Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '18

   
  Kategori
  Hukuk
  Okunma Sayısı
  42
   

  Türkiye'de Hukuk Eğitimi ve Avukatlık Mesleği

  Türkiye'de Hukuk Eğitimi ve Avukatlık Mesleği
   

     Günümüzde hukuk alanında, anayasa ve hukuk sistemi tartışmalarının bir hayli gölgesinde kalmış lakin en az onun kadar önemli bir nokta da hukuk eğitimidir. Çünkü ne kadar mükemmel kanunlar yapılırsa yapılsın sonuçta ortaya çıkacak anayasal kurumların birçoğu hukukçular eliyle yürütülecektir. Aynı şekilde ne kadar üst düzey bir hukuk sistemi kurulursa kurulsun yine bu sistemin işlemesi ülkedeki hukukçulara bağlıdır. Yani iyi yetişmemiş hukukçuların elindeki bir anayasanın ve hukuk sisteminin çok da bir önemi olmayacaktır. 

     Anayasa’nın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin bir “hukuk devleti” olduğu belirtilmiş ve diğer birçok maddede de bunu gerçekleştirmenin devletin esas görevlerinden olduğu vurgulanmıştır. Hiç şüphesiz bu konuda en büyük iş hukukçulara düşmektedir. Nitekim hukuk devleti ancak adil, hakkaniyetli ve bilgili hâkimler; tarafsız, titiz ve donanımlı savcılar ve müvekkilinin hakkını en iyi şekilde savunan iyi yetişmiş avukatlar aracılığıyla sağlanabilir. İşte yargılama sürecinin bu temel üç sac ayağı(hâkim, savcı ve avukatların) istenilen düzeyde ve donanımda olmaları ancak iyi bir hukuk eğitimiyle mümkündür.

     Ülkemizde hukuk eğitim öğretimi devlet ve vakıf üniversitelerinin hukuk fakültelerinde yapılmaktadır. Bugün ülkemizde hukuk eğitimi veren 30'u devlet, 42'sı vakıf üniversitesi olmak üzere; toplam 72 adet hukuk fakültesi bulunan üniversite bulunmaktadır. Her yıl 15 bin öğrenci bu okullara kayıt yapmakta ve her yıl ortalama 10 bin öğrenci mezun olmaktadır. Mezuniyet sonrasında hakim, savcı, avukat, noter, kaymakam, Sayıştay'da uzman yardımcılığı, TBMM Yasama Komisyonu'nda uzman yardımcılığı gibi geniş yelpazede iş bulma olanağı varsa da 10 bin kontenjan tüm bunların üzerindedir. Hal böyle olunca bu kadar mezunun ne yapacağı tartışılmaktadır.

  Nasıl Avukat Olunur?

     Hukuk fakültesinden başarıyla mezun olduktan sonra sıra avukatlık stajındadır. Avukatlık stajı için mezuniyet belgesiyle birlikte Avukatlık yapılmak istenilen ilin Baro Başkanlığına başvurulur. Başvuru için gerekli belgeler toplandıktan sonra başvurunun kabul edilmesi sonrasında ilk olarak altı aylık bir adliye stajı yapılır. Bu staj sonrasında ikinci bir 6 aylık avukat yanında staj yapılarak staj süreci sonlandırılır. Avukatlık staj süresi 1 yıl olup başarı ve devam durumuna göre uzayabilmektedir. Tüm bu süreçleri tamamladıktan sonra ilgili Baro Başkanlığına başvurarak levhaya kayıt istenir ve sonrasında mesleğe resmen başlanır.

   

   

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Kayıt tarihi
  : 19.09.18
   
   

  Av. Uğurcan Aktar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamı..