Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
108
 

Türkiye Cumhuriyeti Atatürk'ün yörüngesindedir

Türkiye Cumhuriyeti Atatürk'ün yörüngesindedir
 

Atatürkçü düşünceye karşı olanlara fırsat verilmemelidir. (S. Gencal)


Bir yazımda Türkiye’nin Atatürk’ün yörüngesinde olduğunu yazmıştım.[i] 2013 Türkiye’sinde aynı şeyi söyleyebilir miyiz?

Üst düzey yöneticilerimizin Anıt Kabir Defterlerine yazdıklarına bakarsak, elbette aynı şeyleri söyleyebiliriz: Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün yörüngesindedir. Peki, aynı kişilerin sağda soldaki konuşmalarına ve icraatlarına bakarsak nasıl bir kanıya varırız?

Bu konuda toplumuzdaki genel kanı nedir? Bir araştırma yapmadan genel kanımı yazayım: Bugün Atatürk ilke ve inkılâpları yokmuş gibi hareket edilmekte, Atatürk düşüncesinin öğrenilmesi ve öğretilmesinden rahatsızlık duyulmaktadır.

Emperyalistler ve yerli işbirlikçileri şimdiye kadar hep Atatürk’e karşı olmuşlardır. Ama Türkiye’yi Atatürk yörüngesinden çıkartamamışlardır. Düşmanlarımızın kötü emellerine ulaşmamaları için herkes elinden geleni yapmalıdır. Bu konuda ilk akla gelenleri sıralayalım:

Toplumda şöyle bir yanlış algı oluştu. İktidara sahip olanlar Atatürk’e karşıdırlar. Bu algıdan, bu imajdan cesaret alanlar Atatürk ve Atatürkçülük aleyhine, kanunlardan da korkmadan yayın yapmaktadırlar.

Bu yanlış tutumların önüne, herkesten önce iktidara sahip olanlar çıkmalı. Bu imajı, bu algıyı yaratanlar çıkmalıdır. Atatürk ilke ve inkılâplarına karşı olmadıklarını, Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkabilmek için her türlü çabayı göstereceklerini beyan etmelidirler.

Atatürk’ü istismar edenler, Atatürk’ü kendi emellerine alet edenler de yok değil. Bu kişilerin çalışmaları da halkımızı yanlış yönlendirmektedir. Bunların önüne geçmek için başta öğretim görevlilerimiz olmak üzere tüm aydınlarımız halkı aydınlatmalıdır.

Halkımız öyle aydınlanmalıdır ki Atatürk’ün yörüngesinden çıkartıldığımızda ne duruma düşeceğimizi anlayabilsin.

Birçok yazıda aydınlarımızı göreve çağırdık.[ii]Ama beklenen, şu ya da bu sebeple gerçekleşemedi. Bu konunun hayati bir konu olduğunu belirterek tüm aydınlarımızı tekrar göreve çağırıyorum.

Aydınlanma olmadan gerçekler görülmez.

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli                                      


[i]http://sabahattin-gencal.blogspot.com/2011/11/turkiye-ataturkun-yorungesindedir.html

[ii]http://sabahattin-gencal.blogspot.com/2011/11/damla-ataturk-ozel-says.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar Sabahattin Hocam. Cumhuriyet ve Atatürk ile ilgili çok güzel bir yazıydı. Kaleminize ve gönlünüze sağlıklar dilerim. Türkiye Cumhuriyeti'nin Atatürk'ün yörüngesinde olması elbette hepimizin arzusudur. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti'ni Atatürk'ün yörüngesinden çıkarmaya ve başka bir yörüngeye kaydırmaya çalışıyorlar. Bunu asla başaramayacaklar demek ve buna inanmak istiyorum, ama korkuyorum. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 19.11.2013 23:51
Cevap :
Merhaba, Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Doğrusu, geleceğimiz konusunda ben de korkuyorum; ama halkımızın er geç gerçekleri göreceğine inanmak istiyorum. Hayırlı günler dileğiyle.  20.11.2013 6:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 285
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 623
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster