Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
2125
 

Türkiye'de dizi sektörü

Türkiye'de dizi sektörü
 

Televizyonun ülkemizle tanışması Avrupa ülkelerine göre geç olduğu için, televizyonculuğun ilerlemesi de diğer ülkelere göre daha yavaş seyretti.Günün sınırlı saatlerinde yayın yapan tek kanal TRT'de gösterilen her film, dizi yabancıydı.Türk halkı dizi izlemeye Dallas'la, Cosby Ailesi'yle başladı.Dizilerin ilgi çeken yönü keşfedildikten sonra sıra sıra Türk dizileri de çekilmeye başladı.İşte TRT'de yayınlanan eski dizilerimizden örnekler;

4.MURAT

Başrollerinde Cihan Ünal'ın ve Ayten Gökçer'in oynadığı dizi, 4.Murat'ın hayatından kesitler anlatıyordu.

ÇALIKUŞU

Reşat Nuri Güntekin'in unutulmaz eserinden ekrana uyarlanan dizi, çok sevilerek izleniyordu.Baş karakter Feride'yi Aydan Şener, Kamuran'ı da Kenan Kalav canlandırdı.Doktor Hayrullah rolündeki Sadri Alışık ve küçük Munise'yi canlandıran Mine Çayıroğlu da çok beğeniliyordu.

KÜÇÜK AĞA

Tarık Buğra'nın kaleminden çıkmış bir roman uyarlamasıydı yine.Kurtuluş Savaşı döneminde bir kasabada yaşananları anlatan dizide, ;Çetin Tekindor, Fikret Hakan, Ahmet Mekin ve Erol Taş oynuyordu.

ÜÇ İSTANBUL

Jenerik müziğiyle gönülleri fetheden dizi Muharrir Adnan Bey'in maceralarını ve verdiği hatalı kararlar nedeniyle mahvoluşunu Osmanlı Devleti'nin çöküşüyle koşut olarak anlatırdı.

KAYNANALAR

Zamanın en eğlendiren dizlerindendi.Nuri Kantar ve eşi Nuriye'yle birlikte yaşayan hizmetçi Döndü'nün yaşadığı ailevi olaylar espirili bir dille anlatılıyordu.

AŞK-I MEMNU

Yönetmenliğini Halit Refiğ'in yaptığı dizide yasak aşkına karşı koyamayan Bihter rolüyle Müjde Ar oynuyordu.Itır Esen ve Salih Güney de dizinin ana karakterlerindendi.

Bu şekilde yavaş yavaş ilerleyen dizi sektörü, özel televizyon kanallarının açılmasıyla hız kazandı.İnsanlar dizilere yoğun ilgi gösteriyor, çünkü kendilerini karakterlerle bağdaştırıyorlar, kendi evlerinden hikayeler gibi sahipleniyorlar.Bu yalnızlığı gideren, insanı rahatlatan bir şey haline geldi.Diziler sinemadan çok daha uzun süreli olduğu için, senaryonun şekillenmesi ya da birçok karakter eklenmesi sorun olmuyor.Karakterlerin çokluğu ve derin işlenebilmeleri de herkesin kendine yakın bir şeyler bulabilmesini sağlıyor.

Aynı şekilde kendi hayatlarıyla hiç bağdaşamayacak dizileri de severek izliyor insanlar.Çünkü bu da hayallere kavuşma(lüks evler, pahalı arabalar), ya da içinde bastırmış olduklarını yapabilme(aileye karşı gelerek yalnız yaşama, adam öldürme) hisleri yaratıyor ve insanları bir saatliğine de olsa rahatlatıyor.

Türk halkı TRT dizileri kuşağından sonra Süper Baba, Mahallenin Muhtarları, Baba Evi gibi dizilerle tanıştı.İkinci Bahar'ın insanları ekrana kitlemesiyle bir patlama yaşanmasının ardından diziler ardı sıra gelmeye başladı.Birçoğu reytinge kurban giden diziler arasından, Asmalı Konak, Bir İstanbul Masalı, Çemberimde Gül Oya gibi dizler sıyrılarak evlerimize konuk oldu.

Şimdilerde de yaklaşık 100 dizi yayında.En beğenilen dizilerin aldığı reklamların 30 saniyesi 60 bin YTL'den başlıyor.Bu şekilde gizliden gizliye bir ticaret haline gelen dizilerin birçoğu da reytinginin az olması sebebiyle kaldırılıyor.Gözünün yaşına bakılmadan 2 bölümde kaldırılan diziler var.Oysa yapımcısı, yönetmeni, oyuncusuyla emek harcanmış bu yapımlara biraz daha şans verilmelidir.Bir dizi tutup tutmayacağını 2 bölümde belli edemez.

Çekilmekte olan dizilerden yaklaşık 130 bin kişi para kazanıyor.Bu Türkiye'deki istihdam oranı düşünüldüğünde sevindirici de olsa, başrol oyuncusunun dizi maliyetinin %20'sini tek başına alması üzerinde düşünülecek bir konudur.Birçok programı ezip geçen diziler insanları mutlu etmek yerine yavaş yavaş beyinlerini uyuşturuyor.Yine de her akşam neredeyse her kanalda 2 dizi yayınlanarak başka programlara izin verilmiyor.Süresi 45 dakika olması gereken bölümlerin 90 dakika sürdüğünü de düşünecek olursak, akşamların sultanının diziler olduğunu anlarız.

Buna rağmen televizyon eleştirmenleri, bu kadar diziyle birlikte iyiye gidiyor gibi gözüken dizi sektörünün aslında bir çöküşe doğru gittiği iddiasında.Ne diyelim, izleyip göreceğiz...not: bu yazı www.bilgisinema.org sitesinde de yayınlanmaktadır

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 104
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 2822
Kayıt tarihi
: 29.12.06
 
 

Sinema ve Televizyon bölümünde okuduğumdan sizinle sinema üzerine hasbihal etmeyi düşünüyorum... Si..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster