Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '14

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
3527
 

Türkiye'de seracılık neden gelişmiyor ?

Türkiye'de seracılık neden gelişmiyor ?
 

sera, yüksek teknoloji, pazar, pazar ihtiyacı, ihracat, ziraat, tarım endüstrisi, kooperatif,


Ülkemiz bir tarım ülkesidir ancak üretilen ürünler gerek girdi maliyetleri gerekse dünya pazarının ihtiyacı olan ürünler olmadığı için, tedarik zincir yönetimi klasik methodlarla yapıldığı ve yüksek teknolojili seralara sahip olmadığımızdan tam manasıyla karlı ve verimli değildir.  Ayrıca tarıma dayalı endüstrilerde yeterince gelişmemiştir. 

100 gram patates cipsinin 1 kg patatesten daha yüksek bir bedelle satıldığını hesaba katarsak tarıma dayalı endüstrilerin ne kadar önemli oldugunu anlayabiliriz.

Meyvesuyu işlemeciliği için meyvelerin ithal edildiği gerçeğide çoğumuzca malumdur.

Mersin Serbest Bölgesinden yurda giren bakliyatın, kuru gıdanında haddi hesabı yoktur herhalde.

Seracılık dünyanın her yerinde önemli bir tarımsal faaliyet alanıdır ve aynı zamanda istihdama ve çiftçilere pozitif katkı sağlamaktadır.

Hollanda ve Belçika üretimli yüksek teknolojili seralar gerek EURO cinsinden maliyetleri gerekse gümrük ve işçilik maliyetlerinden dolayı uygulanamaktadır.

Öyle ise çıkış yolu nedir?  Çıkış yolu  Üniversite sanayi işbirliği ve kümelenme ile günümüz modern tarım ülkelerindeki teknolojilerle rekabet eder teknolojiler geliştirmektir.

Güneş enerjili çözümler, iklimlendirme sistemli çözümler, ısı pompalı çözümler de var ve onların standartlarında sera yapılırsa elde edilecek ürünün garantisini de verilebiliyor. Öyle ise bu sistemleri geliştirip çiftçiyi eğitmeliyiz.

Kalite ve standardizasyon ala göstergeler olursa istenen çıktılar sağlanır.

Bu ya kendi içimizden yada uluslararası işbirliği yapılarak veya teknoloji transferi ile mümkündür. Hollanda, Japonya, Belkçika gibi ülkeler ciddi knowhowa sahiptirler.

Seraların maliyetini  yerin konumu, hava koşulları (rüzgarlı mı, ısı farkı çok mu) etkiliyor.

-lojistik, gümrük işlemleri, inşaat,montaj ve proje ile ilgili diğer masraflar belirliyor.

Anahtar teslimi projeler yapılabiliyor ve bir sera kurulumu en az 10 sektörü harekete geçiriyor.

Güzelce tasarlanıp Türkiye'ye entegre edilecek olan aşağıdaki iş başlıkları tarımda yüksek teknolojiye geçiş için geliştirilmesi gereken alanlarımızdır. 

Gerek imalat sanayimiz gerek hizmet sektörlerimiz fevkalada aşağıdaki konu başlıklarındaki ürün ve hizmetleri üretebilirler. Ancak çakallığa kaçmamalı, kaliteyi düşürmemeliyiz. Standartlarımız olmalı.Fizibilite


ön ödeme çözümler


Finansal çözümler


Concept work-out


özel cam sera tasarım


zemin çalışmaları


inşaat çalışmaları


yapı montajı


ısıtma uygulamaları


cam uygulamaları


Water installations


Elektrik çözümleri


İklim kontrolleri


Çalışma alanı ve iç çözümler


büyüme desteği

 

gibi sürekli bir iş ve bilgi akışı saglanabilir

Çiftçilerimize veya yatırımcılarımıza elbetteki belirli garanti mekanizmaları veya gelir paylaşım modeli karşılığı alıcı tarafından  banka garantisi veya diğr teminat mekanizmaları sağlanırsa   gerek yurtiçi gerek yurtdışı kaynaklarıdan çok düşük faiz oranları ile finansman bulunabilmektedir.

Bu anlamda hem modern hem de çözüm odaklı bir iş modeli ortaya çıkmış olur.

IPDR ın %50 oranında destek verdiği de düşünülürse IPDR a dahil olan illerin hepsine sera projesi uygulanabilir. Yüksek teknolojili seralarımızda dünya pazarının ihtiyaç duyduğu ürünler üretilip ihraç edilebilir. Köylünün, çiftçinin malı, emeği para eder. Ayrıca seralardan çıkan atıklar geri dönüşüme tabi tutulup pellet yapılarak stoklanarak hayvancılıkta yem olarak kullanılabilir ve girdi maliyetleri düşürülür. Bu alanda Hollanda da Tarım Bakanlığı Danışmanlığı yapmış Türk Kökenli Ahmet POLAT gibi kişilerin bilgive danışmanlıklarından yararlanılabilir. Kendisi Wageningen Universitesi laboratuvar ve calismalarini da yakindan tanimakta.  Teknoloji transferi ve işbirliği gibi konularda beraber hareket edilebilir.

Kendisine göre: Turkiye’de seracilikta ana problemler sunlar:

Organize ile alakali sorunlar:

1. Pazar kucuk isletmecilerden olusuyor ve bir cogu aile firmasi. Teknoloji hakkinda maalesef fazla bilgileri yok ve ne kazandilarsa onu kar olarak goruyorlar. Degisimi engelleyen ana sebep.

2. Pazar organize degil ve haklarini (fiyatlandirma vs) yeterince koruyamiyor

3 Uretici-Pazar zinciri gelismemis ve halen arkaik bir gorunum gosteriyor. Uretici malini hallerde satiyor.

4.Uretici pazarin ve bilhassa da disa donuk pazarin hangi urunleri tercih ettigi konusunda yetersiz kaliyor.

Teknoloji ile alakali sorunlar:

1. Eski seralar verimsiz ve cagdisi kalmis ama degisim kolay olmuyor. Maddi imkanlarin kisitli olmasi  mesela dusuk faizli kredi ye ulaşamama) degisimin onunde en buyuk engel

2. Seralarda yeni teknoloji (iklimlendirme – nem, sicaklik ve karbondioksit ayarlamalari) yok veya yeterince yok

3. Seralarin olcek olarak Avrupa standartlarindan kucuk olmasi

4. Drive sistemlerin bilinmemesi

LEDLERLE ÜRETİME GEÇEN HOLLANDALI BİR SERANIN VİDEOSUNU İZLEMENİZİ TAVSİYE EDERİM.

http://www.youtube.com/watch?v=is_Do-BsWWs

Bir Başka Uzmana göre ise:

SERACILIK-SORUNLAR-ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Türkiye’de Seracılık, Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Vahap TUNCER

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

Antalya Şube Başkanı

Dünyada Seracılık

Dünyada seracılık farklı iklim bölgelerinde yapılmak ta, Türkiye ılıman iklim kuşağı ülkeleri arasında yer almaktadır. Serin iklim kuşağında yer alan ülkeler Hollanda, İngiltere, Danimarka, Almanya, Romanya, Bulgaristan, Rusya olup 10.000 hektarlık cam sera varlığı ile bu ülkeler arasında Hollanda birinci sırada yer almaktadır. Ilıman iklim kuşağındaki ülkeler de Türkiye ile birlikte İspanya, İtalya, Yunanistan ve İsrail bulunmaktadır. Bu ülkelerden Türkiye 56.000 hektar ile birinci sırada İspanya 40.000 hektar ile ikinci sırada yer almaktadır. Her iki iklimin egemen olduğu ülkeler olarak İspanya, Hollanda, İtalya, Mısır, Fas ve Çin yer almaktadır. 350.000 hektarlık sera alanı ile Çin dünya birincisidir.

Serin iklim seraları çelik ve alüminyum profil ve cam yüzeye sahiptirler. Yüksek üretim teknolojisi kullanılmakta ve ürün çeşitliliği artırılabilmektedir. İklim kontrollü bu seralarda yatırım maliyetinin yanı sıra ısıtma ve üretim maliyeti de yüksektir.

İlkbahar ve sonbahar yetiştiriciliğinde iklim avantajının kullanıldığı ılıman iklim seralarında yatırım maliyetinin yanı sıra ısıtma ve üretim maliyeti de düşüktür. Daha alt seviyede üretim teknolojisinin kullanıldığı bu seralarda kalite ve verimde düşük olmaktadır.

Akdeniz ülkeleri içerisinde 8.100 hektarlık cam sera varlığı ile Türkiye ilk sırayı, 23.100 hektarlık plastik sera varlığı ile İspanya'dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Toplam sera varlığı açısından İspanya birinci sıradadır.

 


Ülke
 

Cam Sera (ha)
 

Plastik Sera (ha)
 

Toplam (ha)
 

 

İspanya
 

4.800
 

57.500
 

62.300
 

 

İtalya
 

5.800
 

20.700
 

26.500
 

 

Türkiye
 

8.100
 

23.100
 

31.200
 

 

Akdeniz Ülkeleri Toplamı
 

23.800
 

145.640
 

169.440
 

Türkiye’de Seracılığın Kilometre Taşları

1940’lı yıllarda kuzey cephesi taş duvarlarla örülü ahşap seralarla Antalya’da başlayan seracılık ilk atılımını 1980’li yıllarda sera örtü malzemelerinde ortaya çıkan gelişmeler sonucu yapmıştır. İkinci sıçramayı 1990-1995 yılları arasında kaynak kullanımı ve destekleme fonlarının devreye girdiği dönemde yapan seracılık modern seralara ve topraksız tarıma geçiş sürecini 1990’lı yıllardan itibaren gerçekleştirmiştir. Sürdürülebilir üretim teknikleri ve mühendis kontrolü altında yapılan sertifikalı üretime ise 2000’li yıllarda başlanmıştır.

Türkiye’nin sera varlığı 56.300 hektardır. Bunun 8.100 hektarı cam, 23.100 hektarı plastik seradan oluşmaktadır. Sera varlığı açısından en zengin ilimiz Antalya’dır. 6.907 hektarlık cam sera varlığı ile Türkiye’deki cam sera varlığının % 83’üne sahiptir. Antalya’nın plastik sera varlığı ise 11.300 hektar civarındadır. Bu alan Türkiye’nin plastik sera varlığının % 51’ini oluşturmaktadır.

Örtüaltı Sebze Üretimi (1.000 ton)

 


Domates
 

Hıyar
 

Biber
 

Patlıcan
 

Kabak
 

Diğer
 

 

Antalya
 

771
 

474
 

147
 

83
 

54
 

834
 

 

Diğer İller
 

16.111
 

442
 

182
 

98
 

47
 

69
 

Bu alan bakir ve doğru stratejiler, teknikler ve projelerle dünya pazarının ihtiyaç duyduğu ve pazarda kıymetli olan ürünlerin yetiştirilmesi, kendini geliştirilmesi üzerine kurulabilir.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 650
Kayıt tarihi
: 03.07.08
 
 

37 yaşındayım, yüksek lisans mezunuyum. ve girişimciyim. İngilizcem iyi sayılır. Gıda ve perakend..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster