Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1176
 

Türkiye çetelerden temizleniyor

Türkiye çetelerden temizleniyor
 

“Türkiye’de güzel şeyler de oluyor.”

Hayır canım ben demiyorum; sabah haberlerini sunan ve ölüm, intihar, cinayet, felaket haberleri vermekten fenalık geçirmek üzere olan sunucu, söylüyor.

Elbette öyle. Hayat felaketlerden ve acılardan ibaret değil, halkımızın yüzünü güldürecek, güzel gelişmeler de oluyor.

Nitekim daha evvel, devlet içine çöreklenmiş karanlık güçleri yargı önüne çıkaran yetkililer yeni bir temizlik operasyonu başlattılar. Bu operasyon sayesinde halkımızın kanını emen çetelerden hesap sorulabilecek.

“Türkiye iyi bir noktaya gidiyor. Bu sıkıntılar, sancılar bir taraftan doğum sancısıdır. Bir taraftan, bağırsakların temizlenmesidir."

Yok, yukarıdaki son satır da bana ait değil. Onu da yıllar önce Bülent Arınç söylemişti…

Hadi öyleyse, hep beraber haykıralım:

Türkiye çetelerden temizleniyor;

Hüloooooğğ..!

_____________

Lakin geçen seferki operasyonları hararetle destekleyip, açılan davanın savcısı olduğunu dahi açıklamakta bir sakınca görmeyen Başbakan’ın, bu operasyona ise sıcak bakmadığı kolayca anlaşılıyor.

Başbakan’ın “arkasına karanlık odakları alanlar, çeteleri alanlar bu ülkeye istikamet çizemezler” şeklindeki sözlerinin, operasyonun suç örgütleri tarafından tertiplendiği anlamını taşıdığı açıktır.

Oysa Başbakan’ın bütün gücüyle sahiplendiği Ergenekon kapsamındaki operasyonları yürüten yetkililer başkaları değildi ki. Hatta davanın savcısı bile aynı kişiydi. Yani Savcı Zekeriya Öz…

Bu davayı karanlık güçlerin ve çetelerin tertip ettiği iddiası, aynı zamanda Ergenekon, Balyoz gibi davaların da karanlık güçler ve çeteler tarafından tertip edildiğinin ikrarı demektir.

Başbakan bu sözleriyle, kendi iktidarını zan altında bırakmakta, hatta o iktidarın icraatlarına karanlık güçlerin ve çetelerin gölgesini düşürmektedir.

Başbakan’ın bu açıklamasından sonra bizzat kendi parti tabanının bile, gerek geçmişteki davaların haklılığına gerekse de bu iktidarın icraatlarına inanabilmesi, güvenebilmesi nasıl mümkün olacaktır..?

_____________

Çok kritik günler yaşıyoruz. Bu sebeple siyasi bir fanatizme kapılmamaya büyük önem göstermek ve madalyonun her iki yüzünü de dikkatle incelemek gerekiyor.

Karanlıkta kaş göz işareti yapmanın anlamı kalmamıştır artık. Yaşananların bir AKP-cemaat kavgası olduğunu zaten herkes biliyor.

Oysa daha birkaç gün önce iktidarın geri adım attığı, AKP ile cemaatin barışmaktan başka çaresi olmadığı konuşuluyordu. Cemaatin ve Zaman Gazetesi’nin önemli ismi Hüseyin Gülerce’nin; "dualar kabul oldu. Hatadan dönüldü” açıklaması yaptığı o günlerde dahi; kavga bitmiş falan değil, kolay kolay da bitmeyecek”demiş,“İki tarafı barıştırmanın imkanı olmadığı gibi, artık geçici bir ateşkes sağlanması bile oldukça zor (*)” diye de eklemiştik.

Tam tahmin ettiğimiz gibi; silahlar çekilmiş ve savaş başlamış bulunuyor. Bu savaş kapsamında yürütülen operasyon ve yapılan suçlamalar elbette ciddidir. Elbette sonuna kadar gidilmeli ve tüm bunlar zaten hukukun gereğidir.

Lakin Başbakan’dan alıntı yaptığımız yukarıdaki sözlere büyük ölçüde katıldığımızı, bu operasyonun arkasındaki odaklar konusunda ciddi şüphelerimiz olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Fakat hem geçmişteki hataları, hem de o sözleri beraberce savunmak Başbakan’ın inandırıcılığını ciddi şekilde yitirmesine sebep olmaktadır.

Cemaati de karşısına alıp, karşısındaki cepheyi iyice genişleten Başbakan’ın artık geçmişin özeleştirisini yaparak insanları samimiyetine inandırması gerekiyor. Çünkü bu son hamlesiyle cemaat, amacına bir hayli yaklaşmış bulunuyor.

Cemaatin amacını da, söz konusu yazımızdan son bir alıntı yaparak, bir kez daha hatırlatalım:

“Bu savaşı bitirebilmenin artık bir tek çaresi kalmıştır. O da;Erdoğan'sız bir AKP yaratmak.”

_____________

Mustafa Yener

(*)Erdoğan’sız bir AKP yaratmak:

http://blog.milliyet.com.tr/erdogan-siz-bir-akp-yaratmak/Blog/?BlogNo=439523

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1665
Kayıt tarihi
: 29.05.08
 
 

21/12/1966 doğumlu olup Mersin Meslek Yüksek okulu İşletme bölümü mezunuyum. Bir deri firmasında ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster