Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
298
 

Türkiye’de et fiyatları insanlar et yemedikleri için pahalı

Türkiye’de et fiyatları insanlar et yemedikleri için pahalı
 

Tabi sizin bir sürü başka nedenleriniz var ve çoğu doğru. Ama hiçbiri bu kadar belirleyici değil. Bizim insanımızda et yeme alışkanlığı yok. Et her durumda insanlara pahalı geliyor. Kilosu 10 lira da olsa pahalı. Türk insanı bir yemeğe 10 lira vermek istemiyor. Hele 40-50 lira deli olması lazım. Yoklukta mı hayır, anlayış böyle. Yeme içmeye bu kadar para verilmez!

Türkiye’de kişi başına kırmızı et tüketimi 13 kilo, Avrupa’da 82 kilo. Peki, bizde hayvan mı yok? Var. E niye böyle az. Ben köy çocuğuyum. Hayvanlarımız da vardı. Çocukken Kurban bayramı dışında et yediğimi, hatırlamıyorum. Köylü hayvan eğer ölecekse keser.  Aynen şehirde de bir yemek için bilmem kaç lira verip et almaz.

Et pahalı, et pahalı. Halkı ilgilendiren bir durum yok ki burada, bize ne, pahalıysa alan düşünsün. Kırmızı et pahalı olsun bana ne. Zaten bizim yiyeceğimiz değil. Zengin bile 50 lira verip et almıyor, ben niye alayım. Et fakir halk için pahalı bir yiyecek. Ucuzken de yemiyorduk biz zaten. Kurbandan kurbana.

Sağlıkçılar boşu boşuna et yemezseniz ölürsünüz diyorlar. Ölürsek ölürüz size ne! Zorlamayın kardeşim ya, bu halkın kazancının bilmem kaç lirasını vererek et yeme anlayışı yok. Balık bile ucuzlamayınca almıyor. Bize 10 liraya 20 liraya bile pahalı et. Sevmediğimizden mi! Domates pırasa gibi 3 lira beş lira olsa bak nasıl yeriz.

E şimdi böyle olunca dağ taş hayvan dolu olsa bile insanlar yemeyince üreteni/besleyeni/satanı kurtarmıyor. Kırmızı et onun için 50 lira. Yaaaaa… İnsanların alışkanlıklarını değiştireceksiniz. Bizim bir vatandaşımız bir kilo ete 50 lira verse o gece uyuyamaz. Yoksulluk var ama paraları olsa da insanlar bilinçsiz. Sağlıklarına önem vermiyorlar.

Herkesin et yediğini düşünün. Üretim artar. Satışlar artar. Maliyetler azalır. Amerika’da 5 dolar(15 lira) olan et Türkiye gibi tarım/hayvancılık ülkesinde neden 50 lira olsun ki. Kasap akşama kadar 10 kilo et satarsa kilo da 5 liraya razı olur mu; kiloya 20 lira kar koyuyor. Dikkat ettiyseniz et fiyatlarıyla ilgili tartışmalarda hiç bu konudan bahsedilmiyor. Oysa asıl neden bu. Tavuk yiyorlar balık yiyorlar, o da ucuz olduğu için. Pahalı diye onu bile yemeyenler var. Halkın bir şeyi yemesi için ucuz olması lazım. Hem de normalde Türkiye gibi bir ülkede et kilosu 10 lirayı geçmemesi lazım. Burada şimdi nasıl yapacağız. Ya fiyatı ucuzlatacağız ya da halkın et yemesini sağlayacağız. Halkımızda et yeme kültürü yok. Ama ucuz olursa yine de yerler. Ama ikisini aynı anda yapmamız lazım. Et 10 lira, herkes yiyecek. Bunu sağlayın eğer kimse zarar ederse adam değilim. Avrupa’da 13 liraysa bizde niye 50 lira böyle saçma şey olur mu? Aracı maracı demeyin bana. Kasap günde 10 kilo yerine 100 kilo satsa 5 lira kara razı olur. Şimdi adamı kiloda 20 lira bile kurtarmaz.  Et yemediğimiz için 50 liraya yiyoruz! Et yiyelim 10 liraya yiyeceğiz. İnanın bana!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türk insanının et sevmediğine katılmıyorum. Tamamen parasal et yemememizin sebebi. Ve araya giren toptancılar komisyoncular. Adam çiftçiden 15tl ye alıyor 50tl ye satıyor. Tabiki kimse alamaz geliri iyi olan bile düşünür. Çözüm çok basit. Devlet kendi veya desteklediği bir kurumuyla çiftçiden 15tl ye alacak 20tl ye satacak ülke çapında. Görün o zaman et yeniyormu yenmiyormu. Hatta devlet desteğiyle bu satış fiyatı 15tl ye kadar düşürülebilir. Ama vatandaşı düşünen yok. Vatandaş ta kendisini düşünmüyor, nasıl düşünsün ki hayvansal protein alamayan beyin düşünemiyor.

mustafa martin 
 03.11.2015 12:41
Cevap :
Çözümünüz o kadar mantıklı ki devlet üreticiden 15'e alıp 20 ye satsa diğerleri de mecbur inecek. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim sağlıkla mutlulukla kalın,selamlar.  04.11.2015 8:42
 

Mercedes almadığımız için pahalı inanın bana araba kültürümüz yok yoksa herkes alsa çok ucuzlayacak..Gözünüzü seveyim bu kadar kör olmayın.Ülkede hayvancılık bitti.Yem sanayi bitti.100 kilo satarsa 5 lira kara razı olurmuş kasaplar.Et yeme anlayışı yokmuş.Asıl eğitim bilim teknoloji anlayışı yok..Anadoluda bir kamyon et dağıtmaya varmısınız bedavaya..Bak bakalım insanlar birbirini nasıl da ezecek.

ozgur çabik 
 03.11.2015 8:21
Cevap :
İşte tam da bu söylediğiniz şeylerin etkisiyle kırmızı ette durum böyle...Yani diyorum zaten ucuz olsa herkes yer.Aynı şeyleri söylüyoruz.Pahalı alamıyor. Üretenin kazancı yok.E o alamayınca o da satamıyor.Batı ülkelerinde neden bizim 5 katımız et tüketiliyor.Kilosu 15 lira ben her gün alırım. Bu şekilde üreticiler kar ediyor çünkü oradaki üretici bizim 5 katımız satıyor. Çok güzel yorum teşekkür ediyorum. Sağlık mutluluk dileklerimle.  04.11.2015 8:39
 

Yıllar önce hergün ve aylarca onlarca çift katlı kamyonlarla canlı küçükbaş hayvan taşındı İran'a.Küçüktüm ve hatırlıyorum iyice.Et ucuzdu.Bölgede hemen hemen herkes kışa tenekler dolusu kavurma yapar hazırlardı.İnanın ki Kars'tan,Erzurum ve Erzincan'a varıncaya kadar otobüs camından yamaçlardaki yüzlerce sürüyü görür gururlanırdım.Yıllar son yolculuklarımdan birinde ise sadece bir iki sürüyü görebildim üzülerek.Tarım ve hayvancılık politikalarınındır suç.Avrupada da çok ucuz et.Alsın yedirsin halkına ucuz eti devlet.Ama birileri köşeyi dönsün hesabı yapıldıkça zor.Saman ithal eder bir ülke olduk tarım ve hayvancılıkta Dünya'nın ilk yedisi içindeyken...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 31.10.2015 16:00
Cevap :
Ben liseyi üniversiteyi Erzurum'da okudum. Sizin yaşadıklarınızı ben de gördüm.  01.11.2015 10:50
 

Komşumun kızı iş başvurusuna gitti 7ootl veriyoruz biz 800tl maaş veren yok bu sektörde demişler. Yani sadece Et mi?, peynir 20 liranın üzerinde, sebze meyve başka alem, giyim kuşam hiç hesapta yok, et y(iy)emeyenler yüzünden pahalılık? selamlar

Cemile Torun 
 31.10.2015 1:33
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim,selamlar.  01.11.2015 10:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5376
Toplam yorum
: 13894
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 656
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster