Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '11

 
Kategori
Sivil Toplum Kuruluşları
Okunma Sayısı
3029
 

Türkiye çaresiz kalan insanlar derneği

Türkiye çaresiz kalan insanlar derneği
 

Ben dernekçi değilim. Dernek kurmuşluğum yok. Bu yazımda, kurulmasını düşündüğüm DERNEK veya VAKFIN, tüm özelliklerini açıklamaya çalışacağım. Eksik kalan hususlar olabilecektir. Şimdiden özür dilerim. 

1) Kurulmasını düşündüğüm bu dernek her bakımdan ülkemizin en büyük ve en etkili derneği olacak ve gelecekte Türkiye'nin bir SOSYAL KURUMU haline dönüşecek. 

2) Bu fikre neden ulaştım? Zira gazete haberlerinde, televizyonlarda ve günlük yaşadığım hayatta gördüğüm, işittiğim, acımasız hayat şartları altında ezilen vatandaşlrımızın ÇARESİZ DURUMU'dur. 

Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu, çeşitli yardım kuruluşları ve vakıflar var ama, çaresiz duruma düşüp ancak yukarıda saydığım sosyal kuruluşlarıdan, konulmuş kurallar nedeniyle, hiç faydalanamayan insanlarımız var. Genellikle bu insanlarımız, topumun orta sınıfını oluşturan ne yoksul ne de varlıklı insanlar. Başlarına bir felaket geldiğinde ne yapacağını şaşıran insanlar. 

3) BU DERNEK NASIL KURULACAK? 

Bu Dernek Milliyet Blog Yazarları arasından GÖNÜLLÜ OLARAK ÇALIŞACAK blogdaşlarımız tarafından kurulacak. İsteyen katılır, istemeyen katılmaz, isteyen alay eder, isteyen tenkit. 

Aramızda aşağı yukarı her meslekten insan var. Kanundan ve mevzuattan anlıyanlar var. Geniş çevresi olanlar var. Kalemi çok kuvvetli olanlar var. Subay var, TRT emeklileri var, Bankacı var, doktor var, doçent var. Bundan daha büyük bir güç var mı? 

Amacımız ne?Çaresizlere umut olmak. Bunun için tabii ki finansal güç gerek. Bu konu çok önemli. Bunu da Blok Üyelerimizin üstün gayret ve zekalarıyla çözeceğiz. Çünkü devlet herşeye yetişemiyor. 

4) Bu derneğin kurulması için blog üyelerince yüksek katılım ve fikir birliği gerek. Bu iş sabır işi. Çok zor iş. BLOG üyelerinin fikir ve proje üretmesiyle yakın alakalı. Ciddiye almakla ilişkili. 

Bir çok sosyal konuda yazı yazılıyor. Demokrasiden, adaletten, insanlıktan bahsediliyor. Şiir yazılıyor. Tarihten, dinden bahsediiyor. İşte hodri meydan. Gösterelim kendimizi, Bilgisayar başında vakit geçirmek , işin kolayına kaçmak olmakta. Yorulalım biraz. 

5) Bu projede KİŞİ adı geçmeyecek. Kurucusu filan olmayacak. Bu DERNEK isimsizlerin kuracağı bir dernek olacak. Amacı tamamen TÜRK TOPLUMU olacak. 

6) Kurulacak Dernek veya Vakfın mali hesapları kanunların müsaade ettiği bir kamu kuruluşu tarafından denetlenecek ve tüm ödemeler bu kuruluşun onayına tabi olacaktır. Yani finansal işler bir kamu kuruluşunun onayı altında yapılacaktır. 

7) BLOG yazarlarından GÖRÜŞ bekliyorum. Bu fikrime karşı çıkmadan önce, " PARASI OLMADIĞI İÇİN OKUYAMAYAN ÇOCUKLARI DÜŞÜNÜN, DOĞUDA YATAK SAYISI YETERLİ OLMADIĞI İÇİN AYNI YATKTA YATAN DÖRDÜ BEŞİ BİR ARADA YATAN BEBEKLERİ DÜŞÜNÜN, BİR KAZADA ANNE VE BABASINI KAYBEDEN ÇOCUKLARI DÜŞÜNÜN, PARASI OLMADIĞI İÇİN ZAMANINDA TOMOGRAFİ ÇEKTİREMEYEN HASTALARI DÜŞÜNÜN, TEK BİR ODAYA SIĞINIP ISINAN AİLELERİ DÜŞÜNÜN, EŞİ ÖLDÜĞÜ ZAMAN NE YAPACAĞINI DÜŞÜNEN KADINLARIMIZI DÜŞÜNÜN, BELLİ BİR SOSYAL SEVİYESİ OLUP PARA SIKINTISI ÇEKEN İNSANLARIMIZI DÜŞÜNÜN. 

Bundan sonra lütfen olmaz böyle bir dernek deyin. Gırgır geçin. Yok mu be işin deyin. Neyin peşindesin deyin. 

Netice olarak fikirlerinizi ve katılımınızı bekliyorum. Katılmazsanız da sağolun var olun. 

Derin saygılarımla. 

Sündüs Akkaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben elimden geldiğince çaresiz insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama benim çabalarım kişisel olduğu için yetersiz, okyanusta bir damla gibi. Ben bu tür yardım konularında her zaman gönüllü olarak görev yapmaya hazırım, aklımın ve gücümün yettiği kadarı ile. Ama, insanlarımız ne yazık ki bu konularda "benim başımda yok, bana bir şey olmaz mantığından hareketle" duyarsızlar. Hepimiz bunları üzülerek de olsa görebiliyoruz. Hayata geçirilebilecek bir proje aslında. Kendi adıma teşekkür ediyorum. Gün gelir belki de olur, belli mi olur? Selam ve saygılarımla.

Sündüs Akkaya 
 26.02.2014 0:09
Cevap :
Benim üzerinde en fazla durmak istediğim konu,çaresiz insanların başvuracakları bir makamın olmaması ve dertlerine acilen çare bulunmamasıdır.Ne yapacağını bilmeyen,felaketin ,yoksulluğun ,çaresizliğin içinde debelenen çok insan var.Aileler var.İşte bunlara el uzatmak gerekir.Örneğin kocası ölünce çocuklarıyla sokakta kalan aileler var.Hastalığın pençesinde kıvranan kimsesiz insanlar var.Kim bunlara yardı eder.Bilinmez.Nasılsa biz rahatız.Onlar başlarının çaresine baksınlar demek insanlığa sığmaz.Selam ve saygılarımla.  26.02.2014 13:22
 

Duyarlı, yürekli insanları hep saygı ile selamladım. Yüreğimle, saygıyla selamlıyorum sizi de.Kendim el verdiğince kendi çapımda yardımlarda bulunmaya çalışıyorum. Herkes de yapıyordur eminim yapmalı da. Kışın soğuk, kar olduğunda hep evsizler için dua ederim. Ama duadan öteye de gitmek lazım. Bugün onlar, yarın biz. Hayatın insanları nereye götüreceği belli değil. Biraz duyarlılık. Tebrik ediyorum güzel yüreğinizi. İnsanlık hala bir yerlerde yaşıyor ben inanıyorum. Hürmetlerimle

YEŞİM BUYURGAN 
 27.03.2011 18:32
Cevap :
Sayın Yazarım, Yorumunuz için teşekkür ederim. İnanın çaresiz insanların var olduğunu topluma anlatmak çok güç. Esas problem burada. Destekleriniz için de teşekkür ederim. Selamlarımla.  28.03.2011 18:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 425
Toplam yorum
: 2146
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 994
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster