Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '08

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
1402
 

Türkiye'den Youtube'a erişim yasağı

Türkiye'den Youtube'a erişim yasağı
 

Hepimiz biliyoruz ki, Youtube.com internet sitesine erişim engellendi.

Neden?

Atatürk’e hakaret videosu yüzünden.

Başka?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik hakaret içeren görüntülerin olmasından dolayı imiş bu engelleme olayı.

İsmini duyunca hep üzüldüğüm, Türk kelimesi başlayan yönetim kurulu başkanı bir yabancı olan, yani Türk Telekom’un Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany ise “Youtube’un yaptığı şeyin hakaret, doğru ya da yanlış olduğu gibi değerlendirmeler yapma durumunda değiliz. Mahkemenin kararını uyguladık” diyormuş.

Geçmiş yasaklarda birkaç gün içinde zararlı bulunan görüntüler siteden çıkarılıyor, bu uygulamanın mahkemeye bildirilmesinin ardından da Youtube erişime açılıyordu

Ama bu sefer durum biraz farklı görünüyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, erişim yasağının nedeni olarak hakaret kayıtlarının Amerika’daki ana server’dan silinememesini gösteriyor. Türkiye’de muhatap bulamadıkları için iş sarpa sarmış.

Youtube içinde Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde yasak.

Youtube’a erişim Türkiye’den gerçekleştirilen bağlantılarda geçerli. Yurtdışından ise bu siteye ulaşılabiliyor. Dolayısıyla bu videoları, dünyanın çoğu yeri seyredebiliyor.

Biz Türkiye’den izleyemiyoruz.

Atatürk, başbakan, cumhurbaşkanına Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik hakaretleri İngiltere’deki bir vatandaş görebiliyor. O oradan gereken cevabı verebiliyor. Ben Türkiye’den veremiyorum.

Olacak iş mi?

Biz o zaman bu hakareti yapanlara cevabını nasıl vereceğiz?

Bize ne dediklerini nasıl öğreneceğiz?

Sizce mantıklı mı, Youtube’un Türkiye’den yasak olup, tüm dünyadan açık olması.

Bence değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

You tobe ye erişiminin yasaklanması gerçekte Atatürk'e yapılan hakaretler değil ki. Gerçek nedeni TVlerdeki dizilerin reklamsız izlenebilmesi nedeniyle TV lerin reyting azalımından dolayıdır. Bu sadece bizim Ülkemizde değil diğer Ülke TV leri için de söz konusudur. Lost dizi çekimlerini bile bir aralar durdurma kararı almıştı. şimdi hem TV de hem TV lerde eş zaman ulaşımlı ve kaliteli hale getirilyorlar. Bizdekilerin kalite sorunu olmadığı için Herhangi bir mahkemeyi kullanıp erişimi engelleyebiliyor. En kolay ve ucuz olan yolu kullanıyor. Olay bu bence. Yoksa Atatürk'müş, Hz. Muhammed'miş ( ki bu faktör kullanılmaya bile gerek duyulmamış)kimsenin umurunda bile değil. Selam ve saygılar.

akar 
 01.06.2008 11:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 689
Toplam yorum
: 1691
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2686
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster