Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '20

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
76
 

Türkiye'de cast ajansları...

Bu aralar herkes film ve dizilerde oynayan oyuncuların hayatına özenir oldu. Gerçi Yeşilçam'dan beri filmlerde oyuncu olmak herkese cazip geliyor.

Yakışıklı erkekler, güzel kızlar, karizmatik oyuncuların ya da role uygun insanların sanal bir dünya da farklı hayat formlarında yaşayan insanların ilişkilerini canlandırmak herkese cazip gelebilir. Şunu unutmamak lazım, olmadığın bir karakteri canlandırmak zor iştir.

Tabi her işte olduğu gibi oyunculuğunda acemilik, çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemleri var. Öyle hemen TV’lerde boy göstereyim , şan şöhret sahibi olayım, para kazanayım, yok öyle bir dünya...Yılların duayen oyuncusu Tayfun Sav ile yaptığım röportajda on yıl tiyatroda  oyunculuk yapmadan oyuncudan sayılmaz demişti. Dizi ve filmlerin vazgeçilmez ismi Zafer Algöz,  Bursa Devlet Tiyatrosu’nda günlerce, aylarca, yıllarca oyunculuk yapmış profesyonel bir oyuncu, ilk on yılından sonra bilinirlik kazandı. Erkan Can ve daha pek çok ünlü dediğimiz oyuncuların hepsinin yıllarını tiyatro sahnesinde veya kamera önünde küçük rollerle oynamışlığı yıllarını harcamışlığı vardır. Kimse o filmlerde hemen başrolde yer almıyor, bu kesin.

Reklamlarda okuduğum, yazılarda, haberlerde,  hep vaatler var.“sizi şu dizide oynatacağız , sizi başka dizide meşhur edeceğiz, bize üye olun fotoğrafınızı çekelim, yıllık bu kadar aidat ödeyin “ diye reklam yapan bir sürü cast ajansı var. İnsanlar bunlara inanıp paralar verip, hüsrana uğruyor.

Cast kelimesinin karşılığı oyuncu demektir. Cast ajansı ise oyuncuların bir porföyünü  oluşturan ve haklarını savunan bir kurum. "Menajerimi Ara" dizisini seyretmişsinizdir, Oradaki oyuncu seçme sistemi ancak Hollywood, Bollywood ve Avrupa'da belli başlı ajans ve oyuncuları için geçerli bir sistem olduğunu not düşeyim. Tabi TomCruise,jasonStatham, Anne Hathaway, ScarlettJohansson gibi oyuncular için geçerli. Hatta size şunu söyleyeyim; Amerika'da bu kategorideki oyuncuları filminizde oynatmak için cast ajansını ararsanız cast ajansı size toplantı için randevu vermek için belli bir ücret ister. Gerçekte dünyaca bilinirliği olan oyuncuların cast ajansları böyle çalışır ama tabi bunlar parmakla sayılacak kadar az oyuncu ve cast ajansı için geçerlidir.

Tecrübelerimden biliyorum. Bursa'da sırf filmde oynamak için oyuncular (!) paralar veriyorlar, yeter ki falanca kanalın şu dizisinde oynayayım diye, tabi ki paralar cast ajansının cebine gidiyor, sonra arayan soran da yok. Cast ajansı sahibi ya Almanya’ya kesin dönüş yapıyor ya da oyunculuk kursu açıyor. Bazıları da küçük bütçelerle sözüm ona film çekerek insanların oyunculuk hayallerini paraya çeviriyorlar.

Bursa'da ve Türkiye'de adı cast ajansı olan pek çok kurum var. Hangisi doğru ajans, hangisi dolandırıcı bunu anlamak tabi ki kolay ama nasıl? Bunu dile getirmeden önce oyuncu olmak isteyen arkadaşlara bir iki şey söyleyeyim. Oyuncu dediğimiz kişi kesinlikle dünya görüşü olan, vizyon sahibi biri olmalıdır ve oyunculuk eğitimi almalıdır. İnsan davranışları ve psikoloji bilgisi kesinlikle olmalıdır. Bu vasıflara sahip değilse oyuncu değil, seyirci olmalıdır. Sanıldığı gibi oyuncular gününü gün etmez haftalık bir dizide oynayan bir oyuncu her gün sette olmak zorundadır. Bu oyuncunun hasta olmaması ve yüzünün düşmemesi gerekir . Bu nedenle  kesinlikle hayatına dikkat etmek zorundadır ki kalıcı olsun, yoksa kimse projesinde oynatmaz.

Belli bir oyunculuk tecrübesine sahipseniz zaten bu konuda bir çevreniz oluşmuştur, siz iyi bir oyuncu iseniz bu çevre size yardımcı olur. Türkiye'de iş yapan cast ajansları zaten belli …Kimler mi? Hani filmlerin sonunda cast ajansı diye yazıyor, işte ona başvurabilirsiniz.

Elbette şunu unutmamak lazım ki cast ajansı önemlidir ama en önemlisi sizin oyunculuk sanatını doğru icra edebilmenizdir. İyi seyirler.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 109
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8405
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Kültür ve sanat alanında araştırmalar yapıyorum. Birçok yayına sinema ve tiyatro alanında yazılar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster