Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1092
 

Türkiye'de Kadın Sünneti-Karpuz Kabuğu

Türkiye'de Kadın Sünneti-Karpuz Kabuğu
 

Bakmaya bile dayanılmaz.


Avrupa Parlamentosu’nun ırkçılığıyla tanınan üyesi Robert Kilroy-Silk, Türkiye’de kadın sünneti olayının aleyhine bir çıkış yapmış. Komisyonun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn de gayet politik bir cevapla öylesine geçiştirmiş, dememiş ki:” -Yok canım öyle bir şey Türkiye’de, katiyen olmaz!”

Bizim bu konularla ilgilenen yetkili ilgililerimiz de “Çirkin iftira!” dediler. Gerçekten büyük iftira. Afrika’nın geri kalmış ülkelerinin bu uygulaması, hiç bildiğimiz duyduğumuz bir şey değil. Bundan sonrası da öyle olsun temenni ediyoruz, ama yine de şeytan dürttü, paranoya harekete geçti:
“-Aman, sakın ha, bu fazla duyulmasın!”, demek istedim. Maazallah, bazılarının aklına karpuz kabuğu düşmesin!

Bu konu tam da töre vahşetlerinin azıttığı günlerimize denk geldi. Ülkemiz sınırları dahilinde, bir-iki gün içerisinde olanlar:

-Bir kadının, kocası tarafından aldatma gerekçesiyle burnu ve kulakları kesildi, şişlenerek kırsala atıldı, şans eseri canlı bulundu. Köylüleri verdikleri röportajda “–haketmişti, ibret için yapıldı, iyi oldu!” dediler.

-Evlenmek için birlikte kaçan bir yavuklu çifti, mensup oldukları aşiret kandırarak vurdu, erkek öldü, kız şans eseri yaşıyor. Hastaneye götüren ambulans ancak jandarma refakatinde kızı takipçilerinden kaçırabildi.

-Adam boşanmak isteyen karısını kafede akrabasıyla birlikte kurşun yağmuruna tuttuktan sonra yakalandığında, “-namus meselesi!” diye naralandı.

-65 yaşındaki kocasından olan iki bebeğini çatalla dağlayan 35 yaşındaki kadın da tv deki sabah programında “-cinnet geçirdim” dedi.

44 kişinin töre gerekçesiyle yaylım ateşine tutularak öldürüldüğü Mardin katliamını saymıyorum, ne de olsa üzerinden 1 hafta-10 gün geçti, yani eskidi!
Örneklerin tamamen toplumun gözü önünde olduklarına dikkatinizi çekerim.

Ülkemiz tam da bu haldeyken Avrupa’dan bize doğru bir salvo geldi: “-Sakın ha kızları sünnet etmeyin, etmiyorsanız bize ispat edin diye…!”

Bu, bana özellikle yapılmış gibi geldi. Sanki tersten hatırlatma yaptılar: “- Kadınların kulağını burnunu keseceğinize, daha çocukken başka taraflarını kesin de rahat edin…!” gibi.

Bu günlere kadar duymadığımız bilmediğimiz bir şeyi hatırlatıyorlar. Saydığım olaylara da bakarsak, bizde de bu yola meyledecek ne çok dimağ olduğunun farkındalar mı acaba?

Aman neyse, kulağımızı çekip, tüh-tüh yapalım, şeytan kulağına kurşun!
Ben de bu yazıyla konuyu fazla yaydırmamışımdır, umarım!


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 134
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 1661
Kayıt tarihi
: 12.12.06
 
 

Ununu elemiş, eleğini henüz asmamış bir ''Mimar''ım. Hep özel sektörde çalıştım. Yoğun çalışma yılla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster