Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '13

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
682
 

Türkiye’de dağ hayvanları envanteri

Türkiye’de dağ hayvanları envanteri
 

Bu konuda ülkemizde hangi çalışmaların yapıldığını (daha doğrusu yapılan çalışma var mı) bilmiyorum, bilmek de istemiyorum.

Türkiye’de dağ hayvanları sanki tesadüfen varlar (var mı yok mu o da belli değil ya) Hayvanların adını av yasağı, av teskeresi gibi kavramlarla yani onları öldürmek için izin verilen ve adına avcılık denilen “sülün katilliği” sayesinde duyuyoruz.

Dağlarımızda ne kadar hayvan var? Hangi hayvanlar var? Nasıl yaşıyorlar? Bütün bunlar ne halkı ne de devleti ilgilendiriyor.

Hayvanları sevdiğini söyleyenler de ilgisiz. Rusya’dan ayı gelmiş. İran’dan pars gelmiş. Ülkemiz sanki çöl. Sanki burada hayvan yaşayamazmış. Bence bu ülkede hayvanları seven kimse yok. Ve ihtimal ki insanlarımızın nefret dolu bakışları nedeniyle bir zamanlar dağlarımızda yaşayan hayvanlar ya yok oldular ya da çekip gittiler bir yerlere.

Kurt kuzusunu yemiş. Hayvan bu ya, üstelik karnı aç; oturup sohbet mi edecekti. Bu nedenle kurttan nefret ediyor. Kuzuyu sen de yiyorsun ama kendinden nefret etmiyorsun!

Valla bu devletten hayır yok… En iyisi gerçek hayvan severler dağlarımızda ne kadar hayvan kalmış (pek fazla bir şey yoktur zaten) tespit etmek için girişimde bulunsunlar.

Trakyalı çiftçiler iki mısır yedi diye yaban domuzlarını öldürmeye devam ediyorlar. Utanmaz herifler bir de üzerine çıkıp tüfekle resim çektiriyorlar.

Ya benim anlamadığım Türkiye’de hayvanların sorumlusu yok mu? Kim bakıyor bu konuya? Başbakanın ağzından on yıldır (etini yediği kurban hariç) kedi sözü bile çıkmadı. Adamın hayvan konusuyla ilgisi yok. E tabi hayvanlar oy mu veriyorlar!

Bir de Kerim Korkut düzeninde göreceksiniz hayvanları sevmek neymiş. Tek tek insanları -gerek evcil gerekse dağ hayvanları olsun- hayvanlara bakma konusunda sorumlu kılacağız. Buna da gerek yok, gerçek hayvan dostları yeter zaten.

Türkiye’de hiç kimse dağlarımızda ne kadar hayvan yaşadığını, hangi türden kaç tane bulunduğunu ve bu dağ hayvanlarının nasıl yaşadıklarını bilmiyor. İlgili bakan mı? O, keçiyi görse köpek sanır!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Kardeşim, son cümlenizle güldürdünüz beni. Bizde bir laf var. "elifi görse mertek sanır." Hesabı, bilgilendirici yazınıza çok teşekkür ederim, sağlıkla kalın.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 17.11.2013 11:17
Cevap :
Sağ olun efendim.Ankara'ya selamlar.  17.11.2013 18:59
 

Doğanın korunması ve tabiatın sürekliliği için gerekli. Bende hayvan sever olarak hiç bir hayvanın canın yanmasını istemiyorum, elimden geldiğince yapabileceklerimi yapıyorum. Yaban hayvanlarımızın, dağ hayvanlarının tespiti ve korunması da gereklidir. Selamlar

Birgül YILMAZ 
 16.11.2013 13:38
Cevap :
Hayvanların bizden başka kimsesi yok.  17.11.2013 19:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6184
Toplam yorum
: 15192
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster