Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '12

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1317
 

Türkiye'de boğaların sorunu

Endekste 63.300 seviyelerinden 56.000 li seviyeleri bekleyen ve en olmaz günde büyük çöküş başlıklı yazı yazan biri olarak son bir kaç aylık dönemde sürekli boğaların (Endekste bir ay önce 68.000 bekleyenlerin) sorununu anlamaya çalıştım. Acaba nedir gözden kaçırdığım dedim. Neye nereye bakmıyorum?

Faize mi? Dolar/TL ye mi ? Baltık DRY' mi? Enflasyona mı? Cari dengeye mi? Emtia hareketlerine mi? Yurt dışı basına ve borsa hareketlerine mi? Yoksa primli borsa duruşuna mı ?

En sonunda kendi kendime yok dedim sen yine de bazı şeyleri gözden kaçırıyorsun galiba iyice bak. Oturdum TUİK, DPT, TCMB ne varsa çıkardım ortaya, 2002 yılından beri oluşan GSYH hareketlerine, İşsizlik oranlarına, faiz hareketlerine, bankacılık rasyolarına özetle bakabildiğim kadar makro veriye baktım. Şaşırdım. Bu rasyolara rağmen 63.300’den realizesiz 68. 000 bekleyenlere şaşırdım. Boğalara şaşırdım...

Değerli yatırımcılar Türkiye ekonomisi' nin orta vadeli iktisadi göstergeleri eski tadını- tuzunu kaybetmiş durumda, fayda yönlü birçok gösterge düşüşe geçmişken, sıkıntı yönlü birçok gösterge yükselişe geçmiş bulunuyor. Bunu görmezseniz bunu görenlerin sattığı piyasada kendinize şunu sorarsınız neden satıyorlar?

İşte şu anda Türkiye' de boğaların sorunu budur. Yurt dışı yangın yeri olunca içeride Türkiye' yi mükemmel görmeleridir. Kıyaslamalı analiz yöntemini kullanmamalıdır. Açın bakın GOÜ ülkelerinin banka öz sermaye karlılık oranlarına, munzam oranlarına vs. durumlarına bir de banka primlerine bakın, yani borsada işlem gören değerlerine bakın.

Endekste 68.000 bekleyenler anlamadığınız, anlamak istemediğiniz bu. Siz elinizdeki üç beş kuruş parayla Türkiye' ye Türkiye' de de garantiye, İş' e, Koç a bakıyorsunuz.

Milyar doları bu ülkeye getirecek parmak: TRS, CBNH, GHTF, BRSAKK, NFFR, TGBEE…

Hepsine bakıyor.

Yok biz ısrarla bekleyeceğiz diyorsanız, iyi beklemeler ben sizin beklediğiniz otobüsten indim.

Sevgiler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 80
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1002
Kayıt tarihi
: 16.04.12
 
 

İktisatçı; Yatırım danışmanı; Trend takipçisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster