Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
27
 

Türkiye'de muhalefet partisinin değiştirilmesi gereken siyasal ahlakı üzerine

Türkiye'de muhalefet partisinin değiştirilmesi gereken siyasal ahlakı üzerine
 

Uluslararası İlişkilerde Türkiye


Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler disiplininin gelişmesi ile birlikte ülkelerin kendi arasında birbirleri aleyhinde çalışması kadar ülkelerin içindeki siyasal kurumlarında birbirlerin aleyhine ve lehine çalışması söz konusu olmaktadır.

Bu siyasal kurumların  arasındaki çıkar çatışmaları  nedeniyle birbirleri aleyhinde çalışmasına sebebiyet verirken bu çıkar çatışmasının ülke genelinin faydası götürmekten ziyade zararına işlemektedir.

Bir elin bütün parmakları aynı boyutta ve aynı şekilde olmadığı gibi fikir ve düşüncelerde aynı değildir.

Özellikle ülke siyasetinin genelinde aynı zamanda bu yaşayış biçiminin toplumsal ve sosyal hayata yansıması büyük ölçüde terstepmelere sebep olmaktadır.

Muhalefetin herşeye muhalefet etmek yerine muhalefet edilmesi gereken unsurları doğru analiz ederek muhalefet etmek ve bununla beraber iktidarın ülke yararına yaptıkları proje ve tasarılara iktidar partisi İle eşzamanlı hareket ederek toplumsal kalkınmanın önünü açmak.

İktidarın görevi ise muhalefet partilerinin her hususta olmamak şartıyla  önemli önerilerini göz önüne alarak hareket etmek.

Şahsi çıkarlar / menfaatler İçin partileri ve kurumları kişiler üzerinden zedeleyici bir politika anlayışı ile hareket etmek yerine devletin ulusal çıkarını koruyan pragmatik bir politika anlayışı ile sürekli gelişmeyi hedefleyen bir sistem oturtulmalıdır.

Mardin'de çıkan  terör olayları sonucunda şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi PKK'nın siyasi örgütlenmesi olan HDP eşbaşkanlarının devletin inşaat aracı ile PKK 'ya hendek kazılması olumlu karşılaması bunun üzerine "Devlet helikopteri ile Kürtleri bombaladı" şeklindeki ifadeleri.

Cumhuriyet tarihinde olduğu gibi CHP 'nin Demokrat Parti'nin iktidar döneminin sonlandırılması ile ülkeye askeri darbe kültürünü filizlendirmesinin ürünü olan jakoben psikolojisi.

Bu  jakoben psikolojinin ürünü ile Ak parti iktidarı döneminde 1982 darbe anayasanın değiştirilmesi hususunda yeterliğe çoğunluğa ulaşmak için CHP 'nin desteğini istediği zaman muhalefet partisi ülke refahını kalkındırmak için gerekli çabaları sunmamıştır.

Atatürk'ün esas ideolojisini artık yansıtmayan CHP milletvekili Eren Erdem'in Russian Today'e röportajında Türkiye'yi İŞİD'e yardım yapmakla suçlarken, 2013 yılında 1800 kişinin hayatını kaybettiği katliamda kullanılan sarin gazını Suriye'ye Türkiye'nin verdiğini ifade etmesi.

Gelişmek istenen bir ülkenin gelişmemesi adına yapılan iç siyasette siyasetin dinamiğini bozan önemli hususlardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 261
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler- Müzisyen -Fotoğrafçı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster