Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '07

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
1303
 

Türkiye-Bosna Hersek maçı mizahi canlı anlatım. 1. BÖLÜM

Türkiye-Bosna Hersek maçı mizahi canlı anlatım. 1. BÖLÜM
 

Bosna-Hersek'i, zorlu geçen bir maçta 1-0 yenerek Avrupa Şampiyonası'na girmeye hak kazandık. Ama dost bildiğimiz Boşnaklar, son dakikaya kadar direnerek bize zorlu dakikalar yaşattılar. Oysa kendilerinin bir iddiaları kalmamıştı. Acaba Norveçliler galibiyet primi mi vaat ettiler?

Türkiye Futbol federasyonu Resmi Web Sitesi'ne girdim. Aşağıdaki CANLI MAÇ ANLATIMI bölümü çok hoşuma gitti. Her ciddi yoruma esprili bir yorum ekleyerek olayı mizahi açıdan ele aldım. İsmi geçenlerin de hoşgörüyle karşılamalarını rica ediyorum.

Maç Öncesi:

Bosna Hersek maçı aday kadrosunda bulunan ve A Milli formayı 114 kezle en fazla giyen futbolcu ünvanına sahip Rüştü Reçber, bu karşılaşmada görev alması durumunda rekorunu bir adım daha geliştirecek.

<ı>“Rüştü Reçber, karşılaşmada gol yiyerek millilerimizin yenilmesine sebep olursa kaleciliği bırakıp rençberliğe başlayacağını belirtti.”

MÖ: A Millilerimiz, stada geldi...

<ı>“Hoş geldiler de daha taraftarlarımız tribünlerdeki yerlerini almaya başlamadılar. Niye böyle erkenden geldiler?”

MÖ: Taraftarlarımızı tribündeki yerlerini almaya başladı...

<ı>“Ey millet nerede kaldınız ya? Milliler stada geldi, siz daha yeni geliyorsunuz. Ayıp, ayıp…”

MÖ: Ali Sami Yen'e gelen Bosna Hersek Milli Takımı oyuncuları sahaya çıkıp bir süre gezindikten sonra soyunma odasına gitti.

<ı>“Abi bunlar buraya gezinmeye mi geldiler, maça mı? Maçtan sonra gezsinler İstanbul’u, sahada görülecek ne var da geziniyorlar? Allah Allah! Bu soğukta soyunma odasına gidip soyunacağınıza saunaya gidip soyunun! Kadın kız da vardır oralarda. Masaj filân derken, aganini naganini…”

MÖ: A Milli Takımımızın ilk 11'i şimdi elimize ulaştı. Millilerimiz, Bosna Hersek karşısında Rüştü, Servet, Hamit Altıntop, Emre Aşık, Gökhan Gönül, Hakan Balta, Mehmet Aurelio, Emre Belözoğlu, Arda, Nihat, Semih'den oluşurken Yedek kulübemizde ise Serkan Kırıntılı, Sedat Bayrak, Hayrettin Yerlikaya, Tuncay, Mehmet Yıldız, Gökdeniz, Sabri bulunuyor.

<ı>“Eskiden dizüstü bilgisayar, internet bağlantısı filân yoktu, kâğıda yazılan takım kadroları, spikerlerin ellerine sıkıştırılırdı. Bu sistem tarihe karışmadı mı ya? İnternetten, TFF web sitesinden öğrenilemiyor mu bunlar? Elinize nasıl ulaştı?”

MÖ: Bosna Hersek Milli Takımı'nin ilk 11 ise şöyle: Adnan Guso, Dzemal Berberovic, Samir Merzic, Branimir Bajic, Branislav Krunic, Darko Maletic, Zvjezdan Misimovic, Safet Nadarevic, Senijad Ibricic, Edin Dzeko, Elvir Rahimic.

<ı>“Bu Boşnakları severiz biz, kardeş gibiyiz, baksanıza isimlere sonlarındaki ‘iç’ eklerini iç edersek çoğu Türk ismi. İnşallah bizi fazla zorlamazlar da dostça davranırlar.”

Ali Sami Yen'de muhteşem taraftarımız şölene başladı... Muhteşem tezahüratları ile stadı inletiyor...

<ı>“… Sesimizi yer, gök, su dinlesin! Sert adımlarla her yer inlesin”

Dünya Ampute Futbol Şampiyonası'nda 3. olan Ampute Milli Takımı oyuncularımızda tribünde A Millilerimizi destekliyor.

<ı>“Engelli olmalarına rağmen engel tanımayan insanlar önünde saygı ile eğiliyorum.”

A Millilerimiz de sahaya çıktı ve tezahuratlar arasında ısınmaya başladı.

<ı>“Havalar soğumaya başladı, aslında millilerimizin sırtlarına kalorifer monte etmeli. Üşümesin tosunlarımız. Ya da sahanın ortasına odun sobası kurmalı! – Aklımı seveyim.”

Artık maçın başlamasına çok kısa bir süre kaldı. Millilerimiz maça çıkmak üzere soyunma odasına gitti.

<ı>“Hem ısınıyorlar hem de bu soğuk havada soyunacaklar. Bu millileri de anlamak zor. Madem soyunacaksınız niye soba yaktırdınız bize? Kış geliyor, soyunmadan oynasanıza, üşüteceksiniz!”

Ay Yıldızlı bayraklarımız tribünleri kaplamış durumda. Neredeyse tribündeki her taraftarımızın elinde bir bayrak var. Müthiş bir görüntü...

<ı>“Görüntü müthiş değil, çok güzel. Televizyonda gördüm.”

A Millilerimiz sahaya çıkıyor...

<ı>“Haydi aslanlar, kaplanlar. Kükreyin de sevinelim!”

Takımlar seramoni için yerini aldı...

<ı>“TFF web sitesinde bu yazıları yazan vatandaş, yazım kurallarına hiç dikkat etmemiş. Seremoni böyle mi yazılır? Hey! Kime diyom? Dikkatli yaz şunları kardeşim. En az 30-40 yazım hatası var. Yapma, ayıp oluyor.”

Bosna Hersek Ulusal Marşı...

<ı>“12 yıl oldu bağımsızlıklarına kavuşalı.”

İstiklal Marşımız...

<ı>“Ben evde ayağa kalkmadım ama her işi bırakıp saygıyla dinledim. Tüylerim diken diken oldu.”

Kaptanımız Rüştü ve Bosna Hersek kaptanı Misimovic top ve kale seçimi için hakem Eric Braamhaar'ın yanında...

<ı>“Ade seç seç al! Kan çıkmazsa para yok. Kesmece bunlaaaar!”

Karşılaşma Bosna Hersek'in vuruşu ile başlayacak...

<ı>“Bunlar daha maça başlarken vurmaya başladılar. Elleri kırılasıcalar.”

<ı>

TFF Web sitesinden dakika dakika maç anlatımı.

İtalik (eğik) yazılar benim esprili dokundurmalarım ve düşüncelerim.

Sizleri biraz güldürebilirsem mutlu olurum. İtalik yazılarda yazım hatası bulursanız bana ait. Ama dik yazılardaki yazım hataları TFF sitesinde yazıyı kaleme alanın.

1’. Ve maç başladı. Haydi çocuklar farklı kazanacağımız bir galibiyetle gidelim Avrupa Şampiyonası'na...

<ı>“Farklı kazanana cici mama mı veriyorlar? Kazanırsak gidiyoruz işte. Bu Boşnaklar’a Norveçliler mutlaka prim vaat etmişlerdir. İşimiz kolay değil.”

1’. Karşılaşmanın başlangıç düdüğü ile birlikte taraftarlarımızda stadı inletmeye başladı.

<ı>“İnleyen nağmeler eşliğinde mi? Biz inlemeye alışmış bir milletiz. İnletmeyi de mi biliyoruz? Oh iyi bari!”

2’. Defansın arkasına doğru hareketlenen Semih'e doğru uzun oynadık ama top çok hızlı...

<ı>“Çok severiz uzun havaları. Düğünlerde de halay çeker uzun uzun oynarız. Sahalarda da uzun oynamaya başladık. Bir de uzun eşek oyununu severiz.”

3’. Arda sağ kanattan topla birlikte ceza alanına girdi ama üç kişi arasından çıkamadı.

<ı>“Ağabeycim madem ceza alanına gireceksin yalnız girsene! Bir de topu sürüklemenin ne âlemi var?”

3’. Arda sağ kanattan yerden ortaladı. Semih'ten önce ayak koydular...

<ı>“Ayak oyununa geldik, yazık oldu maydanoza!”

4’. Sol kanadımızdan gelmek istediler. Hakan ve Arda ile orayı iyi kapatarak topu kazandık...

<ı>Topu kazandık ama Hakan ile Arda münakaşaya başladılar. İkisi de “Top benim, ben kazandım diye topu çekiştiriyorlar. Top da ‘yapmayın ayol! Ben ikinize de yeterim’ diyor.”

5’. Emre, ceza alanının önündeki Nihat'a doğru oynadı. Nihat kontrol edemedi...

<ı>“Abi, bırakın oynamayı, zıplamayı ya! Emre’ciğim Nihat’a doğru oynayıp da ne yapacaksın? Topla oyna, bırak oyun havalarını. Maçtan sonra eğlenirken göbek atarsın! La havle ve la kuvvete… Yahu!

6’. Nihat, Servet'in pası sonrasında buluştuğu topla orta alandan hızlı hareketlenmek istedi ama olmadı...

<ı>“Nihat, sen Servet’e bakma! Toplarla buluşup da adını kötüye çıkarma! Top da topluğunu bilmeli ama. Ne işi var futbol sahasında?”

7’. Gökhan ve Hamit sağ kanattan iyi bindirdi. Gökhan topla ceza alanına hareketlendiği anda yerde kaldı ama hakem devam ettirdi.

<ı>“Hakeme bakın Allah aşkına! Bunlar birbirine bindirirken ‘bindirmeye devam’ diyor. Çocuk bindirirken indirilmiş ve yerde kalmış. Sevabına kaldır da öyle devam ettir, vicdansız Hollandalı!

8’. Uzun oynanan topta Nihat göğsüyle topu Semih'e indirmek istedi ama son anda araya girdiler...

<ı>“Abi bir toptur gidiyor. İndiriyorlar, bindiriyorlar, Nihat göğsüyle topu Semih’e indirmeye çalışıyor. Top’un umurunda değil. Araya girmeseler âlenen saha ortasında iş bitirecekler. Bu kadarı da fazla!”

9’. Arda sağ kanattan ön direğe doğru kesti. Nihat'tan önce uzaklaştırdılar...

<ı>“Herkes gol atmaya çalışıyor, Arda ise direğe doğru kesiyor. Direğin arkasında bir sarışın mı saklanmış acaba? Bu arkadaş neyi kesiyor, oradan uzaklaştırılan kim? Nihat’tan önce kimler uzaklaştırdı? Bıraksalardı ya Nihat’a! O uzaklaştırmaktan aciz mi? Aslan gibi delikanlı. Bu maç da bilmeceye döndü.”

10’. Servet ara pasıyla Nihat'ı düşündü ama top istediği yere gitmedi.

“Servet, düşünmeyi bırak kardeşim. Atalarımız ne demişler? Düşün düşün, moktur işin! Düşünmek iyi bir şey olsa herkes düşünürdü. Topun istediğin yere gitmesi için o yöne atacaksın şutunu. Sen topu Doğu yönüne şutluyorsun, ‘inşallah Batı’ya gider diye düşünceye dalıyorsun.”

... >> 2. ve son bölümü DEVAMINDA.
Mustafa Mumcu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Mumcu sizi tebrik ediyorum, Boşnaklar'ın nasıl anladınız Norveç'ten pirim aldığını, Futbol bilginizin olmadığı nasıld belli,Adamlar üzerimize gelmedi, biz oynamadık sahada,Sayın mumcu!

Adem ÇALIŞKAN 
 22.11.2007 9:55
Cevap :
Saydım Çalışkan Adem. Tam 11 kişiydiler. Üstümüze gelmediler evet. Silah filan da çekmediler. Üstümüze gelselerdi ne yapacaklardı acaba, bizi altlarına mı alacaklardı. More niçin kızaysınuz? Ben de sizi tebrik ederim. Futbol bilgimin olmadığını hemen anlamışsınız. Oysa belli etmemeye çalışmıştım. Benden duymuş olmayın ama siz de okuma özürlüsünüz galiba! Neden mi? Ben "Acaba Norveçliler galibiyet primi mi vaat ettiler" diye sormuşum, siz de onu "Norveç'ten prim aldılar." şeklinde algılamışsınız. Okuduğunuzu istediğiniz gibi değil de istenilen şekilde anlamanız pek de zor olmasa gerek. Siz zorlanıyorsunuz galiba. Canınız sağlık olsun more! Takmayın kafanıza! Sağlıklı ve mutlu günler! Allah'tan, anlama kabiliyetinizi geliştirmesini dilerim. Amin!  22.11.2007 13:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3038
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster