan Kemal "Ey milliyetçi ırkçılarımız, dünyada bir tane dostumuz varsa, o da Irak Kürtleridir" diye konuştu."

Irak'ın Kuzeyinde yaşananlar, orada verdiğimiz şehitler, bölgede yaşanan belirsizlikler ve Irak Kürtlerinin liderlerinin açıklamaları sanırım bir filmdi ve biz onun etkisinde kaldık...

Misak-ı Milli sınırlarımızı içinde Türk Bayrağının dalgalandığı her noktada bu ülkenin aydın gençleri yaşadığı sürece bağımsızlık ve kardeşlik sürecektir. Bu dünyada bir tane dostumuz varsa, o da bu genç arkadaşlarımızdır!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle yazınızın tamamını okuduğumu ve çok beğendiğimi söylemek istedim. Ben bir Türk genci olarak yaşar kemal beyi gerçekten yuhladım. Birkere zamanında Kerkük Türk sınırlarındaydı. Atatürk'de ileri görüşlülüğü sayesinde bunu böyle demiştir. Doğrusu Yaşar Kemal'in bu kadar cahil olduğunu bilmezdim. Diyeceğim kısa ve öz olacaktır. Ayrıca o zamanlar bu kadar çok mezhep savaşları yaşanmamıştı. Ben buradan bunuda Yaşar Kemal'e taktim edeyim. Ben daha 16 yaşımda olmama rağmen siyasetle iç içeyim. Hatta bazen aşırıya kaçtığım bile olur fakat, aramızda böyle bilgisiz insanlar olduğu sürece sinirlenmemek elde değil. Bizler hep gericilik yüzünden bu hallerdeyiz. Ve son Olarak ''Bu dünyada bir tane dostumuz varsa, o da bu genç arkadaşlarımızdır''sözünüzün sonuna kadar yanındayım. Doğru söze can kurban. Biz bu konularda biraz yakınız galiba birbirimize. En kötü şeydir şu gericilik. İnsan kendini diliyle rezilde eder,vezirde. saygılarımla... görüşmek üzere

Yiğithan AKMAN 
 14.01.2007 23:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 860
Kayıt tarihi
: 24.09.06
 
 

Nişantaşı Işık Lisesi, Yıldız Teknik Üni. Matematik Muh. ve İstanbul Bilgi Üni. MBA eğitim hayatımı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster