Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
365
 

Türkiye'de "sol" neden "karizmatik lider" çıkaramıyor?

Türkiye'de "sol" neden "karizmatik lider" çıkaramıyor?
 

internetten alınmıştır


Türkiye'de sol, Atatürkten sonra karizmatik bir lider çıkaramadı...Bunu, Atatürk'ü solcu saydığım için söylemiyorum, Türkiyedeki sol CHP ile özdeşleşmiş olduğu için söylüyorum.

Türkiyedeki tüm sol düşünce franksiyorları CHP'nin paltosundan çıkmıştır malum...Ne var ki, bu paltodan çıkanlar kitleleri peşinden sürükleyen liderlik anlamında "cücük" kalmışlardır.

Atatürk'ten sonra CHP'nin başına geçen İsmet İnönü tarihi bir şahsiyet olduğu halde, karizmatik bir lider olamamıştır. Atatürk'ün silah arkadaşı olarak anılan İsmet Paşa'nın "Milli Şef'lik denemeleri de onu, kitleleri sürükleyecek bir lider yapamamıştır.

Buna karşılık İnönü'nün tam karşısında duran Adnan Menderes güçlü bir lider olarak Türkiye'yi sürükleyebilmiş bir karizma ortaya koymuştur. O günün şartlarında bile, Türkiye seçmeninin yarısının oyunu, yüzde sekseninin de muhabbetini kazanabilmiş bir liderdir Merhum Menderes...

Sol, İnönü'den sonra Bülent Ecevit'le karizmatik bir lider yakalar gibi olmuşsa da Karaoğlan efsanesi de uzun sürmemiş ve Ecevit, Demirel gibi hem Menderesin mirasını yiyen hem de siyasi aklı son derece gelişmiş bir sağ lider karşısında tutunamamıştır.

İşin aslı şu ki, Atatürk'ten sonra CHP sürekli düşük profilli liderlerle yürümek zorunda kalırken, Sağ cenah, her değişimde daha güçlü liderler bulabilmiştir. Bu durum halen böyle devam ediyor.

CHP solu, Ecevit'ten sonra Deniz Baykal'ı lider yapmış ancak Baykal da tüm Türkiye için toparlayıcı bir lider olmaktan çok "hizipçi" bir lider olarak siyaset tarihine geçmiştir. 

Fakat, Sayın Baykal'dan sonra gelen Kemal Kılıçdaroğlu'yla CHP, daha düşük profilli bir lideri başına geçirmekten kurtulamamıştır. Yani, CHP'deki iniş sürmüştür.

Bugün Sayın Kılıçdaroğlu, karizmatik bir lider olmak bir yana, belkide sadece mezhebi altyapısı sayesinde CHP'nin tepesinde duruyor. Bunun da fazla sürmeyeceğini, mezhebi düşünmeyen CHP'nin bu işten rahatsız olduğu için değişimin kaçılınmaz olduğunu söyleyebiliriz.

Oysa, Sağ'da yükseliş sürmüştür. Süleyman Demirel'den sonra, Sağın daha İslami kulvarında olmak üzere Merhum Özal ve ardından Merhum Necmeddin Erbakan Türkiye'ye damga vurmuş liderler olarak siyasi tarihimize geçtiler.

Siyasi zihniyet olarak Erbakan'ın paltosundan çıkan Tayyip Erdoğan ise, karizmatik liderliğin zirvesine erişmiş bulunuyor. Türkiye, Menderes'ten sonra ikinci defa yüzde ellinin oy desteğini alan bir lider görmüştür.

Baştaki tezimi tekrar ediyorum: Türkiyede CHP tandanslı sol, liderlik anlamında sürekli "iniş"yaşarken, Türkiye Sağ'ı sürekli yükseliş göstermiştir. Bu böyle devam ederse, CHP'nin marjinalleşmesi kaçınılmaz olacaktır ki zaten bu süreç başlamış bulunuyor.

Peki, Türkiye Sol'u neden karizmatik liderler çıkaramamıştır?

Bence, bunun bir nedeni, CHP'li liderlerin, Atatürk'ün aşılmaz olduğunu düşündükleri lider kişiliğinin gölgesinde kalmaya mahkum oluşlarıdır. Devletin kuran "ölümsüz" bir liderin kulvarında yapacağınız fazla bir şey yoktur. Sadece ona yaklaştığınız sürece itibar görürsünüz ...Ama bu sizi asla bir "Atatürk" yapmaz.

İkincisi de elbette, Türkiye Sol'unun, solculuğu Millet çoğunluğunun maneviyatına aykırı durmak olarak gören anlayışıdır. CHP'nin uzun yıllar kendini dinin karşısında konuşlandırmış olması, liderlerinin de halk çoğunluğu tarafından itibar görmemesini doğurmuştur...Zaten bunun başka türlüsü de mümkün değildir.

Nitekim, Sağ'daki "yükseliş"e bakınca bunu görmek mümkündür: Türkiye'nin muhafazakar sağının liderleri, her aşamada dinini değerlerine daha bağlı insanlardan oluşmuştur...Ama sadece bu değil, aynı zamanda sanayileşme, ekonomik gelişme, ulaşım ve iletişimdeki hamleler de hep bu liderlerden gelmiştir.

Bu süreç, karizmatik liderliğin zirvesine ulaşmış Tayyip Erdoğan'ın Türkiyenin ilk Başkan'ı olmasıyla tamamlanacak gibi gözüküyor. Öyle sanıyorum ki, Tayyip Erdoğan'ın Başkanlığından sonra, sol yarıştan tamamen çekilecek, yarış Sağ'cı liderlerin arasında geçecektir.

Tıpkı Amerika'da olduğu gibi...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Heyt be!! Karizmaya bak!! Atatürk'ü bile solladı. Şöhreti dünyayı aştı..Türkiye Türkiye olalı böyle lider görmedi..;))Kimden bahsettiğimi anladınız:) Laf aramızda pek bir severim:)

Selda Çakmak 
 01.05.2016 16:44
Cevap :
Aynen öyle oldu..Laf aramızda sevilmeyecek adam değil.. Onu sevmeyen ölsün.. :)  02.05.2016 11:14
 

Merhaba Ali Bey...Lider, yeni durumlar karşısında yeni davranışlar yapabilendir...Lider, olması gerekeni olur duruma getirendir...Lider, bulunduğu toplumu değişim ve dönüşüme götürendir...Selamalar.

cdenizkent 
 01.05.2016 13:23
Cevap :
Oyaa Türkiye Solu statükocudur.. İdris Küçükömerin dediği gibi Türkiye de Sol sağdır;İslamcı sağ soldur.. Selamlarımla   02.05.2016 11:19
 

Ecevit efsanesini çok çabuk bitirmişsin. Git bak bakalım Kıbrıs kahvelerinde duvarlarda kimin resmi asılı...

Erdal Ceyhan 
 30.04.2016 23:00
Cevap :
Ben "Karaoğlan efsanesi" dedim..Ama madem öyle anlamışsın şöyle söyleyim:Efsaneyi ben bitirmedim, onu efsane yapanlar bitirdi. Kıbrısın duvarlarında Ecevit resmi asılı olabilir ama biz CHP'nin duvarlarından bahsediyorduk..CHP'nin duvarlarında Ecevitin kaç gün resmi kaldı..Hoş, Atatürk resmini de indirmeye başladılar ya..  01.05.2016 13:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4269
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster