Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2838
 

Türkiye'de ve dünyada tarım, hayvancılık

Türkiye'de ve dünyada tarım, hayvancılık
 

Daha önce yapmış olduğum bu çalışmanın amacı; tarım ve hayvancılık konusunda emperyalizmin entrikalarını gözler önüne sermek ve insanlarımızı aydınlatmaktır. Küresel ısınma ile tekrar gündeme gelen tarım ve hayvancılığın, ülkemizde nasıl yok edildiğini gerekçeleri ile birlikte açıklamak için derlenip tarafımdan kaleme alınmıştır. Yazı dizisini sizlere 6 bölümde sunmayı planlıyorum. Herkesin okuması ve okunmasının da teşvik edilmesi gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum. Çok değişik kaynaklardan yararlanılmıştır. Umarım faydalı olur. Bu çalışmada temel olarak kullanılan veri Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) ve TZOB verileri olup, 1980-2006 (26 yıl) dönemine aittir.

Türkiye, 1980’lere kadar kendi kendini besleyebilen 7 ülkeden biri idi. Kendi kendini besleyebilme ile anlatılmak istenen, bir ülkenin temel besin (tahıl ve hayvan) ürünlerini dışarıdan almasına gerek kalmadan, nüfusunu kendi imkânları yani ürettikleri ile doyurabilmesidir. Birçoğumuzun bildiği Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre insanoğlunun en temel ihtiyacı fiziksel ihtiyaçlarıdır. İNSANOĞLU ÖNCELİKLE KARNINI DOYURMALIDIR. Bu kapsamda; karnını doyurma ihtiyacı göz önüne alındığında, Cumhurbaşkanı ile asgarî ücretli sıradan bir vatandaş arasında hiçbir farkın olmadığını söyleyebiliriz. Öyle değilmi? Böyle felsefik bir girişten sonra Bilgisayar, otomobil, cep telefonu vb. ürünler olmadan hayat devam edebilir. Amaaaa havasız, susuz ve gıdasız hayat devam etmez. Ederse de en fazla 1 hafta devam eder. Bir dönem Amerika birleşik devletleri dış işleri bakanlığını yapan küresel sermayenin temsilcisi ve yöneticisi Henry Kissinger bakın ne diyor, ABD’nin yiyecek silâhı Arap petrol kartellerinin elindeki ‘Petrol silâhı’ ile boy ölçüşecek durumdadır.” Dünya tahıl ticaretinin % 80’ini elinde bulunduran ABD, bugün dünyanın büyük kısmının yediği ekmeği sağlayan ülke durumundadır.

Şimdi gelişmiş ülkeler, az gelişmiş ülkeleri tarımda bağımlı hale nasıl getirirler? Birlikte göz atalım.

ABD ve AB ülkeleri tarafından önce ‘ihracata dayalı kalkınma’ modeli önerilir.

Dünya Bankası tarafından Kalkınmanın tek çıkar yolunun dış pazarlara açılmak olduğu, Kalkınmanın ancak ihracat ile mümkün olduğu söylenir.

İhraç edilecek malların üretimi için başlangıçta duyulan gerekli kredi Dünya Bankası tarafından verilir. Dünya Bankası ve IMF tarafından, Devlet destekleme alımlarının Gübre sübvansiyonlarının Düşük faizli kredi uygulamalarının KALDIRILMASI ŞARTI DİKTE EDİLİR. VE TARIM KENDİ KADERİNE TERK EDİLİR.

Alınan krediler genelde amacına uygun (üretime yönelik olarak) kullanılmaz yada kullandırılmaz. Üretime yönelik kullanım olmayınca sanayileşme olmaz, Sanayileşme olmayınca Millî tarım üretimi de kısa sürede gerilemeye başlar.

Millî tarım üretimi de kısa sürede gerilemeye başlayınca, İhracat yaparak zengin olma hayalleri kuran devlet, HEM SANAYİLEŞEMEZ, HEM DE KENDİ NÜFUSUNU BESLEYEMEZ HALE GELİR.

Eskiden dışarı tahıl satarken, dışarıdan tahıl almaya başlayan ülkeler dışarıya önemli miktarda kaynak aktarmaya başlarlar.

Son adımda da, devlet BORÇ TAKSİTLERİNİ ÖDEMEK İÇİN BORÇ ARAR HÂLE GELİR.

SONUÇ; Türkiye’de de yaşanan şey aynen budur.

DİMYAT’A PİRİNCE GİDERKEN EVDEKİ BULGURDAN OLMAK DİYE İŞTE BUNA DENİR.


www.itp.tv.tr


Ayşe Yavuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız süper. Tüm fikirlerinize canı gönülden katılıyorum. Yazınızı önerdiğim bloglara ekleyeceğim.

Ayşe Yavuz 
 30.04.2008 16:28
Cevap :
Ayşe hanım çok teşekkür ederim. ben acizane insanlarımızın gerçekleri bilmesi adına düşündüklerimi araştırdıklarımı takdirlerinize sunuyorum tarafınızdan beğeniliyor olmasıda mutluluk verici  30.04.2008 16:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 1484
Kayıt tarihi
: 08.02.08
 
 

Ben Ankara'nın Polatlı ilçesinde 1962 yılında doğdum. Tahsil hayatımı Ankara'da tamamladıktan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster