Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
784
 

Türkiye Ne Yapacak?

Türkiye Ne Yapacak?
 

“İsrail kepazeliği!

İsrail vurgunu!

Katil İsrail!

Çocuk katili İsrail!

Korsan devlet İsrail!”

Ezbere cümlelerle başladığımız bir güne İsrail’in eylemlerini konuşmak yerine “Ya Allah Bismillah Allah-u Ekber” diyerek devam ediyoruz. Eleştirel, sorgulayıcı ya da derin bir düşünceye sahip olmadığımız konuştuğumuz her cümleden sonra kendini belli ediyor. “Siyonist devlet, katil, kukla devlet iş başında…”

Türk dış politikasında bahar ayları, hatta bahar yılları yaşadığımız şu günlerde sevgili devlet erkanımız çoluk çocuk 7 kıtayı dolaşarak Türkiye’nin imajını eksiden artıya çevirdiler. Her türlü turistik mekanda eşi ve çcoukları ile boy gösteren sayın başbakanımız yanında bu anı kareleyecek özgür basın mensuplarını da götürdü. “Biz şöyle ülkeyiz biz böyle ülkeyiz, dünya ile başa çıkarız, vizeleri de kaldırırız” denildi. Şov yapıldı.

Davos’taki çıkıştan saatler önce çeşitli şehirlerden vatandaşlar adeta çıkışı tahmin edercesine İstanbul’da toplanmış Tayyip Bey’in çıkışını alkışlamak üzere bir araya getirilmişti.

Dış siyaset çoluk çocuk gezip, “one minute” demekle olmuyormuş bunu anladık. Hele ki kabine dışından güleç tavırlarıyla bakanlık koltuğuna oturtulan bir dışişleri bakanıyla hiç olmuyormuş! 4. Sınıf ülkelerle vizeleri kaldırmakla (Rusya hariç) dış politikada başarılı olduk demek deli saçmasıymış bunuda görmüş olduk.

İsrail’in uyarıları, ülkenin egemenliğini koruyacağını kesin hatlarıyla belli eden bir açıklamaydı. Bizimkiler yine de biz istersek yaparız dediler. Kıbrıs Rum Kesimi bile çekincelerden dolayı gemilerin kendi ülkesinden çıkmasına izin vermedi. Türkiye İslami kesimin lideri ya, böyle bir yardım yapılıyorsa arkasında ancak ve ancak Türkiye olmalıydı.

Oysaki, 1995 barış görüşmelerinin hemen ardından Gazze önündeki kıyı şeridi bizzat Filistinliler tarafından İsrail’e devredilmişti. Yani buraya izinsiz gelecek her türlü dış kuvvet İsrail’in güvenlik güçleri tarafından durdurulabilecekti. Kaldı ki İsrail yol yordam göstererek gemilerin kendi istedikleri limanlarına yönlendirilmesini söyledi. Dinleyen kim? Aklımızca Gazze’deki ambargoyu bu gemilerle engelleyip Filistin’e özgürlük verecektik. Hani nerede? Pisi pisine onca insan öldü. Bu insanların yakınları kendilerini şehit yakını sayarsa şaşmayın, Hak yoluna ölmediniz, inat uğruna öldünüz…

Peres’in karşısında “one minute” çıkışı yapan sayın başbakanımızın bunca insanımızın öldüğü bir olayda İsrail’e ancak savaş açması beklenirdi. Hala ses yok! Denilen o ki İsrail bunun karşılığını alacakmış. Nasıl?

İspanya, İsveç ve Yunanistan İsrail’deki büyükelçilerini çektikten saatler sonra Türkiye büyükelçisini çekebildi. Bu ne hız, bu ne yaman çelişki?

En acısı da ne biliyor musunuz? Facebook’ta, Twitter’da; “İsrail’e boykot, yaşasın Filistin” diye gruplarda örgütlenen gençler.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan İsrail Devleti’nden yüksek nişanlar alırken, fahri doktora ödülleri alırken alkışlayanlar şimdi kahrolsun İsrail diyor.

İsrail’e karşı Hitler’in sözlerini söylüyorlar. İsrail vahşetini Hitler faşizmi ile örtmeye çalışıyorlar. Bu kadar derin, bu kadar bilgililer yani…

Yine gaza geldik bizler; başka bir şey demiyorum.

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konuyu başka bir açıdan da görebilmek adına güzel bir yazı.Körü körüne hareket etmek anca cahillerin işidir.Sevgiler.

esmerkız 
 05.06.2010 17:58
 

Hemen herkesin gaza gelip israil bayrakları yakmaya başladığı bir ortamda, meseleyi mantıklı ve soğukkanlı bir şekilde değerlendirenlerin de olduğunu bilmek sevindirici. Yazılarını ilgiyle takip ediyorum sevgili Ahmet...

Oguz Dolunay 
 31.05.2010 16:09
 

BiiiPlomasiden diplomasiye geçmeden; hayalperestlikten gerçekliğe geçmeden bu çileler bitmez, bitmeyecek.. Bir yandan HÖT diyeceksiniz arkasından milyon dolarlık alışveriş yapacaksınız! Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler. Turşular da gün gelir böyle tansiyon yapar.. Sevgi ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 31.05.2010 15:27
 

yaşayan filistinlilerin ellerinde tapulu mülkleri var mı? Filistinliler Gazze'deki mülklerini satıp paralarını ne yaptılar? İsrail Gazze'den niye filistinlileri kovuyor? Bir çok kişinin sorgulamadığı sorular... Çok bilgim olmasada ,inanç gereği bir İsrail düşmanlığı var. Filistinlilerin sanki bu aciz duruma düşmelerinde kendilerinin hiç suçu yokmuş gibi, bir hava yaratılıyor. Bir tarihçinin Cumhuriyette yazdığı "Ağla Filistin" adlı makalesi ilginçti. Selamlar sevgiler.

Ş ODABAŞI 
 31.05.2010 15:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2163
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster