Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
88
 

Türkiye’de bölgesel rekabetin şifreleri/Anadolu kaplanları, yiğidolar, gakkoşlar, efeler vs.

Türkiye’de bölgesel rekabetin şifreleri/Anadolu kaplanları, yiğidolar, gakkoşlar, efeler vs.
 

İnsanların tek tek olduğu gibi halkın da motive edilmesi gerekir. Ülkemizde namım duyulsun ya da şehrimin/ bölgemin adı duyulsun diye iş yapan, yatırım yapan işverenler/yatırımcılar var. Yani bu birilerini motive edecek, sonuçta rekabet ortamı yaratacak kişisel duygularla da olsa yatırımlar, iş alanları artacaksa hoş geldiniz Anadolu kaplanları, yiğidolar, gakkoşlar, efeler ve diğerleri! Ülkemizde ticarette ve diğer tüm alanlarda böyle birbirleriyle yarışan bir dinamizm yaratın bizler sizi yüceltelim, namınızı dünya duysun!

Kültür bakanlığı tarafından bu nam ve simgelerin kurumlaştırılması, çaba ve getirilerinin tespiti ve değerlendirilmesi halk motivasyonuna dinamizm kazandırır. “Hey insanlar ha gayret” gibi kimi kapsadığı belli olmayan motivasyonlar etkisizdir. Kişilerin kendi kabul ettikleri ve kendini buldukları ifade etmeler çok daha işe yarar.

Hatta ülke içinde yörelerin birbiriyle yarışması bile sağlanabilir. Kişileri tek tek ödüllendirmek sadece kişileri motive eder. Oysa örneğin yiğidolar dediğiniz zaman bütün Sivaslılar bundan kendilerine pay çıkaracaklardır. Pehlivanım yensin de nasıl nara atarsa atsın; gakkoş, yiğido vs kültür vizyonunun estetiğine bırak uymasın, insanlar uydurup kendilerine bu isimleri vermişler ya önemli olan bu.

Bu bölge insanlarının kendilerine neden böyle isimler taktıklarına bakılmalı. Kendilerinde bu gücün olduğunu, önemli işler yaptıklarını/veya yapacaklarını anlatmak istiyorlar. Yani marka olmak istiyorlar. Dedikleri gibi olmasa yani Gakkoşun, yiğidonun, efelerin içi boş olsa bile varmış gibi kabul edin nolur ki, belki sizin bu girişiminiz sayesinde bir zaman gelir ki olur. Kültür bakanlığı veya başarı hangi alanda gösterilmişse ilgili bakanlık atıyorum Elazığ’ın gakkoşları başlığı altında yapılanları anlatıp yapanları onurlandırın.

Son yıllarda örneğin Kayseri, Gaziantep, Denizli illerimizde kalkınma anlamında kişilerin ciddi girişimleri var. Peki, siz bu çalışmaları duyurup diğer illerimize de örnek olsun anlamında girişimcileri onurlandırdınız mı? Başarılı işadamlarına plaket verdiniz. Bu önemli ama bölgesel olarak motive etmek çok önemli. Örneğin Denizli ilimizin gösterdiği başarıyı anlattınız mı? Bunu yapsaydınız çevre illerin girişimcilerinde de “bizim şehrimiz öne çıksın” diye bir rekabet başlayabilirdi.

Yani tamam, bunlar futbol ile alakalı (Sivasspor, Elazığspor vs) ama sonuçta halkın benimsediği ifadeler. Diğer alanlarda da bu yörelerin insanları bu ifadelerle motive edilebilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3612
Toplam yorum
: 11030
Toplam mesaj
: 279
Ort. okunma sayısı
: 687
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster