Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '17

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
606
 

Türkiye’de Kullanılan Kredi ve Banka Kartı Sayısı …

Türkiye’de Kullanılan Kredi ve Banka Kartı Sayısı …
 

Ekonomi eğitimi almış birisi olarak, ülkemizde kullanılan Kredi Kartı ve Banka Kartı sayısı ile kullanılan kredi, takipli senetler ve çekler her zaman ilgimi çekmiştir.

Ülke insanı olarak kredi kartını kullanırken, sanki bedavaya alıyormuş hissine kapılıp, bol keseden harcamaya bayılıyoruz! Tabi geri ödeme zamanı geldiğinde de sıkıntıya düşüyoruz.

Sizin anlayacağınız bir türlü ayağımızı yorganımıza göre uzatamıyoruz!

Gelelim ülke ekonomisi hakkında bilgi edinmemizi sağlayan ekonomi araçlarına:

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan 2017 yılının Kasım ayı verilerine göre, Kasım ayı sonunda Türkiye'de 62.2 milyon adet kredi kartı ve 130 milyon adet banka kartı kullanılıyor.

2016 yılının Kasım ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 6 artış yaşanırken, banka kartı sayısında ise yüzde 12'lik artış görülüyor.

Banka ve kredi kartları ile Kasım ayında toplam 59.4 milyar liralık ödeme yapılırken, bu tutarın 52.9 milyar lirası kredi kartları ile 6.5 milyar lirası ise banka kartları ile yapıldı.

Buna göre önceki yılın aynı dönemine kıyasla büyüme kredi kartı ile yapılan ödemelerde yüzde 14 banka kartı ile yapılan ödemelerde ise yüzde 46 olarak kaydedildi.

BKM'nin açıkladığı verilere göre kasım ayı sonunda Türkiye'deki 62.2 milyon kredi kartının 3.8 milyon adedini ticari kredi kartları oluşturuyor.

Önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında ticari kredi kartı sayısında yüzde 13 oranında artış görülüyor.

Son yıllarda önemi hızla artan ve çek-senet gibi geleneksel ödeme araçlarının yerini alan, ticari kredi kartları ile ödemeler ise büyümeyi sürdürürken yılın ilk 11 ayında ticari kredi kartlarıyla yapılan ödeme tutarı 123 milyar liraya ulaştı.

Ticari kredi kartlarıyla yapılan ödemelerin toplam kartlı ödemeler içindeki payının yüzde 22'ye ulaşması ise 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 23 büyümeye işaret etti.

Kartlı ödeme alışkanlığının kayıt dışı ekonomiyle mücadeledeki en etkili yöntemlerden birisi.

Kartla yapılan ödemeler mecburen fiş veya fatura kesilmek zorunda.

Sözün özü, kart kullanmak nakit taşımaktan daha güvvenli olsa da, dikkat edilmediği zaman, bir ocağı söndürmesi an meselesi olabilir. O nedenle kart kullanırken, bedava alışveriş hissine kapılmamak gerekiyor.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3011
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster