Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '13

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
709
 

Türkiye’de neden 8,5 milyon özürlü var; üzerimize göktaşı mı düştü?

Türkiye’de neden 8,5 milyon özürlü var; üzerimize göktaşı mı düştü?
 

Diyorlar ki özürlülere acımayın, ayrımcı davranmayın; onlar da bizim gibi normal insan. Tamam, yanımızdan geçen kolu bacağı kopmuş vatandaşımıza - gerçi bunu nasıl yaparız bilmiyorum ama - tiyatro miyatro yapıp sözde ona acımadığımızı, onu normal kendimiz gibi gördüğümüzü gösterelim, gösterelim de bu mu yani, özürlülerle ilgili politikamız bu kadar mı?

İki konunun insanlarımıza anlatılması lazım. Birincisi sözde özürlü insanlarımıza duyduğumuz yakınlık bahane edilerek özürlü olmak sanki iyi bir şeymiş gibi gösteriliyor. Özürlü insanlar sevimli gösteriliyor. Bu, yalan elbette. Kolu, bacağı olmamak, kör topal olmak nasıl iyi olabilir ki. Diğeri gerçekten utandırıcı bir konu. Devlet malum özürlü insanlara yardım ediyor, iş buluyor falan. Karaktersiz bazı insanlarımız “yaşlı annem, karım, oğlum özürlü olsaydı da devletten yardım alsaydım” diyebiliyor.

Bunlara yöneticilerin ikiyüzlülüğünü de eklemek lazım. Bu beş kuruş etmez yöneticiler hamilelik döneminde sakat doğumun önlenmesi konusunda ya da kadın hastanede sakat doğum yaparken dikkat etmiyor da çocuk sakat doğunca sakat arabası veriyor. Sonra da Kerim Korkut küfredince kızıyorlar.

Kardeşim benim kafam almıyor. Çıksın sosyal güvenlik bakanı bu tabloyu izah etsin. Biz neredeyse 100 yıldır savaşa filan girmedik. Bildiğim kadarıyla öyle büyük bir afet de olmadı. Ama nasıl olduysa ülkemizde her 9 kişiden biri sakat. Sittirin gidin ya! Kerim Korkut’u deli etmeyin! Bilimsel açıklamalarınızı falan dinlemiyorum! Bu ülkenin insanı koyun olabilir. Benim adım Kerim Korkut, yakarım çıranızı! Ne biçim iştir bu ya! Adam dünya lideri! 10 yıllık iktidarında 1 milyon kişi sakat kalmış! Oy verirken bunu aklınıza getiriyor musunuz? Nerdeeeeee! Allah sakat bıraktı, Tayip ne yapsın!

Sakat arabasından, özürlü merdiveninden, asansöründen bahsedince midem bulanıyor. Böyle iğrençlik olamaz ya! Kardeşim bunca insan sakat kalırken ne yaptın? Menderes’in zamanında benim kardeşlerim tavuk gibi öldüler. Sonra Menderes’i astılar. İyi olmuş, ellerine sağlık dedim. Diğer yöneticilerin de yarın öbür gün mezarlarına tüküreceğim!

Ayrıca bu ülkenin insanları aptallıklarından kendilerini sakat bırakıyorlarsa onların da ağzının payını veririm, hiç kimse merak etmesin. Çünkü Kerim Korkut’a göre mağduriyet suçu ortadan kaldırmaz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Korkusuz Kerim ; Benden kopya almışsın, Anıtkabir'i ilave ederek beni kandıramazsın. " Yaradan bizi deniyor " başlıklı dizelerimi okursan aynı mahiyette olduğunu göreceksin.Kerim Sahi Son yıllarda özürlü sayısı arttı. Bunları incelemek için Akil Adamları görevlendirelim.. Kerim geçenlerde yüzünün yarısını yıkamamış uyarı aldığını yazmıştın.Bu yaşta,bu başta biraz sıkılmıyor musun.Sözde bende senin gözlerinden.yanaklarından,burnundan öpüyorum. Seni bir daha öpmem ne olur ne olmaz bulaşıcı bir hastalık kaparım.Korkusuz gel birer özürlü alıp bakımını üstlenelim. Kıymetli Sayın Bakanımız Fatma Şahin elinden geleni yapıyor ama ne yapsın özürlü sayısı çok,Valla ben ayda bir kez gidip ziyaret ediyorum.Yiğitsen İstanbul'da özürlü çok sende ziyaret et.Bu yazınız için sizi alnınızdan öpüyorum..

Mehmet Burakgazi 
 04.04.2013 14:20
Cevap :
Gerçekleri yazdığımız için insanlar yazımızı okumuyorlar.Sakat arabasından bahsetseydik yazımızı binlerce kişi okurdu.Özürlü sayımızın böyle yüksek olması bazılarını memnun ediyor.Onlara acıyarak sözde yardım ederek kendilerini tatmin ediyorlar,aşağılık herifler!  04.04.2013 19:51
 

Feryatlarınıza feryadımı ekliyorum ve sorduğunuz suallerin cevabını ben de çok merak ediyorum... Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 02.04.2013 17:41
Cevap :
Milliyet sitesinin doğru akılı,siyasetteki en etkili kalemlerinden sayın yazarıma teşekkürler.  03.04.2013 18:50
 

Doğumsal hatalardan kaynaklı engelli oluşumunda devletin kusuru varsa üzerine gidilmeli. Bu en azından dikkati artıracaktır. Gerek doğumsal ve gerekse sonradan bir sakatlık oluşmuşsa da onları dışlamaktansa toplum içerisinde kendilerine yetebilecekleri işlerde istihdam edilmeleri de iyi bir şey. Acımak onlara zarar verir. Sakatlık sebeplerinin ortadan kaldırılmasına yönelik önlemler de alınmalı. Bu ciddi bir sorun bence de...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 01.04.2013 15:27
Cevap :
Sizin toplumsal olaylara duyarlı olduğunuzu biliyorum.Ayrıca can alıcı hit yazıların yazarı olduğunuzu da...  02.04.2013 18:59
 

Harika, muhteşem ötesi bir yazı. Kocaman bir duyarlılığın eseri ne diyeyim ki, maskeli yüzleri dile getirmiş, hem de engelli olmayan birisi bu kadar gerçekçi yazar ve nasıl olur da es geçmişim şimdi kendime de kızıyorum tesadüfün rastladım yazıya ve önerilerime de ilave edeceğim. Üstadım o kadar fazla ki, iki yüzlü insanlar, önceleri işe girmek senin hakkın diyenler işe girdiğinde de aldığın üç kuruşluk sakatlık indirimini hesaplıyorlar hatta imreniyorlar. Onlar sadece kağıt parçalarına odaklı yaşadıklarından yaşadığımız güçlüklerin zerre kadar farkına varamazlar. Evet, aynı görüşteyim mimari engeller hayatımızda çok önemli olmasına rağmen ZİHNİYETLER, BAKIŞ AÇILARI DEĞİŞMEDEN bir arpa boyu ilerlemeyiz. Üstadım, yazına, yüreğine sağlık, selamlarımla...

Mukaddesçe Konuşan Satırlar 
 01.04.2013 12:52
Cevap :
Duyarlı yüreğinizin yansımaları bütün bunlar...  02.04.2013 18:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6232
Toplam yorum
: 15267
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster