Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '07

 
Kategori
Mortgage
Okunma Sayısı
1375
 

Türkiye'de mortgage tutar mı?

Türkiye'de mortgage tutar mı?
 

Bizler toplum olarak yeniliklere karşı aşırı duyarlı davranıyoruz. Kültürel yeniliklerde, yaşam biçimimizde hızlı bir değişim olmamakla birlikte en yeni teknolojiye sahip olmakta, ithal sistemlerde hiç gecikmiyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde alt yapısı kurulmadan çok yüksek miktarda mortgage kredisi kullanıldı. Konut satışları patladı, faizler düştü. Artık bizim de mortgage'ımız olmuştu. Kredi öder gibi ev sahibi olacaktık. Krediler uygundu ve daha da düşecekti. Aslında bugüne kadar verilen kredileri, BSMV-KKDF istisna avantajı'nın dışında konut kredisinden ayıran pek bir özellik yoktu. Mortgage demek uzun vadeli konut kredisinden çok daha fazlasıydı. Asıl önemli ayağı ikincil piyasanın oluşturulmasıydı. Bu kurulmadan bu iş güdük kalacaktı. Çünkü bankaların mevduat toplayarak, özsermayeleriyle ya da sendikasyon kredisiyle sürekli uzun vadeli kredi vermesi olanaklı değildi. Menkulleştirme yapılarak donuk bir şekilde bilançolarında duran ipoteklerin fon elde etmekte çok önemli bir kaynak olması, işin en önemli ayağıydı. Dünya'da patlak veren mortgage krizi-bu tanımlamada Tam olarak doğru değil- menkulleştirmenin önünü tıkadı. Faizlerin düşmesi en azından yakın zaman için hayal oldu.

Tabii ki bu ülkemiz için geçici bir sorundur. Elbet menkulleştirme gerçekleşecek ve özellikle yurtdışından talep görecektir. Bunun için dünya piyasalarında güven duygusunun yeniden güçlenmesi gerekiyor.

Tüm bu gelişmeler, Türkiye'de mortgage'ın yönünü belirlemesinde önemli olacaktır. Dünya piyasalarındaki likidite krizi aşılıp piyasalar güven vermeye başladığında, ülkemizde de faizleri yukarı taşıyacak olumsuz bir durum oluşmaz ise, menkulleştirmenin getirdiği fonlarla da-fonlar yeni konut kredisi için kullanılırsa- mortgage sisteminin çalışması ve kendi dinamikleriyle gelişmesi mümkündür.

Bugün bizler gerek oturmak amacıyla gerekse yatırım için mortgage kredisi almalı mıyız?

Artık kiradan kurtulayım, kendime bir ev alayım düşüncesindeyseniz aylık ödemelerin sizi zorlamadığı bir krediyi seçer güle güle evinize yerleşirsiniz. Faizler düşsün öyle alayım diye de düşünebilirsiniz. Bu bir açıdan doğru. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki faizlerin düşmesiyle talep artacak, bu da konut fiyatlarını yukarı tırmandıracaktır. Trene ilk binerseniz ne ala... Sonrasında düşük faizle fiyatları artmış konuta sahip olacaksınız. Aslında bunun bir çözümü var. Bankalardaki ürün paketlerinden seçtiğiniz model, bugün yüksek faizle kredi alsanız bile ileride faizler sizi tatmin edecek düzeye indiğinde oranınızı değiştirebileceğiniz türden bir paket ise sorun olmayacaktır. Tabi toplam kredi maliyetinizi hesaplayarak karar verilmeli...

Yatırım amacıyla konut sahibi olacaksanız, burada dikkat edilecek olan, uygun şartlarda ileride prim yapacak evi bulduğunuz anda almak olmalı.

Her ne kadar mortgage gayrimenkul sektörünü canlandıracak olsa da asıl büyüme faizlerin düşmesi ve bu düşmenin sunni olmamasıyla mümkündür.

Blog resmi:http://www.themoneyalert.com/sitebuilder/images/Reverse_Mortgage-341x280.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mortgage konusunda bankacılık kariyerim için araştırma tezi hazırladım. Sonunda ülkemize geldi bu sistem. Yeni kanunu da inceledim. Türkiye'de bu sistemin oturması çok zaman ister, öncelikle faizlerin daha da düşmesi gerekir. Yurtdışı piyasalarda yaşanan olmusuzluklar da kötü bir zamanlama oldu. Esasında bu sistem halk için değil, bankacılık sistemi için kar geetirecek bir enstrüman... Çalışmlarınızda kolaylıklar, başarılar..

Sir 
 08.10.2007 0:44
Cevap :
Öncelikle geç cevap yazdığım için üzgünüm. Haklısınız, bu sistemin ülkemizde oturması için zaman gerekiyor. Ama eninde sonunda işlerlik kazanacaktır. Aslında sistem olarak, eğer şeffaf ve doğru çalışırsa... Saygılarımla...  04.11.2007 20:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1600
Kayıt tarihi
: 09.09.07
 
 

1972'de İstanbul'da doğdum. Hacettepe Üniversitesi İşletme mezunuyum. 10 yıldır Satış-Pazarlama sekt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster