Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
182
 

Türkiye'de kaç tane sahte öğretmen var?

Türkiye'de kaç tane sahte öğretmen var?
 

5haber.com


 
 
İşe bakın kadın “öğretmenim, diplomam var…” diye tam 19 yıl devleti kandırmış ve devletten tıkır tıkır maaşını almış; ne yazık ki onun üstleri, sorumlu yöneticiler bu kadar yıl bu yalanı yutmuşlar. Neden sonra akılları başlarına gelmiş, diploman nerede, diye sormayı akıl etmişler, kadın da kopyasını gönderiyorum diye yine sahte bir belge postalamış.
 
İşi görüyor musunuz?
 
Kim sorumlu? Aslında MEB’ndan okul müdürüne kadar herkes sorumlu.. Tabii, sorumlunun büyüğü yalancının kendisi. Yıllardır, Milli Eğitimi, çocukları, velileri uyutan bu insan hem takdir edilmeli; hem de tekdir… Bu kadar büyük soygunculuk olur mu?
 
Hadi devleti bu kadar yıldır “öğretmenim” diye soydun, o çocukları, ailelerini nasıl kandırdın?
 
Haber şu:
 
”Sahte öğretmene ilk fatura 330 bin TL Devlet 19 yıl boyunca sahte diplomayla öğretmenlik yapan Rukiye G.S.’den ödenen maaşları faiziyle geri alacak. İlk fatura 330 bin TL ile Trabzon’dan geldi...” (aydınlık.com.9.7.17)
 
Tabii devlet ödediği bütün o maaşları, fitil fitil bu bayanın boğazından getirecektir. 19 yıl içinde, maaşlar, çeşitli ödenekler, fazla mesailer filan acaba ne kadar tuttu? Şimdilik 330 bin liralık bir hesap çıkmış, ama hesabın burada kalmayacağı da belli. 
 
Onun yanı sıra , bu olayın Milli Eğitime verdiği moral çöküş, ne kadar feci… Bu kadar yıl içinde bu kadın, acaba,  öğretmenim , diye kaç tane öğrenci mezun etti.. Peki, bu öğretmenden diploma alan öğrencilerin bu diplomaları geçerli olacak mı? Alın size bir hukuki sorun daha.
 
Sahte bir öğretmenin verdiği diplomalar… İşin boyutlarını görüyor musunuz?
 
İşin garip tarafı bu sahte öğretmen, 2005 yılında yılın öğretmeni seçilerek Başbakanlık tarafından ödüllendirilmiş. Haydaa… Daha büyük rezalet!
 
Emekliliğine bir yıl kala sahtekarlığı ortaya çıkarılan bu öğretmen için şimdi  iki ayrı suçtan 4 yıl ile 12 yıl arası  hapis istemiyle dava açılmış. 
 
Bazı şeylerde ne kadar geç kalıyoruz!
 
Kadın, devleti tam 19 yıl uyut, ben öğretmenim, de; diplomam var, de… Ondan sonra devletin aklı başına tam 19 yıl sonra gelsin.
 
Tabii  bu olaydan sonra daha başka soruşturmaların süreceği bellidir.. Devlet geç de olsa yanlış yapanın peşini kolay kolay bırakmaz.
 
Ama bence olan çocukların ve onların ailelerinin başına oldu… Kolay mı böyle bir yıkımı kabul etmek.
 
Aslında, bu işi ortaya çıkaran Yöneticiyi, Müdürü de bir güzel taltif etmek gerekir… Yoksa..
Yoksa  sahte öğretmen, bir yıl sonra ikramiyesini de alıp gidecekmiş… Ondan sonra sen sağ ben selamet, sahtekarı ara ki bulasın.
 
Şimdi bu sahte öğretmenden devletten aldığı ücretler faiziyle istenecekmiş. İşin hapis yanı da ayrı…
 
Ama ya kadın, emekli olduktan sonra bana eyvallah diyerek yurt dışına kaçsaydı, devlet bu paraları kimden alacaktı?
 
Şimdi aklıma şu soru geliyor? Acaba devlette sahte diplomayla çalışan başka kaç tane daha öğretmen veya başka devlet memuru var? 
 
Yok diyebilir misiniz? İşte örnek önümüzde, kadın  tam 19 yıl sahte diplomayla çalışmış…
 
Devletin , “Çıkarın bakalım şu diplomaları…” demenin tam zamanı; ne dersiniz?
 
Ayrıca , bir sürü  devlet sınavına girerek, FETÖ destekli bir yerlere gelen adamların da durumlarının soruşturulması zamanı gelmedi mi?
 
Yani…! 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, elektronik ortamda istihbarat imkanı oluşmazsa, fotokopi taramasıyla düzenlenen sahte diplomaları tespit etmek sanırım mümkün değil :( Gönül hoşluğuyla

Kadri KANPAK 
 18.07.2017 9:09
Cevap :
Doğru. İlgilinin diploma aslını istemek yıllarını alıyor. Teşekkürler, saygılar.  19.07.2017 14:19
 

Saygıdeğer Hocam, Yıllarca her türlü yol ve yöntemle devlet kadrolarını kendi elemanları ile dolduran; sayısız adayın, ihtiyaç sahibi, çalışkan ve dürüst insanın hakkını çalan Fetö ortaya çıkmışken değil sadece öğretmenleri, doktorları, avukatları, mühendisleri ve diğer meslekleri de yoklamak gerekir. Saf, samimi, dürüst şekilde bir yerlere gelmeye çalışanların haklarını çaktırmadan gasp edenlerin peşine düşmek de gerekir. Ben 1973 yılında sınavlardan, sağlık tetkiklerinden geçip Hava Astsubay Okulu'na kayıt yapmak için Van'dan İzmir Gaziemir'e gelmiş, "üç ay küçük olduğum" bahanesiyle (ki, başvurudan itibaren doğum tarihim -gün, ay, yıl- biliniyordu) okulun kapısından çevrildim. Sonradan bir astsubay arkadaş "seni başka bir nedenden, mesela geldiğin şehirden ötürü almamışlardır" demişti. Kısacası sınav yolsuzluklarının, sahte diplomaların olduğu ve ne hikmetse önlerinin kesilmediği bir ülkedeyiz. Bir şeyler değişmeye başladı. Gelecekte her şeyin daha güzel olmasını diliyoruz.

Şahbettin Uluat 
 13.07.2017 23:13
Cevap :
Belli ki o haksızlık çok kanına dokunmuş.. Bazı haksızlıklar hayatımızın seyrini de değiştirebilir. Sizin de öyle. Ama ne mutlu şimdi bir üniversitenin elemanısınız ve bize bu güzel yazıları yazıyorsunuz. Size teşekkür borçluyuz. Saygılar, selamlar.  19.07.2017 14:23
 

Ankara Eğitim Bilimleri Fakültesinde yüksek lisans tezimi sunarken tezimle doğrudan ilgili olmasa da öğretmen adayları,"Hereke Halısı"gibi dokunarak yetiştirilmelidir,demiştim;çünkü o yıllarda terör nedeniyle okuma fırsatı bulamayan gençler 3-4 aylık bir eğitimden geçirilerek öğretmen yapıldı.Hatta aynı apartmanda oturduğumuz bir komşum 17 günde branş öğretmenlik diploması almakla övünürdü;ama öğretmenlik yapmamış.Demek,daha sonraki yıllarda sahte diplomalılar türemiş.Kim bilir ne kadar sahte öğretmen var? Selam ve sevgilerimle.

Hüseyin Başdoğan 
 13.07.2017 13:23
Cevap :
Bence saymakla tükenmez.. Devlet bunların bir bölümünü ortaya çıkardı ama gerisi. Hala daha ince bir incelemeye ihtiyaç var. Tabii devletin kendisi "Öğretmen Yetiştirme" işini savsakladı, yozlaştırdı bir ara. Ne o "Üç ayda öğretmen yetiştirme", "Mektupla öğretmen yetiştirme.." acayip şeyler. Sonu böyle.. Millet de diplomasını kendisi yazmaya başladı. Saygılar, selamlar kardeşim.  13.07.2017 16:57
 

Sayın Ceyhan araştırılsa sahte öğretmenlerin çoğalacağına eminim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 13.07.2017 6:43
Cevap :
Ben de aynı şeye inanıyorum. Bir de kötü niyetli olarak öğretmenlik mesleğine sokulanlar var! Onlar daha kötü.. Saygı ve selamlar.  13.07.2017 16:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster