Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '08

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
2247
 

Türkiye'de moda tasarımcısı olmak

Türkiye'de moda tasarımcısı olmak
 

Konu hakkında o kadar söylenecek söz varken nerden nasıl başlayacağımı bilemiyorum doğrusu... En baştan ''sürç-ü lisan edersem affola''

İnsan ister istemez geleceği olarak gördüğü, yaşam tarzı olarak benimsediği, hayallerini süsleyen, günlerini gecelerini tüm düşüncelerini kaplayan işi hakkında girişimlerde bulunmak, gelişmek geliştirmek ister. Yanılıyor muyum?

AMA NASIL?

Moda, trendleri, tasarımları, tasarımcıları, showları, fuarları derken koordinasyon gerektiren, güç birliği isteyen, ekip işi olan bir sektör ve bunu en iyi yapanları örnek alıp o yolda ilerlemek istiyor insan. Peki bunu en iyi yapanlar kimler İtalyanlar, Fransızlar, İngilizler bilumum bizim dışımızda herkes hatta küçük dev adam Çinliler...

NEDEN Mİ?

Kesinlikler kendi ülkemin başarılı tasarımcılarını gözardı etmiyorum yanlış anlaşılmasın onlar istisnalar... İstisnalar çünkü neredeyse bir elin parmaklarını geçemedi sayıları, istisnalar çünkü bireysel çabaları ile birşeyler başarmaya çalıştılar yıllarca, istisnalar çünkü organize olamamış bir sektörde adları anılıyor.

Bu kadar çok özellikleri var bizim tasarımcılarımızın ama en önemli özellik malesef yok. Bir dernek kuruldu ülkemizde neredeyse 2 yıl oldu(belki biraz daha fazla) yine o istisna tasarımcılarımızın çabaları ile adına Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) dediler.

İnsan bu adı duyunca inanılmaz ümitlenip heyecana kapılıyor önceleri, sanıyor ki bir başlangıç yapabilir artık kendi derneğimiz var engeller aşılabilir, destek bulunabilir, yol gösteren olur, yalnız değiliz hissine kapılıyor insan, ancak çok geçmeden anlıyor yanıldığını eskisinden de karamsar oluveriyor bir anda, ümitleri kırılıyor.

Bunun da bir nedeni var elbet hemen açıklamama izin verin lütfen; bu gözbebeği derneğimiz kendi içinde hiyerarşi oluşturmuş ve diyor ki bizim 4 ana başlık altında toplanan onlarca kriterimiz var bunlara uymuyorsanız üyemiz olamaz, desteğimizi alamaz, aramıza katılamazsınız..

Bir de dönüp moda dünyasının duayenlerinin yaptığı uygulamaya bakıyorsunuz (bizim dışımızdaki ülkeleri kastediyorum) kapıları herkese açık... Üzülüyorsunuz ister istemez.

Fırsat eşitsizliği olmuyor mu bu uygulama, dar alanda kısa paslaşmalardan öteye gitmek için barikatları kaldırmak, imkanlar yaratmak, hep birlikte gelişmek geliştirmek dururken neden bu kısır döngü ya da nereye kadar babadan oğula geçen zihniyet... Tanıdığımın tanıdğının tanıdığı yoksa şansım yok devrine bir son vermenin zamanı gelmedi mi bütün bu tecrübeyle sabilenmiş zarar veren uygulamalardan ne zaman kurtuluruz çok merak ediyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1385
Kayıt tarihi
: 12.09.08
 
 

Uludağ Üniversitesi Ekonometri mezunyum. Modaya olan ilgim nedeniyle özel bir kurumda 3 sene moda ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster