Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '14

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
6211
 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Adalet Sarayı'nda zabıt katibi olmak

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Adalet Sarayı'nda zabıt katibi olmak
 

ZABIT KATİBİ OLMAK YETENEK VE MARİFET İSTER, HERKES BU MESLEĞİ İCRA EDEMEZ. MARİFET İLTİFATA TABİİDİR


Ülkemizde Adalet Saraylarının emekçileri arasında hiç şüphesiz ki en önemli yere ZABIT KATİPLERİ sahiptir. Bu su götürmez bir gerçek olarak, yıllardır önümüzde durmaktadır. Adalet Saraylarının adeta direği vazifesi hemen hemen onlara aittir. Geçmişten bugüne oldukça çok zorluklar çekmişler, halen de bazı yerlerde sıkıntılar olabilmektedir. Ama şu da unutulmamalı ki Adalet Bakanlığı bu konulara oldukça eğilim göstermektedir. 

Peki Zabıt Katibi nedir? Nasıl işler yapar? Ne gibi sıkıntıları vardır? Biraz bu sorular üzerinde durarak konumuzu biraz aydınlatmaya çalışalım. Zabıt Katibi Adalet Sarayında Hakim veya Savcıların yardımcılık görevini yerine getirirler. Şöyle ki; Zabıt Katibi, Örneğin Savcıyı ele alırsak Savcı ile birlikte Olay Yerinde incelemelere giderek, burada özellikle Ölümlü olaylarda, Bilgisayar veya Daktilo ile Olay Yeri İnceleme Tutanağı veya Otopsi Tutanağını yazıya dökme işlemini yapan kişi veya kişilerdir. Dahası Savcının; Adalet Sarayında bulunan odasında, İfade Tutanaklarını hazırlamaya, bilgisayar veya daktilo ile yazı yazarak yardımcı olur.  Mahkemelerde de Hakimin yardımcılığını yapar.  Yani Mahkemede; Hakimin herhangi bir duruşma esnasında ağzından çıkan önemli ifadelerini, yazıya dökme işlemini yine Zabıt Katibi yapar.  Burada özellikle belirtmek gerekir ki;  genelde Savcı veya hakimin söylediklerini yani kendisin yaz  denilen şeyi yazan kişilerdir.
 

Bu arada; zabıt katibi olmak da bayağı meşakkat isteyen bir durumdur.  Örneğin zabıt katibi olmak isteyen bir kişi öncelikle; bulunduğu yer veya ülke genelinde Adalet Saraylarının yapmış olduğu sınavlara başvuru yolu ile tabii olurlar.  Sınav şekli ise genelde şöyle olur.  Belirli gün ve saatte öncelikle uygulamalı bir sınav olur. Uygulama sınavı ise 3 dakikada en az 90 kelime içerikli bir parça yazması gereklidir. Yani sınava giren bir arkadaş; ya F Klavye ile veya Q klavye ile veyahutta daktilo ile 3 dakikada kendisine verilen makale veya parçayı kelime hesabı ile en az 90 tane yazması gereklidir. Sınavı başarılı  biten kişi ise; sınavın değerlendirilmesini bekler ve bundan sonra gün içinde büyük ihtimalle sınav sonuçları açıklanır.  Buna göre kendisini sözlü sınava tabi tutarlar. Sözlü sınav sonucunda alınacak kişi hesabına göre; başarılı olandan başlayarak, aşağı doğru bir sıralama yapılır.  Bu sıralamaya göre sözlü sınava girilir.  Sözlü sınavı başarı ile geçenler arasından alınacak kişiler belirlenir.

Bunların asılları ve yedekleri açıklanır veya duyurulur.  Buna göre Adalet Saraylarına Zabıt Katibi alımı işlemi gerçekleştirilir. Eğer asıl kazanan gelmez ise yerine yedekteki arkadaş davet edilir. Bu şekilde sınav işlemi sona erdikten sonra alınan kişiler, kendilerine belirtilen evrak işlemlerini yerine getirerek, Adalet Saraylarında Zabıt Katibi olarak göreve başlarlar.

İşe başlayan Zabıt Katibi ya mahkemelerde, ya da savcılık kaleminde çalışmaya başlar.  Bu arada Adalet Saraylarında bulunan  daha başka birimlerde de görev alabilirler.  Çünkü son yıllarda Adalet Sarayları aşırı gelişim ve değişim göstermiştir.  Çok sayıda Zabıt katibi alımı gerçekleştirilmiş ve Adalet Saraylarındaki iş yükü oldukça azaltılmıştır. UYAP sisteminin de devreye girmesi ile Adalet Saraylarındaki iş ve işlemler oldukça kolaylaşmıştır. 

İşe başlayan Zabıt Katibi 12 ay veya 24 ay süre ile stajyer memur olarak göreve devam eder ve bu sürelerin sonunda asil memurluğa yemin ederek geçer. Zabıt Katipleri de 657 Sayılı D.M.K' na bağlı çalışırlar. Ama Adalet Bakanlığının kendi iç yönetmeliğine göre bazı durumlar değişiklik gösterebilir. Yani Devlet kurumlarında kurumdan kuruma bazı farklılıklar olabilmektedir.

ZABIT KATİBİ OLMAK; ÇOK EMEK İSTEYEN, ÖZELLİKLE KLAVYE BİLGİSİNİN, YANİ KLAVYE İLE ÇOK HIZLI YAZI YAZMAK DEMEKTİR. EL BECERİSİ GÜÇLÜ OLMAK ÖNEMLİDİR.  

NE MUTLU BU GÖREVİ AŞK VE ŞEVKLE YAPABİLENLERE...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1660
Kayıt tarihi
: 20.06.14
 
 

Üniversite, Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Çalışan, İyi bir kariyer sahibi olmak, Kitap okuma, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster