Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1568
 

Türkiye'de uzaktan eğitim niçin garip?

Türkiye'de uzaktan eğitim niçin garip?
 

Uzaktan Eğitim konusu yurt dışında alabildiğine popüler. Harvard, MIT vs pek çok ünlü üniversitenin %100 uzaktan eğitim yöntemiyle diploma veren programı mevcut. Normal programlarla olan fiyat farkları da neredeyse yok denecek kadar az.

Türkiye'de bu işin gelişememesinin değişik nedenleri arasında sanırım eğitimcilerimizin ilgisizliği de önemli rol oynuyor. Uzaktan Eğitimde kullanılan sistemlerin pahalı olması ve eğitim kurumlarının çoğunda bulunmaması, eğitimcilerimizin bu sistemleri deneyim imkanını yok ediyor.

Uzaktan eğitimde en büyük pazar payına sahip olan Blackboard bildiğimiz gibi WebCT'yide satın alarak saltanatını pekiştirdi. Sevinilecek nokta şu: bu ticari devin en büyük rakibi dünya üzerinde 2,000,000'a yakın eğitmenle Moodle.

Moodle, Linux gibi açık kaynak kodlu ücretsiz bir sistem olarak özellikler itibariyle Blackboard'dan geri kalmadığı gibi pek çok üstünlüklere de sahip. ABD'de pekçok üniversitede, eğitimcilerin üniversitede WebCt ya da Blackboard olmasına rağmen Moodle tercih ettikleri söyleniyor. Eğitimcilerimizin bu aracı duymaya ve kullanmaya ihtiyaçları var. Bu amaçla eğitmenler arasında Moodle konusunda bir duyarlılık (awareness) oluşturulması gerekiyor.

Uzaktan Eğitim Nedir? (ing. Distance Learning veya eLearning)

Uzaktan Eğitim (ingl. Distance Learning) öğrenci ve öğretmenin eğitime değişik mekanda katılmasıdır. Eğer eğitmen ve öğrenci aynı anda etkileşime girerlerse buna senkron uzaktan eğitim zaman gecikmeli olarak etkileşime girerlerse buna asenkron uzaktan eğitim denir.

Uzaktan Eğitimde verilen Sanal kurslarda zaman ve mekan kavramı bulunmamaktadır. Eğitimde maliyet kazancını sağlayan Uzaktan Eğitim, Bilişim Çağının dayattığı bir paradigma değişimi ile ivmelenmektedir. Normal sınıfların yerini sanal sınıfların aldığı uzaktan eğitimde sanıldığının aksine eğitim kalitesinin düşmediği kanıtlanmıştır.

Senkron uzaktan eğitim (Eş zamanlı uzaktan eğitim), eğitmen ve öğrencinin aynı zamanda etkileşime girmesi haline senkron uzaktan eğitim denir.

Örneğin Çevrimiçi sohbet odaları, çevrimiçi mesajlar, tele-seminer, video konferans. Senkron uzaktan eğitim, asenkron uzaktan eğitim göre daha nadir kullanılmaktadır. Senkron eğitim, klasik yüzyüze eğitimin genel karakteridir. Zaman ve mekanı ortadan kaldıran uzaktan eğitim yöntemlerinde daha çok asenkron eğitim söz konusudur.

Asenkron uzaktan eğitim, Uzaktan eğitimde eğitmen ve öğrencinin ayrı zamanlarda etkileşime girmesi haline asenkron uzaktan eğitim denir.

Örneğin e-posta, tele-seminer, eğitim portalı gibi ortamlarda, uzaktan eğitim asenkron eğitim olarak verilir.

Sanal Kurs, Uzaktan eğitim yöntemiyle verilen derslerin genel adıdır. Bir sanal kursta yer alan pek çok etkinlikten aşağıdakileri örnek olarak verebiliriz:

Not: Bu uygulama 2006 Bahar döneminde Mühendislik Yönetimi (Engineerin Management) dersinde gerçekleştirildi. Kursa herkes tarafından erişilebilmektedir. Bazı örnekler ancak üye olanlara gösterilmektedir. İlgili kursa kendinizi 'observers' anahtarıyla kaydettiğinizde sizi ayrı bir sanal gruba (sanal sınıf) atamaktadır. Senkron fiziksel sınıflardaki gruplar ise ayrı gruplarda, karma öğrenim ortamında yer almaktadır.

1- Forumlar
2- Terimler Sözlüğü (glossary)
3- Hertürlü Çevrimiçi Sınavlar
4- İçinde her türlü animasyon, canlandırma bulundurabilen Çevrimiçi Kaynaklar (Resources)
5- Çevrimiçi sohbet odaları (Chat room)
6- Elektronik Ödev
7- Sanal Grup ve Sanal Takım Çalışmaları (Projeler)
8- Çalıştay (Workshop )
9- Journal (Öğretmen tarafından değerlendirilebilen Öğrenci günlüğü -Diğer adı elektronik portföy)
10- Çevrimiçi Tarama (Questionnaire ve Feedback)
11- Çevrimiçi Anket (Survey)
12- SCORM Kaynaklar

Sanal Sınıflar

Bir Uzaktan Eğitim sisteminde Sanal sınıflar, veya Sanal gruplar oluşturulabilir. Sanal sınıfları oluşturmak için gerekli teknolojik altyapı bir Uzaktan eğitim sisteminden diğerine değişiklik arzetse de benzer pekçok ortak yöne sahiptir.

Karma Öğrenim (Blended Learning)

Karma öğrenim kısaca yüz yüze eğitim (senkron eğitim) ve asenkron eğitimin karışımıdır. Bazı aktiviteler yüz yüze gerçekleştirilirken diğerleri sanal olarak gerçekleştirilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 13555
Kayıt tarihi
: 07.11.06
 
 

Çalışma alanlarım: Ekonomi, Finans, Mühendislik Yönetimi, Bilişim Sistemleri, Yapay Zeka, Veritab..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster