Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '18

 
Kategori
KOBİ
Okunma Sayısı
980
 

Türkiye'de Yeni Bir Sektör Oluşuyor; Sentetik Elmas Üretimi

Türkiye'de Yeni Bir Sektör Oluşuyor; Sentetik Elmas Üretimi
 

Federal Trade Commision'un Sentetik Elmaslarla İlgili Karar Metni


Özellikle son 5 yıl içerisinde keşfedilen karbon bazlı maddeler ve karbondan sentezlenen elementler sayesinde, sentetik elmas yapımı önceki yıllara oranla çok daha kolaylaştı ve üretim süreci kısaldı.

ABD'li sentetik elmas reaktörleri (makineleri) üreticisi bir firma, şu anda ürettiği reaktörlerde; ana ham madde olarak karbon yerine ''karbin'' olarak adlandırılan yeni bir elementi kullanıyor ve bu yeni element sayesinde büyüme hücresine konulan bir elmas tohumu 96 saat içerisinde D - H renk ve VVS1 - VS2 berraklık aralığında bir elmasa dönüşüyor. Elmaslarda, sarıdan kahverengi ve pembeye varan renk çeşitliliği ise hidrojen ve nitrojen elementleri sayesinde sağlanıyor. Bunun yanısıra yüksek ısı aktivasyonunu sağlamak için lityum - potasyum klorür içeren, son derece az yer kaplayan termal pil teknolojisinden yararlanılıyor ve tüm bunlar 85cmx170cmx160cm ebatlarında bir kabinin içinde gerçekleşiyor. Reaktörün iç aksamında ise ağırlıklı olarak polimetil metakrilat kullanılması maliyetleri de oldukça aşağıya çekmiş durumda. Belki de en önemlisi ve işin en güzel tarafı; tüm bu kimyasal reaksiyonların, reaktöre özel bir yazılım sayesinde kabin üzerinde konumlandırılan kontrol paneli üzerindeki bir kaç tuşa basarak başlatılabiliyor olması.

Sonuç olarak, normal diamond tester'larla doğal elmastan ayırt edilemeyen ve sadece 96 saat gibi bir sürede 1 karat ham elmas üretebilen bir makinenin olması, Türk girişimciler için yeni ve eşsiz bir yatırım fırsatı olacaktır ve özellikle ilk başlayanlar, her işte olduğu gibi bu işte de başarılı olacaklardır.

Sentetik elmaslar her ne kadar diamond tester'larla doğal elmaslardan ayırt edilemese de etik olarak sertifikalarına ''manmade diamond'' olarak yazılır / yazılmalıdır. Sentetik elmasların da kendi içinde bir piyasası / fiyat endeksi vardır ve doğal elmaslardan ancak %50 - %60 oranında uygun fiyata satılmaktadır. Yani hiç de ucuz değildirler.

Not: FTC (Federal Trade Commision)  24 Temmuz 2018 tarihinde yaptığı toplantıda; şimdiye dek ''izometrik sistemde kristalize edilmiş saf karbondan oluşan doğal bir mineraldir'' cümlesiyle tanımlanan elmas minerali için cümlede kullanılan ''doğal'' kelimesinin kaldırılarak, makinelerde üretilen elmasların da, doğal elmaslarla aynı kategoride yer almasını karara bağladı. Karar metni fotoğraf kısmındadır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 18.05.13
 
 

Specialist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster