Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '08

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
880
 

Türkiye interneti yasaklama ayıbından kurtulmalıdır *

Türkiye interneti yasaklama ayıbından kurtulmalıdır *
 

Internet Teknolojileri Derneği INETD' nin logosu


*BİLİŞİM Sivil Toplum Kuruluşları Basın Bildirgesi

Youtube 6 aya yakındır yasaklı. Myspace, Dailymotion, Dawkins, ve nihayet Blogger yasaklandı. Wordpress ve Alibaba'yı yasaklamaktan çekinmedik. Son bir yılda 5651, kişilik hakları ve fikri ve sinaihaklar nedeniyle bini aşkın webi yasakladık. Türkiye dünya internetine kendi kurallarını empoze etmeye çalışıyor ve bunu sadece yasaklarla yapmaya çalışıyor. Yapılanlar, Anayasaya aykırı, Hukukun temel ilkelerine ters, bu iş için çıkartılan 5651'ın 9. maddesini ihlal ediyor. Yasaklamalar, savunma almadan, tebliğ edilmeden, tedbir olarak alınmasına rağmen, bir ceza olarak uygulanıyor. Yasaklar, suçluyu değil, sıradan Türk yurttaşını, ve internet üzerinden iş yapmak isteyen, görüşlerini paylaşan, Türkiye'yi dünyaya tanıtmak isteyen girişimci, öncü yurttaşlarımıza zarar veriyor; yasaklar pire için yorgan yakarak adaletsizlik yaratıyor. Kanımızca, mahkemelerimiz ve diğer ilgililer kolaycı bir yaklaşımla herşeyi yasaklayarak, haksızlığa sebeb olarak suç işliyorlar; tazminat davalarına muhatab olacaklardır. Yasaklar, Türkiye'nin AB, Demokrasi ve Bilgi Toplumu projeleriyle uyuşmuyor.

Ülkemizin yasakçı bakış açısından vazgeçip, tüm dünya ile birlikte yönetişim ilkeleri ışığında internetdeki "zararlı" içerik ve bilişim suçları ile mücadele etmelidir. Bu mücadele tek başına kamu otoritesi ve mahkemelerle yapılacak bir mücadele değildir. Yasaklamalar, bilenlerce kolayca delinmekte, gittikce artan bir oranda, yurttaşların bu yasakların aşılması bilgisi yayılmaktadır.

Sivil toplum örgütleri bu sürecin bir parçası olarak çalışmaya hazırdır.

Yeter ki makulde uzlaşmak istensin ve diyalog kurulsun. Örneğin, çocuk pornosu, ihtihara teşvik konularındaki yasaklamaların, uzman görüşü ışığında mahkemelerce yapılmasına hiç bir itirazımız yok. "İkaz et/Kaldırt" yönteminin uygulanması istiyor, ve bu sürecin parçası olmak istiyoruz.

Kısa vadede ülkemize büyük zarar veren bu trajedinin önlenmesi için acil tedbir alınmalıdır. En başta, Ankara ve İstanbul'da 2 uzmanlaşan mahkeme geçici bir süre için İnternet yasaklarına bakmalıdır. Adalet Bakanlığı, Barolar Birliği, Yüksek Hakimler Kurulu bu konuda Sivil Toplum Kuruluşlarıyla işbirliği ile böyle bir yapılanmayı sağlamalıdır. Telekomunikasyon Kurumu, katalog suçları dışındaki

yasaklamalarda da, resen yetkilerini artırmadan, mahkeme kararlarının uygulanmasında aracı olmalı; 5651/9'un uygulanmasında üzerine düşen sorumluluğu almalıdır. Ama, TK resen karar verme yetkisini acil haller dışında kullanmamalı, ilgili mahkemeden karar almalıdır. 5651'in yönetmelikleri gözden geçirilip, hem katalog dışı yasaklamalar, ve yurt içi/ yurt dışı konusu; hemde "yasaklı nesnenin kaldırılması" konusunu berraklaştırmalıdır. Youtube yasağı açmazını çözmenin tek yolu budur.

Yasakların ancak son çare olarak, bütün yollar bittikten sonra uygulaması benimsenmeli; o halde bile nesne temelli engelleme yapılmalıdır. TK bunun mali sorumluluğunu almalıdır. Nesne temelli engellemenin yapılması Bilişim Kurultayı ve İnternet Konferansı gibi açık ortamlarda ilgili taraflar ve uzmanlarca tartışılmalıdır.

Uzun vadede 5651'i kaldırıp, Siber Suçlar sözleşmesine uygun, Adalet Bakanlığı Komisyonunca hazırlanan ve askıya alınan taslakla başlayarak yeni bir düzenlemeye gitmeliyiz. Sektörle ortak yapılar (self-regulation/co-regulation) kurmalıyız.

Türkiye internetin marjinal problemlerine cok fazla enerji harcıyor. Asıl, İnterneti demokrasimizi geliştirmek, toplumsal kalkınmaya katkı vermek ve bilgi toplumu yönünde nasıl kullanırız konularına kafa yormamız gerekir.

İnternet Yaşamdır !

İnternet Teknolojileri Derneği - INETD

Türkiye Bilişim Derneği - TBD

Türkiye Bilişim Sektör Derneği TÜBİDER

Linux Kullanıcıları Derneği - LKD

Tüm İnternet Evleri Derneği TİEV

Türk Kütüphanecileri Derneği TKD

Universite ve Araştırma Kütüphanecileri Derneği UNAK

Tıp Bilişimi Derneği - TurkMIA

ODTÜ Mezunları Derneği ODTÜ MD

Yurttaş Girisimi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sibernetik toplumuna evrilirken,Türkiye gibi demokrasiye geçiş swancılarından bir türlü kurtulamayan ya da kurtulsaı istenmeyen bir ülkede böylesi traji-komik durumlarla maalesef karşılaşmaya devam edeceğiz...Bu ülkede ''Demokrasi ve hukuk,ne yaşar ne yaşamaz'' misali yaşanmaya devam ederken,yapılan bu tür doğru eylem ve etkinliklerin de olumlu katkılarını takdir etmemek olanaksız!... Sevgiyle.Dostça selamlarımla.

zeki etferat 
 02.11.2008 10:05
Cevap :
Değerli açıklama ve katkılarınız ve desteğiniz. İşte en önemlisi bu DESTEK. Son üç gün yasak kakmış olsa bile olayın trajik boyutu ve gelecekte yaşanması olası daha büyük trajedilerin kaygısı komik olan kısmını hep bastırdı inanın. Herhalde dünyada özgürlüklerin tabu olmaktan çıktığı yüzyıllar sonrasında insanları hayretten güldürebilecek komedilere dönüşecektir. saygı ve sevgilerimle.  02.11.2008 17:15
 

Olması gerekenleri ne güzel tespit etmişler. Gelişmiş demokrasilerde, güçlü ve üretken sivil toplum kuruluşlarının etkisi, sorunlu yasalara hemen yön verir. Çok iyi :) En derim saygılarımla...

Hakan Şahin 
 28.10.2008 20:15
Cevap :
sağolun ama henüz olmadı. Çalışmalar devam ediyor. karışık işler. Bildiriyi anlamışsınız. Selam ve sevgiler yasakli@inetd.org.tr bu platformun mail adresi  28.10.2008 20:18
 

Ayrıca haberi kaçırmışım bir önceki blog yazınızı da şimdi okudum. Blogger açılmış sevindim. Dilerim diğer yasaklı sitelerde en yakın zaman da özgürlüğüne kavuşur. Tabi gözden kaçırılmaması gereken bir durum var. Özgürlük, kendi içinde bir sorumluluk getirir. Tabi ki yukarıda bahsi geçen adını bile anmak istemeyeceğimiz çarpıklıklardan ve diğer bilişim şuçlarından korunmak için bir kontrol mekanizması her zaman gerekli, ama bunların başında da işinin ehli bu konuda bilinçli insanlar olmalı. İnternet basite indirgenecek bir konu değil. Toplum için her konuda sorumluluk gösteren herkese, bu toplumun bir bireyi olarak ben de teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

TC kaan kartal 
 28.10.2008 17:05
Cevap :
Çok bilinçli ve bilgili insanlar olmasın arağmen çoğunluk olmak önemli burada. İşler biraz karışık yani. Selam ve sevgiler. yasakli@inetd.org.tr  28.10.2008 20:16
 

İnternet artık benim de hayatım oldu. Çok değil on sene önce böyle bir şeyi hayal dahi etmek imkansızdı. Eski kuşaktan bir insan olarak sizi manen destekliyorum. Başka türlüsü elimden gelmiyor çünkü. Sevgiler. Selamlar. Ali Nail.

Ahmet Güüreşçioğlu 
 28.10.2008 16:52
Cevap :
Aynen katılıyorum. benim yazdığım 2 blog meselesi değil biliyorsunuz. İnternet işleri bana da karışık geliyor. Ama destekler çok önemli. mağdur olanlar ne kadarı aynı noktada toplanırsa o kadar iyi. saygılar. yasakli@inetd.org.tr iletişim adresi  28.10.2008 20:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1289
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster