Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
30957
 

Türkiye dünyada kaçıncı sırada?

Türkiye dünyada kaçıncı sırada?
 

Türkiye  her alanda gelişiyor, büyüyor, zenginleşiyor.!

Hükümetin iddiası bu yönde. Peki gerçekten öyle mi? Türkiye söylendiği gibi artık kabuğuna sığmayan zenginleşen, refah seviyesini yükselten bir ülke midir? Bu konuda en iyi cevabı rakamlar verir.

Türkiye şu an dünyanın 16. Büyük ekonomisi durumunda. Hükümetin iddiası Türkiye 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ülkesi arasında yer alacağı yönünde. Bu hedefe ulaşmak mümkün mü? Keşke! ama bana göre çok zor. Ayrıca büyümekten anladığımız nedir? Devletin büyümesi O devletin halkınında büyümeden payını alamaması durumunda ne kadar sağlıklı bir büyümeden söz edilebilir ki? Devleti zengin halkı fakir bir ülkenin dünyanın kaçıncı büyük ekonomisi olduğunun bir önemi yoktur.

Türkiyenin %18 i yoksul

Fakirlikte Avrupa'da 38ci sıradayız ve ülkemizde 6 buçuk milyon işsiz var.

Dünyanın 16. Büyük ekonomisinde böyle bir tablo var. Evet konjektürel olarak, dünya ile beraber Türkiye de ekonomik anlamda büyümektedir ancak bu büyümeden halk payını alamıyor. DEVLET ZENGİNLEŞTİKÇE HALK FAKİRLEŞİYOR!

Ayrıca Türkiye yaşanacak ülkeler sıralamasında ise 169 ülke arasında 83. Sırada yer alıyor.
böyle bir ülkede halk ne kadar mutlu olabilir.? İşte o yüzden mutlu bir ülke değiliz Türkiye mutlu ülkeler sıralamasında ise 78. Sırada yer alıyor.

Büyük bir nufüs potansiyelimiz var. Türkiye'nin nufusu bu yıl itibariyle 72.15 milyon olarak belirlendi ve nufus büyüklüğü bakımından dünyada 19. Ülke konumundayız. Ancak dünyanın en iyi ülkeleri sıralamasında çok gerilerdeyiz Newsweek dergisinin ekonomik, siyaset, sağlık ve hayat kalitesi gibi kriterleri dikkate alarak yayınladığı ‘’dünyanın en iyi ülkeleri’’ listesinde 52. sırada kendımize yer bulabildik.

Gelişmiş ülkelerde Kadın-erkek ayrımcılığı yoktur. Biz ne kadar gelişmiş bir ülkeyiz? Dünya ekonomik forumu tarafından hazırlanan küresel cinsiyet ayrımcılığı endeksinde Türkiye, 128 ülke arasında 121, bir başka deyişle sondan 7. Sırada yer aldı.

Eğitim alanında ise rakam vermeye çekiniyorum. Her alanda Afrika ülkeleriyle yarışıyoruz. Atatürk’ün ilkelerinden uzaklaşmış, bilime, sanat, kültüre önem vermeyen, dinin doğmatiğini bilime tercih eden öğretici değil ezberci bir eğitim sisteminde sağlıklı gelecek nesil yetişmesi imkansızdır.

Peki Bu kadar sorunu, sıkıntısı olan bir ülkenin vatandaşlarının sağlığı iyi olabilir mi? Güçlü bir sağlık altyapımız mevcut mu? Bunu da rakamlarla açıklamaya çalışırsak şu araştırmaya bir göz atabiliriz.

DÜNYACA ünlü medya kuruluşu Bloomberg, dünyanın en sağlıklı ve sağlıksız ülkelerini seçti.

Yaşam süresi, hayat kalitesi, sigara ve alkol tüketimi ile spor yapma alışkanlıklarının değerlendirildiği ‘en sağlıklı ülke’ araştırmasında Singapur, İtalya ve Avustralya ilk üçe yerleşti.Türkiye, 145 ülke arasında 44’üncü sırada yer aldı.

SONUÇ OLARAK HALKIMIZ SANAL BÜYÜME VE GELİŞME RAKAMLARIYLA UYUTULMAYA DEVAM EDİLİYOR! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tamamen gerçeklerden uzak, zorlama hatta karalama amaçlı bir yazı olmuş. Türkiye'nin ekonomisinin ne olduğunu hem bilenler biliyor hem de seçmen. Yani sizin bu gerçek veriye dayanmayan, bir takım rakamları çarpıtarak yaptığınız yorumlara marjinal 3-5 kişi inanır o kadar. GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ!! Selamlar

Erkan Akyol 
 25.12.2012 10:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3148
Kayıt tarihi
: 01.07.10
 
 

Kimi eskidiği için yaşar. Kimi yaşadıkça eskir. Ne tohumda keramet. Ne toprakta. Ne başakta. Marifet..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster