Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '07

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
344
 

Türkiye'de orman kadastro işleri

Sinemada, otobüste, sınıfta, sizin oturmanız gereken yere oturmuş birisi ile tartışırken, eğer muhatabınız inatçı birisi ise artık "bu yerin tapusu size mi ait?" sorusunu sormak zorunda kalırsınız.

Bir şeyin aidiyetini gösteren şeyin "tapu" olduğu aslında bilinç altımıza yerleşmiş bir olgudur. Ama, bir şeye sahip olmanın sadece tapu ile olmadığı, o şeyi elinde tutmaya muktedir olma durumunu da göz ardı etmemek gerekir. Nasıl arabanız sizinse, giydiğiniz ceket de sizindir! arabanızın size ait olduğunu faturası ve trafik kayıtları ile ispat ederken, ceketin size ait olduğunu her zaman fatura ile ispat edemezsiniz, kim bilir nereden ve ne zaman almıştınız ceketi?. o halde ceket, sizin fiili kullanımınızda olan, yani zilyetliğinizde bulunan şeydir ve ona zilyet eden de sizsiniz. o halde zilyetlik, fiilen elde bulundurulan, hükmedilen ve kullanılan şeydir. o şeyi elinde bulundurana da zilyet denir.

işte sahip olunan taşınmazlara belge oluşturma işi bir kadastrodur. Kadastro kısaca, bir taşınmazın hukuki ve geometrik durumunun tespitidir. Yapılan tespitlerinin kaydedildiği defter, tapu kütükleridir. Bu defterler, baya baya defterdir ama biraz ebatları büyük, ağırlığı da fazla olduğu ve bu durumu normal defterlerden ayrımak için "kütük" tabiri kullanılmıştır. aslında ciltli, yaklaşık 100 sayfadan ibaret büyükçe bir defter olup, herbir sayfası, bir taşınmaz için ayrılmıştır.

Anne babanızın bir portakal bahçesi var ise, biliniz ki o bahçe bu tür defterlerin birinde babanızın, annenizin ya da her ikisinin adına kaydedilmiştir. allah gecinden versin onlar rahmetli olduğunda, o bahçe için tapu kütüğünde yazılı olan isim silinecek, yerine sizin veya varsa kardeşlerinizin isimleri yazılacaktır. Tapu kütüğüne aynı zamanda sicil defteri de diyebiliriz.


Kaldığımız yerden devam etmek üzere.... sevgilerimle......

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 470
Kayıt tarihi
: 01.05.07
 
 

Orman mühendisiyim. 1992 yılından beri orman kadastro işinde çalışmaktayım. Amacım insanları orman k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster